Motosiklet Lastiklerinin Ömrü Ne Kadardır?

Son Güncelleme Tarihi: Ekim 1, 2022 tarafından Moto Kurye

Tıpkı araba lastikleri gibi, ön ve arka motosiklet lastikleri de farklı hızlarda aşınır. Peki, motosiklet lastiklerini değiştirmeniz gerekmeden önce ne kadar dayanır? Düzenli motosiklet servisi ile, bir motosikletteki ortalama ön lastik 3.700 mil kadar dayanabilirken , arka lastik 1.800 mil dayanabilir

Motosiklet LastikleriPin
Motosiklet Lastikleri


Motosiklet lastikleriniz aşınmış görünüyorsa veya bu kilometre değerlerine ulaştıysanız, lastik değişimi için motosiklet lastiği mağazasıyla iletişime geçin. Aşağıdaki motosiklet lastikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve diğer sorularınız için bizimle iletişime geçtiğinizden emin olun!

Motosiklet Lastiği Bakım İpuçları

Lastiklerinizi iyi durumda tutarak, onlardan mümkün olan en yüksek kilometre performansını elde edersiniz. Lastiklerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için aşağıdaki yararlı ipuçlarını izleyin:

 • Toplam sürüş kapasitelerinin yüzde 30 ila 50’sine ulaştıklarında bisikletinizin lastiklerini döndürün .
 • Lastiklerinizi her sürüşten önce kontrol etmenin pratik olmayabileceğini biliyoruz , ancak periyodik olarak kontrol etmenizde fayda var. Birkaç dakikanızı ayırın ve uygun şekilde şişirildiklerinden ve herhangi bir hasar belirtisi olmadığından emin olun. Garip bir şey fark ederseniz, Portland’dan çok uzaklaşmadan önce servis merkezimizde kontrol ettirin.
 • Lastik basıncınızı hızlı bir şekilde kontrol edebilmeniz için elektronik bir lastik basınç göstergesi satın alın . Dijital göstergeler yalnızca yaklaşık 20 $ veya daha az maliyetlidir ve size doğru bir okuma sağlar, böylece lastiklerinize ne zaman daha fazla hava eklemeniz gerektiğini her zaman bilirsiniz.
 • Unutmayın, azaltılmış PSI (inç kare başına pound) ile sürüş “daha yumuşak” bir sürüş sağlayabilir, ancak aslında oldukça tehlikelidir. Lastiklerin PSI’sini azaltmak, motosikletin yük taşıma kapasitesini etkiler ve yol tutuşunu ve Vancouver sokaklarında kontrol altında tutma yeteneğini etkileyebilir.
Motosiklet Lastikleri Ne Zaman DeğişmeliPin
Motosiklet Lastikleri Ne Zaman Değişmeli

Motosiklet Lastiğinin Değişmesini Gösteren İşaretler

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, motosiklet lastiklerinden birinin veya her ikisinin değiştirilmesi gerekebilir:

 • Bir lastik aşırı derecede aşınmış, kel görünüyorsa veya lastik aşınma göstergesi işaretine kadar gelmişse, lastiği değiştirme zamanı gelmiştir.
 • Bir veya iki küçük lastik patlak veya kesik muhtemelen tamir edilebilir, ancak tek bir lastikte bundan daha fazlası varsa, satılık motosiklet lastikleri için alışverişe başlamak en iyisidir.
 • Düzensiz diş aşınması genellikle bisikletinizin lastiklerini döndürmemekten kaynaklanır. Bu, lastik sırtının orta kısmı aşındıkça lastiklerinizin kare benzeri bir düzende aşınmasına neden olabilir.
 • Ön lastiğin çukurlaşması veya kabarması, süspansiyon sisteminde bir sorun olduğunu gösterebilir. Kontrol ettirmek için motosiklet lastiği

Artık motosiklet lastiklerinin ömrü hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, çevrimiçi kılavuzlarımızla daha da fazla lastik bakımı uzmanlığı kazanabilirsiniz! Bir motosiklet lastiğini evde nasıl değiştireceğinizi öğrenin veya bisikletinizin ne zaman lastik bakımına ihtiyacı olduğunu öğrenmek için bakım programınızı inceleyin.

