giriş yap

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bir hesabınız yok mu?

Ücretsiz bir hesap oluşturun

Blog

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Nedir? - İçin: Genel Kurye

İçinde : Genel Kurye Yorumlar : 0 Yazar : akincilojistik Tarih : 27 Tem 2021

Ehliyetsiz motor kullanma cezası nedir? Ehliyet olmadan motosiklet kullanmak ülkemiz sınırları içerisinde yasaktır. Bu nedenler çevirmelerde ya da başka bir şekilde yakalanan sürücüler caza almaktadır.

Ehliyetsiz Motosiklet Kullanmanın Cezası ve Sonuçları

Trafik cezaları sürücülerin daha dikkatli olması amacı ile sürekli arttırılmaktadır. Ceza alan kişilerin çoğunluğu ehliyet olmadan araç kullandıkları için ceza almıştır. Ehliyete sahip olamayan kişilerin araç kullanması yasal olmadığı gibi can ve mal güvenliği için de oldukça tehlikelidir. Bu nedenle oldukça yüksek miktarlarda para cezaları uygulanmaktadır. Kartal moto kuryelerimiz ehliyeti ve sertifikaları tam personellerdir.

Ehliyete sahip olmayan sürücü kaza yapabilir, motosikleti yanlış kullanması sonucu bakasının kaza yapmasına neden olabilir ve ayıca kendi canını tehlikeye atabilir. Bu nedenle ceza uygulanmaktadır. Ehliyetsiz motor kullanma cezası nedir? Ehliyet olmadan motosiklet ve araç kullanma cezaları aynıdır. Trafik kontrolünde yakalanan sürücüye, eğer araç sürücüye aitse 2021 yılında güncel olarak 2698 Türk Lirası ceza uygulanmaktadır. Bu ceza eğer 15 gün içerisinde ödenirse indirim uygulanacak ve 2023,50 Türk Lirası ödenecektir.

Ehliyetsiz Motor Kullanmanın Cezası Nedir?
Ehliyetsiz Motor Kullanmanın Cezası Nedir?

Ehliyetsiz Motor Kullanmak, Moto Kurye Açısında Neden Kötü ?

Eğer ceza alan kişi motosikletin sahibi değilse yani ruhsatta onun ismi yazmıyorsa aynı fiyatta ceza motosiklet sahibine de yazılacaktır. Aracın birinci dereceden bir akrabaya ait olması cezayı etkilemeyecektir. Bu durumda toplam ceza 5396 Türk Lirası olmaktadır. Aynı şekilde 15 gün içerisinde ödenen cezalara yüzde 25 indirim uygulanmaktadır. Maltepe moto kuryelerimizin tamamı ehliyetli profesyonel sürücülerdir.

ilgini çekebilir  Moto Kurye Alınırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Ehliyetsiz motor kullanma cezası nedir? Ehliyet olmadan araç kullanan sürücülere herhangi bir ceza puanı eklenmemektedir. Ehliyet sahiplerinin aldıkları cezalar belirli bir sisteme göre sicillerine işlemekte ve bu da onların güvenilir sürücü olma durumlarını zedelemektedir. Çok fazla ceza alan sürücülerin ehliyetlerine el konulma durumu da sık sık yaşanmaktadır.

Ehliyetsiz Motor Kullanmanın Dışında Başka Cezalar

Ayrıca başka koşullarda da cezalar uygulanmaktadır:

  • Sürücünün ehliyeti varsa ancak kontrol sırasında yanında değilse,
  • Sürücüde uyuşturucu madde tespit edilirse,
  • Sürücü alkollüyse ancak alkolmetreyi üflemiyorsa,
  • Alkolmetrede 1,00 promilin üzerinde sonuç görünüyorsa,
  • Araç sınıfına uygun olmayan ehliyete sahipse

çeşitli cezalar uygulanmaktadır. Ehliyetsiz motor kullanma cezası nedir? Diğer cezalarda olduğu gibi kişi 15 gün içerisinde ödeme yaparsa cezası % 25 indirimli olacaktır. Pendik moto kuryelerimiz arasında ehliyeti olmayan hiç kimse yoktur.