Motosiklet Lastiği 4 Yıl Dayanır

Motosiklet lastikleriniz, üretildikleri tarihten itibaren beş yıl sonra size iyi görünse bile, her yıl bir lastik uzmanına kontrol ettirin. Motosiklet lastikleri asla 10 yıldan fazla dayanmaz . Bisikletinizin lastikleri bundan daha eskiyse, değiştirmeniz gerekir.

Motosiklet Lastiklerin bir yaş sınırına sahip olmasının nedeni, onları yapmak için kullanılan kauçuk bileşenlerin zamanla bozulma eğiliminde olmasıdır. Kesin olmak gerekirse, kauçuk bileşikleri sürekli kullanımla oksitlenecektir. Bu, sertleşmeye ve dolayısıyla kırılganlığın artmasına ve esnekliğin azalmasına yol açar.

Motosiklet Lastik DeğişimiPin
Motosiklet Lastik Değişimi

Motosiklet Lastikleri Ne Zaman Değiştirilir

Artık motosiklet lastiklerinizi 5 yaşına geldikten sonra kullanmamanız gerektiğini belirttiğimize göre, lastiklerinizin yaşını nasıl kontrol edebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Basit; Lastiklerinizin yaşını belirlemek için ihtiyacınız olan tüm bilgiler yan duvarda yazılıdır. “DOT” kısaltması için lastiğinizin yan duvarını kontrol edin ve onu takip eden sayı dizisini kontrol edin.

Lastiğinizin ne zaman üretildiğini ortaya çıkarmanıza yardımcı olacakları için bu sayı serisinin son 4 hanesine odaklanın. Bu 4 basamaktan ilk 2’si üretim haftasını, son 2’si ise üretim yılını temsil eder. Örneğin, Diyelim ki lastiğinizin yan duvarındaki son dört rakam 3517. Bu, lastiğinizin 2017 yılının 35. haftasında üretildiği anlamına geliyor. Bu bilgiyi deşifre ettikten sonra, bir hesap makinesi alın ve üretim ayını belirlemek için hafta sayısını 4,3’e bölün. 35/4.3= 8.1395 Bu, lastiğin Ağustos 2017’de yapıldığı anlamına gelir.Şimdi tam lastik yaşını elde etmek için üretici tarihini geçerli tarihten çıkarın.

Motosiklet Lastiklerinin Ömrü Ne Kadar?

Lastiğiniz çarptığında son kullanma tarihine ulaştığında değiştirmeniz gerekir. Sma bu her zaman böyle değildir.

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız bir takım sebeplerden dolayı bazen lastikleri 5 yılı doldurmadan değiştirmek zorunda kalabilirsiniz…

 • Lastiğiniz patladı: Motosikletinizin lastiği patlarsa veya herhangi bir şekilde patlarsa, en kısa zamanda değiştirmeyi düşünün. Yeni bir lastik almak için en yakın tamirciye ulaşmanıza yardımcı olması için sadece patlak kitini kullanmalısınız. Patlak bir lastikle sürmek riskli bir iş olabilir.
 • Diş aşınması: Lastiklerinizdeki diş, tüm yüzeylerde tutuşu iyileştirmede ve suyu uzaklaştırmada önemli bir rol oynar. Bu lastik sırtı aşınmaya başlarsa, bisikletinizi sürmek tehlikeli hale gelir. Lastikleriniz yasal diş aşınma sınırına (2/32″ (veya 0,8 milimetre) diş derinliği) ulaşırsa, bunları değiştirmeniz gerekir.
 • Lastik hasar görür: lastiklerinizi kuru çürük gibi hasarlara karşı düzenli olarak kontrol edin. Lastik kenarlarında herhangi bir çatlama fark ederseniz, lastiklerinizi de hemen değiştirmeyi düşünmelisiniz.
 • Lastiğinizde olağandışı aşınma şekli: Ayrıca lastiklerinizin yan profilini de kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Lastiğin garip bir şekilde kare (veya yuvarlaktan daha az bir şekil) aldığını fark ederseniz, bu, lastiğin yeterince yırtılmış ve aşınmış olduğu ve bunları değiştirme zamanının geldiği anlamına gelir.
 • Mevsim değişikliği. Kışın, özellikle de dünyanın sizin bölgenizde hava aşırı derecede sertleştiğinde kullandığınız lastikler vardır ve yaz geldiğinde bunları değiştirmeyi unutmayın.
Motosiklet Lastikleri NasıL AşınırPin
Motosiklet Lastikleri NasıL Aşınır

Motosiklet Lastiğinin Eksimesine Neden Olanlar

Genel bir kural olarak, ortalama kullanımda bir motosiklet lastiğinde yaklaşık 3.000-15.000 alabilirsiniz. Öte yandan, bir pist gününde 100 milden daha kısa bir sürede bir dizi spor motosiklet lastiğini yok edebilirsiniz! Bu, bir motosiklet lastiğinin kaç kilometre dayanacağının lastiklerin kalitesi, sürüş tarzınız, bisikletin performansı, yol koşulları vb. gibi çeşitli faktörlere bağlı olduğu anlamına gelir.

Bu faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve lastiklerinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre. Lafı fazla uzatmadan ayrıntılara girelim ve bir motosiklet lastiğinin kullanım ömründe rol oynayan ana faktörleri ele alalım!

 1. Lastiklerin tipi ve kalitesi
 2. Bisikletin tipi ve performansı
 3. Sürüş alışkanlıklarınız
 4. Yol ve hava koşulları
 5. Depolama ve bakım

Motosiklet Lastiğiyle Kaç Mil Gidebileceğinizi Etkileyen Faktörler Bir motosiklet lastiğiyle kaç mil gidebilirsin? Bu soruyu her zaman alırız ve cevap “Durum değişir”. Bir motosiklet lastiğinin ömrünü etkileyen pek çok faktör vardır, ancak en önemlileri aşağıdaki gibidir:

Motosiklet Lastiklerinin Kalitesi

Lastiklerin Kalitesi; Bir motosiklet lastiğinde mevcut miller söz konusu olduğunda, temel kural, lastiğin performansı ne kadar yüksekse, o kadar az mil alacağıdır. Bu nedenle tur lastikleri, özel motosiklet yarış lastiklerinden çok daha uzun süre dayanır. Bununla birlikte, güvenliği göz önünde bulundurarak , agresif bir sürüş tarzınız olmasa bile motosikletinizde her zaman kaliteli, daha yüksek performanslı lastikler kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Lastikler sizi yolda tutar, bu nedenle mümkün olduğunca çabuk ısınmaları ve mümkün olan en iyi tutuşu sağlamaları gerekir.

Motosiklet Türü & Performansı

Motosikletin Tipi ve Performansı; Motosiklet lastiklerinin ömrünü büyük ölçüde etkileyen diğer önemli faktörler, motosikletin tipi, ağırlığı ve performansıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, motosikletiniz ne kadar yüksek performanslı motora sahipse, lastikleriyle o kadar az kilometre kat etmeyi bekleyebilirsiniz.

Ek olarak, motosikletiniz ne kadar ağırsa ve/veya rutin olarak bir römork çekiyorsa, lastiklerinizin ömrünü de kısaltacaktır. Bu nedenle, yüksek performanslı sokak bisikletleri, lastiklerini diğer tüm 2 tekerlekli araçlardan daha hızlı aşındırabilir. Bu motosikletlerdeki lastikler tipik olarak yaklaşık 1.500-7.000 mil sürer. Buna karşılık, daha hafif tur bisikletlerindeki lastikler yaklaşık 10.000-15.000 mil sürmelidir.