Ehliyetsiz Motosiklet Kullanma Cezası Nereye Ödenir?

Ehliyet olmadan araç kullanma cezaları e-devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. Kişinin üzerinde ya da sahip olduğu aracın plakası üzerinde ceza varsa bu sisteme yansıyacaktır. Görünen ceza Gelir Dairesi Başkanlığı resmi sitesinden ödenebilmektedir. Online olarak ödenebilen bu sistem oldukça kolay ve güvenilirdir.

Çoğu bankanın mobil bankacılık sistemleri üzerinden de trafik cezası ödemek mümkündür. Anlaşmalı olan bankalardan kredi kartı ile ödeme işlemi mevcuttur. Ayrıca bazı bankalar banka kartı ile de ceza ödemesini kabul etmektedir. Sultanbeyli moto kuryeleri ehliyetsiz göremezsiniz.

Ehliyetsiz motor kullanma cezası nedir? Para cezası ayrıca PTT’nin online işlemlerinden de ödenebilmektedir. E-Devlet üzerinden ceza ödemek mümkün değildir. Şu an yalnızca ceza olup olmadığı öğrenilebilir. Gelecek güncellemeler ile bu sağlanabilir. Ayrıca cezalar PTT şubelerinden ya da Vergi dairesinden elden de ödenebilir. Bazı anlaşmalı bankalarda da bu seçenek mevcuttur.

ilgini çekebilir  Cialis Getiren Moto Kurye Servisi

Trafik cezası ödenmediği takdirde ceza ücretine faiz yansıyacaktır. Bu ayda % 5 olarak uygulanmaktadır. Faiz 2 ya da 3 yıl devam eder ve sonra uygulanmaz. Daha fazla ödenmediği takdirde haciz işlemleri başlayacaktır. Bu süreç 1 yıl olabildiği gibi iki – üç sene geçse bile haciz uygulanmayabilir. Bu biraz şansa bağlıdır.

Ehliyetsiz motor kullanma cezası nedir? Para cezası olan trafik cezaları hiç ödenmediği takdirde hapis cezasına çevrilmemektedir. Ödenmeyen bir para cezası hapis cezasına çevrilirse ödeme hiç gerçekleşmeyecektir. Ayrıca hapis yerine haciz cezası uygulamak daha karlıdır. Ümraniye moto kuryeler ehliyetsiz motorların üstüne çıkmazlar.

Ehliyetsiz Moto Kurye Kullanmanın Cezası Nedir?
Ehliyetsiz Moto Kurye Kullanmanın Cezası Nedir?

Yetersiz Ehliyet İle Araç kullanma Cezası Nedir?

Motosiklet kullanmak için gerekli ehliyet tipleri bulunmaktadır. Kullanılan aracın özelliklerine göre bu ehliyet değişiklik gösterir. Örneğin bir Moped için A1, M ya da B sınıfı ehliyet gerekmektedir. Ancak bu ehliyetlere sahip kişi normal motosiklet kullanamaz. Kullandığı takdirde yakalanırsa ceza almaktadır.

Ehliyetsiz motor kullanma cezası nedir? Ehliyet yetersizliği sonucu uygulanan ceza 2021 güncel tablosuna göre 1339 Türk Lirasıdır. 15 gün içerisinde ödenirse indirimli olarak 1004,25 Türk Lirası ödenecektir. Bu cezada sürücünün ehliyeti olduğu için ceza puanı uygulanmaktadır. Ehliyet yetersizliğinde bu puan 20’dir. Ehliyetsiz araç kullanma cezası ile ehliyet yetersizliği cezası farklıdır, kaıştırılmamalıdır.

İstanbul Yalova Arası Motor Kurye Eczane Moto Kurye 2021

Yorum bırak

Call Now ButtonKuryeyi Ara