Motosiklet Sürüşünüz

Sürüş Alışkanlıklarınız; Motosiklet lastiklerinizden en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? O zaman gaz kelebeği üzerinde daha hafif olmalısın! Sürüş tarzınız ne kadar agresif olursa, lastiklerinizle o kadar az kilometre kat etmeyi bekleyebilirsiniz. Bu nedenle, tek bir pist gününde bir dizi spor lastiği mahvedebilirsiniz. Öte yandan, makul bir kullanımla tüm sezon boyunca aynı lastikleri kullanabilirsiniz! Dahası, bazı yanmalarla lastiklerinizi dakikalar içinde neredeyse yok edebilirsiniz .

Evet, yaygın inanışın aksine, tükenmişlik motosikletiniz için kötüdür çünkü motosikletinize birçok yönden zarar verebilir! Çok fazla kalkış ve duruş yaparsanız, lastikleri çok daha hızlı aşınabilirsiniz. Uzun otoyol milleri lastiklerle her zaman çok daha kolaydır. Bu nedenle, adrenalin patlamaları için tasarlanmış yüksek performanslı kardeşlerine kıyasla, daha küçük işe gidip gelme bisikletlerinde lastikler çok daha uzun süre dayanır.

Yol ve Hava Koşulları

Hava ve yol koşullarından bahsetmeyi unutmuyoruz. Daha sıcak bir iklimde daha yüksek yol sıcaklıkları bekleyebilirsiniz, bu da lastikleri ısıtarak daha kısa lastik ömrüne neden olur. Bununla birlikte, daha sıcak lastikler ayrıca daha iyi bir tutuş sağlar. Dedikleri gibi, “bir şey için bir şey”. Yolun yüzeyi de bu resimde büyük rol oynuyor. Yivli beton ve talaş sızdırmaz yollar, bu kadar pürüzlü bir yüzeye sahip oldukları için motosiklet lastiklerini çok daha hızlı yemeye eğilimlidir.

Motosiklet Lastik Bakımları

Motosiklet Lastiklerinizi çok sık değiştirmek istemiyorsanız bakımlarına dikkat etmelisiniz. en

Lastik bakımı için önemli adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Önerilen lastik basıncını koruyun
 • Düzenli görsel kontroller yapın
 • Tekerlek hizalamasını sağlayın
 • Uygun saklama
Motosiklet Lastiklerinin bakımPin
Motosiklet Lastiklerinin bakım

Motosiklet Lastiğiyle En Fazla Kaç KM Yol

Yukarıda tartıştığımız gibi, motosiklet lastiklerinde mevcut milleri birçok faktör etkiler. Bununla birlikte, sürüş tarzınıza ve bisikletinizin performansına bağlı olarak bir motosiklet lastiğiyle yaklaşık 3.000-15.000 mil gidebileceğinizi söylemek güvenlidir.S ize kolaylık sağlamak için olarak araştırmayı yaptık ve bazı gerçek dünya numaralarını topladık. Aşağıdaki çizelge, bir lastik setinde ne kadar mil bekleyebileceğiniz konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır!

Motosiklet Lastiklerinde Kullanılabilir KM Puanları

senin sürüş tarzınKüçük bisikletler ve scooterlar“Ortalama” bisikletlerYüksek performanslı spor bisikletleri
Nazik15.000-20.000+10.000-15.0005.000-10.000
“Makul”10.000-15.0005.000-10.0003.000-5.000
agresif5.000-10.0003.000-5.0001.000-3.000
Motosiklet Sürüş ve Lastiğe Etkisi

Motosiklet Lastiklerinin Ömrü Ne Kadardır?

Motosiklet lastikleri ne kadar dayanır? Bu, birçok sürücünün ortak bir sorusudur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Genel bir kural olarak, motosiklet lastikleri, kauçuk zamanla eskidiğinden beri yaklaşık beş yıl dayanır. 
Bu nedenle lastik üreticilerinin çoğu her iki lastiği de beş yıl sonra değiştirmenizi önerir. Aynı lastik setini beş yıldan fazla kullanıyorsanız (üreticinin tavsiyesine aykırıdır!) en iyi uygulama, lastikleri her yıl bir profesyonel tarafından kontrol ettirmenizdir. Genel bir kural, motosiklet lastiğini , sınırına ulaşmamış ve iyi durumda görünse bile  asla on yıldan fazla kullanmamaktır .

Motosiklet Lastiğini Kendim Değişebilir miyim?

Jantınızı çizerseniz, bisikletinize zarar vermemiş olursunuz, sadece ona karakter katmış olursunuz.  Kendi motosiklet lastiklerinizi değiştirmek, evdeki herhangi bir garaj tamircisinin kolaylıkla kavrayıp tamamlayabileceği bir beceridir 

Motosiklet Lastikleri Nasıl Değişilir?

Ortalama olarak, motosikletin lastiğini değiştirmeyi bitirmek, tekerleği tamamen çıkarmaktan yeniden dengelemeye kadar yaklaşık yarım saat sürebilir .  En azından doğru yaparsanız birkaç dolar ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Motosiklet Lastiği Değiştirmenin Maliyeti Nedir?

Bir Motosiklet Lastiğinin Maliyetini Ne Kadar Değiştirir? Ortalama olarak, motosikletiniz için bir lastik değişimi  lastik başına yaklaşık 50 ABD dolarına mal olacaktır . Bununla birlikte, en ucuz lastik değişiklikleriniz yalnızca yaklaşık 20 dolara mal olurken ve en pahalısı 200 dolardan fazla koşarken, bu çok değişebilir.

Motosiklet Lastiklerinin Balans Ayarına İhtiyacı Var Mı?

Evet yapıyorlar . Lastik tamirciniz ön tekerleği dengelemiyorsa, titreşme riski vardır ve bu titreşimi parmaklıklarda elle karıncalanma vızıltısından kaldırım taşlarının üzerinden geçmek gibi bir duyguya kadar her şey olarak fark edeceksiniz.

Motosiklette önce hangi lastik aşınır?

Basamağınız olup olmadığını kontrol edin. Federal ve eyalet yönetmelikleri, 1/32″ ila 2/32″ diş derinliğine sahip olmanız gerektiğini belirtir. Lastiğin orta kısmı yolla en fazla teması görür ve genellikle ilk önce aşınır . Diş derinliğinizi sizin için ölçebiliriz veya aşınma göstergelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Motosiklet lastikleri neden bu kadar çabuk aşınır?

Motosiklet lastikleri farklı şekilde tasarlandıkları için çabuk aşınırlar . Motosiklet lastikleri, daha hızlı aşınan daha yumuşak ve daha yapışkan kauçuk bileşiklerden yapılır. Touring motosiklet lastikleri, daha yumuşak olan ve daha çabuk aşınacak olan spor motosiklet lastiklerine kıyasla daha serttir ve daha yavaş aşınır.

Motosiklet lastikleri neden uzun süre dayanmaz?

Motosiklet lastiklerindeki kauçuk, çok fazla sürmeseniz bile sonsuza kadar sürmez. 
Bunun nedeni , diğer birçok malzeme gibi kauçuğun da oksidasyon adı verilen doğal kimyasal süreci yaşamasıdır . Lastikleriniz oksitlendikçe daha sert ve kırılgan hale gelir, bu da çekiş ve diğer performans faktörlerini azaltır.

En uzun ömürlü motosiklet lastiği nedir?

Michelin’in Pilot Road 4 lastikleri, mevcut pazarda en çok konuşulan ve en iyi incelenen lastiklerden bazılarıdır. 
Michelin, önceki nesil Road 3 lastiğine göre yüzde 20’den fazla daha uzun diş ömrü talep ediyor ve Pilot Road 4s, ıslak havada daha güçlü frenleme hissi için Michelin’in XST+ kılcal damarını kullanıyo

Ön veya arka lastikler daha hızlı aşınır mı?

Ayrıca, ön lastikler kenarlarda daha fazla, arka lastikler ise ortada daha fazla aşınma eğilimindedir . 
Bu şeyler doğru olduğu için, aşınma yalnızca dört lastiğin tamamında daha eşit bir şekilde dağılmakla kalmaz, aynı zamanda dört lastiğin tamamı sırt yüzeyinde daha eşit şekilde aşınır ve dolayısıyla daha uzun süre aşınır.

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp