6 Kolay Adımda Motosiklet Nasıl Sürülür?

Son Güncelleme Tarihi: Ekim 1, 2022 tarafından Moto Kurye

Motosiklet sürmek ve sürmeyi öğrenmek çok hassasiyet gerektiren bir durum. Motosiklet sürüş eğitimini profesyonel bir eğiticiden almak gerekiyor.

Motosiklet Nasıl Sürülür?

Motosikletlere hayransınız, ancak nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? Motosiklet kullanmayı öğrenmek çoğu insanın düşündüğünden çok daha kolaydır. İstanbul Kurye Motosikletler, başlamak için uzmanlık düzeyinde beceri gerektiren bu büyük, karmaşık makineler değildir. Esasen, bunlar sadece motorlu motosikletlerdir ve herkes binmeyi öğrenebilir.

6 Adımda Motosiklet Nasıl SürülürPin
6 Adımda Motosiklet Nasıl Sürülür

Moto kuryelikde aslında motosiklet sürmeyi biliyorsanız, motosiklet kullanmayı öğrenirken zaten bir avantajınız var demektir. İki tekerlek üzerinde nasıl denge kurulacağını biliyorsun ve denge motosiklet sürmenin anahtarıdır. Sırada, vitesleri ve hızı nasıl kontrol edeceğinizi, nasıl döneceğinizi ve fren yapacağınızı ve güvenli bir şekilde sürmeyi öğrenmeniz gerekecek. Ve motosiklet binmediyseniz endişelenmeyin. Dengeye hakim olmak uzun sürmez.

Bu yazıda, bir motosiklete nasıl binileceğine dair altı Moto Kurye kolay adımın üzerinden geçeceğiz. Ardından, motosiklet güvenliği temellerini ele alacağız ve motosiklet güvenliğinde gezinmenize yardımcı olacağız.

Yeni Başlayanlar İçin 6 Adımda Motosiklet Sürme

Yeni başlayan biriyseniz, motosiklet kullanmayı öğrenmek ilk başta biraz korkutucu gelebilir. Yalnız değilsiniz: çoğu yeni binici, ilk denemeleri konusunda biraz endişeli hissediyor. Bir bacağınızı o eyerin üzerinde ilk kez salladığınızda biraz gergin hissetmeniz son derece doğaldır. Ancak, korkunun ele geçirmesine izin vermeyin. Sürmeyi öğrenmek eğlenceli bir süreç olabilir! Temel bilgilerde uzmanlaştıktan sonra, kısa sürede motosikletin keyfini çıkarmaya başlayacaksınız. Aslında, umutsuzca bağımlı olacağınızı ve arabalardan tamamen vazgeçebileceğinizi tahmin ediyoruz… ama bu başka bir zaman için başka bir konu.

Şimdilik, işte nasıl başlayacağınız.

Hızlandırın

Her şeyden önce: motosiklet sürmek belirli bir risk içerir. Bu riski mümkün olduğunca en aza indirmek sizin elinizde. Bunu yapmak için, bir çarpışma durumunda korunmaya devam etmek için uygun motosiklet donanımına ihtiyacınız olacak.

İlk dersiniz olsa bile, hazırlanın. Bir kask, eldiven, ayak bileklerinizi kapatan sağlam botlar ve motosiklet pantolonu ve ceketi giyin. Ehliyetinizi aldıktan sonra – yolda, arazide, macerada, caddede, enduroda – en çok ne tür bir sürüş yapacağınızdan emin değilseniz, bazı temel bilgilere bağlı kalın. Kevlar veya Dyneema – güçlendirilmiş motosiklet kotları ve ceketleri, aşınmaya Hızlı Kurye dayanıklı tekstiller veya zırhlı motosiklet teçhizatı yeni başlayanlar için işe yarayacaktır.

Motosikletinizi Seçin

Sadece sürmeyi öğreniyorsanız hangi motosikleti hedeflemelisiniz? Marka ve model bu noktada çok önemli değil. Dikkat etmeniz gereken şey ağırlık ve güç oranıdır. İlk kez motosiklet kullanmayı öğrenen bir acemi olarak, hafif ve kullanımı kolay bir şey istiyorsunuz. İlerledikçe, daha büyük, daha ağır, daha güçlü motosikletlere geçebilirsiniz. Şimdilik, düşük, hafif ve 250-650 cc aralığında bir şey seçin. 

Yeni başlayanlar için motosiklet diye bir şey yoktur – herhangi bir motosiklet sizin ilk motosikletiniz olabilir. Ancak, mümkünse, beğendiğiniz bir motosikletin üzerine oturmayı deneyin, nasıl hissettirdiğini görün ve diğer birkaç makineyle karşılaştırın. Bir bacağınızı o selenin üzerinden salladığınızda, iki ayağınızı da rahatça yere koyabilecek misiniz bir bakın. Bisiklet dengeli hissediyor mu? Kolayca binebilir, inebilir ve yan sehpaya koyabilir misiniz? Oturduğunuz pozisyonu beğeniyor musunuz?

Tipik olarak, sokak, toprak ve macera motosikletleri en rahat, dik oturma pozisyonuna sahip olacaktır. Spor motosikletleri öne eğilmenizi gerektirecektir.

Kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizi görmek istediğiniz bir motosikletin üzerinde oturmanın yanı sıra, onu ileri geri hareket ettirmeyi de deneyin. Sehpanın ve orta sehpanın üzerine koyun ve biraz döndürün. motosikleti hem selenin içinde hem de Moto Kurye Fiyat dışında kolayca kullanabilmelisiniz. 

Bu şekilde, motosiklet sürmenin temelleri çok daha doğal ve daha hızlı gelecektir. Unutma, bu kasla ilgili değil, dengeyle ilgili. Daha hafif bir motosiklette temel bilgileri öğrenmek çok daha kolay olacaktır. Daha yetenekli ve kendine güvenen bir sürücü olduğunuzda, her zaman daha güçlü ve daha büyük makineler aramaya başlayabilirsiniz.

Motosikletinizi SeçinPin
Motosikletinizi Seçin

Fren Yapmayı Öğrenin

Artık motosikletinizin üzerinde oturuyorsunuz, onu hareket ettirmenin zamanı geldi. Ancak hareket edebilmeniz için önce nasıl fren yapılacağını bilmeniz gerekir. Sağ tarafınızdaki pedal arka fren, sağ gidonunuzdaki kol ise ön freninizdir. Yavaşlamak veya tamamen durmak için, her iki freni de eşit şekilde kullanın ve her zaman arka frene bastığınızdan ve ön fren kolunu yavaşça ve kademeli olarak çektiğinizden emin olun: asla frenlerinizi tutmayın veya zorlamayın, çünkü tekerlekler sizi göndermek için kilitlenebilir. dengesiz.

Arka fren pedalına hafifçe dokunun ve motosikleti aniden durdurmak yerine kontrollü, yumuşak bir hareketle frenlemede ustalaşmak için ön fren kolunu yavaşça çekin. motosiklet hareketsiz dururken frenleme alıştırması yapın: biraz öne doğru yuvarlanın, Şehirlerarası Kurye ardından bir fikir edinmek için arka frene dokunun. Bunu ön freninizle tekrarlayın ve frenlerin devreye girdiği o tatlı noktayı bulmaya çalışın, ancak tekerlek disklerini çok ani tutmamaya çalışın.

Debriyaj ve GazPin
Debriyaj ve Gaz

Debriyaj ve Gaz

Artık frenleme konusunda kendinize güvendiğinize göre , motosikletinizi çalıştırmanın ve kontrolleri öğrenmenin zamanı geldi . Çoğu yeni sürücüyü en çok korkutan şey vites değiştirmektir, ancak gerçek şu ki, nasıl vites değiştirileceğini öğrenmek düşündüğünüzden çok daha kolay. Motosikletlerde genellikle beş vites bulunur; birinci vites küçülür, ardından boş vites, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci vitese geçersiniz.

Vitesleri takmak için debriyaj kolunu içeri çekmeniz gerekir. Uçak Kargo Hareket etmeye başlamak için, debriyaj kolunu çekin, birinci vitese takın, ardından aynı anda debriyajı bırakarak gazı hafifçe döndürün (tıpkı bir arabada olduğu gibi! ). motosiklet hareket etmeye başladığında, biraz gaz eklerken debriyajı yavaşça bırakın. Daha yüksek devirlere ulaştığınızda, debriyaj kolunu sonuna kadar çekin, gazı bırakın ve ikinci vitese geçin. Yavaşlamak için birinci vitese gelene kadar vitesi azaltın, sonra durduğunuzda boşa alın. İkinci doğa haline gelene kadar durulayın ve tekrarlayın!

Dönüşler

Motosiklet kullanmayı öğrenirken, en büyük ders kontrollerde ustalaşmaktır. Bununla birlikte, bunun için bir fikir edindikten sonra, temel bilgilerin geri kalanını öğrenmeye başlayabilirsiniz ve anlamanız gereken en önemli şeylerden biri dönüş yapmaktır. Düz bir çizgide motosiklet sürmek bir şeydir, peki ya park yerindeki köşeler, U dönüşleri ve piruetler?

motosikleti virajlarda sabit ve dengeli tutmak için sadece gidonunuzu döndürmeye güvenmeyin. Bir köşeyi döndüğünüzde, bisiklet biraz eğilecek ve onunla birlikte eğilmeniz gerekiyor. motosikletinizle savaşmayın, bunun yerine harekete geçin. Gazınızı sabit tutmayı ve her zaman nereye gittiğinize bakmayı unutmayın: Ön lastiğinize bakmaya devam ederseniz, muhtemelen stop eder veya kaza yaparsınız. Köşeden bakmak, dengede kalmanıza ve bisikleti gitmek istediğiniz yöne yönlendirmenize yardımcı olur.

Alıştırma, Alıştırma, Alıştırma..

Artık bir MSF kursunu tamamladığınıza ve lisansınızı aldığınıza göre yola çıkma zamanı. Yeni bir sürücü olarak, olabildiğince çok alıştırma yapmalısınız, ancak bunu yavaş yapın: önce, sessiz, iki şeritli yollarda sürün ve otoyollara ve eyaletler arası yollara çarpmadan önce trafikte güvenli bir şekilde gezinme alıştırması yapın. Ne kadar çok sürerseniz, motosikletinizi o kadar Hızlı Kargo çok tanıyacak, kontroller kas hafızasına dönüşecek ve her türlü yol ve trafik koşulunda kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Ancak yavaş inşa etmeyi unutmayın: yoğun trafikte veya yüksek hızlı otoyollarda kendinizi stresli durumlara sokmak sizi motosiklet kullanmaktan korkutabilir, bu yüzden yavaş alın, becerilerinizi geliştirin ve sürüşün olabildiğince keyfini çıkarın.

Motosiklet Kullanmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Herkes farklı ve kendi hızında öğrendiği için bu sorunun tek ve kesin bir cevabı yoktur. Bazı insanlar bir günde motosiklet sürmeyi öğrenebilir, bazıları ise birkaç gün hatta haftalar alabilir. Daha uzun sürebileceğinizi veya fazladan ders almanız gerektiğini düşünüyorsanız, bu tamamen sorun değil. Öğrenme sürecini aceleye getirmemek ve zaman ayırmamak önemlidir: hem güvenli bir şekilde öğrenmeniz hem de süreçte eğlenmeniz gerekir. Sonuçta, eğlence faktörü için bir motosiklette ustalaşmayı öğreniyorsunuz!

Motosiklet ehliyetinizi almanın artık uzman bir sürücü olduğunuz anlamına gelmediğini unutmayın. Testi geçseniz bile öğrenecek çok şey var: ilerledikçe farklı yol, trafik ve hava koşullarıyla karşılaşacaksınız, bu yüzden her zaman tetikte olun, defansif sürün ve tetikte olun. Beceri ve güven yavaş yavaş zaman ve kilometre ile gelecek.

Motosiklet Kullanmayı Öğrenmek Ne Kadar SürerPin
Motosiklet Kullanmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer

Motosiklet Sürmeyi Nereden Öğrenebilirsiniz?

Arkadaşınızdan veya bir aile üyenizden size sürmeyi öğretmesini istemek cazip gelebilir, ancak mesele şu ki, niyetleri iyi ve deneyimli biniciler olsalar da, yetenekli motosiklet sürüş eğitmenleri değiller. Doğru ve güvenli bir şekilde motosiklet kullanmayı öğrenmek istiyorsanız, bir MSF (Motosiklet Güvenliği Vakfı) kursu almak ve kalifiye bir eğitmenle eğitim almak her zaman en iyisidir . Bu şekilde, güvenli, kontrollü bir ortamda temel bilgileri öğrenecek, birçok profesyonel ipucu ve tavsiye alacak ve motosiklet ehliyeti testinizi başarıyla geçeceksiniz.

Arkadaşlarınız ve aileniz başlamanıza yardımcı olabilir ve size kontrollerin ve frenlerin nasıl çalıştığını veya ilk motosikletinizi nasıl seçeceğinizi söyleyebilir, ancak yeni başladığınızda profesyonellere güvenmek her zaman en iyisidir. Alternatif olarak, motosiklet üreticileri tarafından sağlanan dersleri alabilirsiniz: örneğin, HarleyDavidson yeni biniciler için başlangıç ​​sınıfları sunar ve zaten bir Harley alacağınızı biliyorsanız, bu öğrenmek için harika bir yol olabilir. Başlamak için üç tekerleğe sahipseniz, Can Am makul fiyatlarla mükemmel binici kursları sunar .

Nasıl Motosiklet Sürülür?

Motosiklet kullanmak doğal bir risk taşır ve bu nedenle güvenli bir şekilde motosiklet sürmeyi öğrenmek çok önemlidir. 
Sürüş sırasında daima koruyucu giysiler giyin ve güvenli, kontrollü bir şekilde öğrenmek için bir MSF kursuna katılın. 
Ehliyetinizi alıp kendi başınıza sürmeye başladığınızda, çokça pratik yaptığınızdan emin olun ve asla beceri seviyenizin üzerine çıkmaya veya daha hızlı binicilere ayak uydurmaya çalışmayın. 
Hız ve beceriler zamanla ve pratikle gelecek; 
şimdilik, mümkün olduğu kadar çok eyer zamanı koyun, karanlıkta veya aşırı havalarda sürmekten kaçının ve motosiklete daha fazla güvenene kadar becerilerinizi geliştirin.

Motosiklet Risklimidir?

Ehliyetinizi aldıktan sonra, bazı ekstra binicilik derslerinden faydalanabileceğinizi düşünüyorsanız, devam edin ve onları ayırtın – çok fazla öğrenmek diye bir şey yoktur.
Yola ilk çıktığınızda, görünmezmiş gibi sürmeyi ve diğer araçlarla aranızdaki mesafeyi korumayı unutmayın. 
Dikkati dağılmış araba sürücüleri, motosiklet sürücüleri için en büyük tehlikedir, bu nedenle, defansif sürdüğünüzden ve tetikte olduğunuzdan emin olun. 
Trafikte de aynı şey geçerlidir: Mesafenizi koruyun ve özellikle yoğun kavşaklarda daima gözlerinizi dört açın. 
Daha uzun bir sürüş veya bir hafta sonu macerası planlıyorsanız, yorgunluktan kaçınmak için günlük mesafelerinizi kısa tutun, sık sık durun ve her 100 kilometrede bir mola verin. 

Yağmurda Motosiklet Nasıl Sürülür?

Dedikleri gibi, motosiklet için yanlış hava yoktur, sadece yanlış vites vardır. 
Yağmurda sürüş yapacağınızı biliyorsanız, buna göre giyinin: su geçirmez dış katmanlar giymek sizi kuru ve sıcacık tutmanıza yardımcı olur ve ellerinizi kontrolleri ele geçirmek için uğraşırken donmadığınızda çok daha iyi hissedeceksiniz. . 
Bir kenara bırakın, yağmurda motosiklet kullanmayı öğrenirken en önemli şeylerden biri yavaşlamak. 
Islak yol yüzeyleri lastiklerinizin kaymasına veya kaymasına neden olabilir, bu nedenle normalden en az %20 daha yavaş sürün ve fren mesafenizi %30 artırın. 
Bu önlemleri almak, ne kadar şiddetli yağmur yaşarsanız yaşayın, motosikletin kontrolünü elinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Motosiklet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Artık motosiklet sürmeyi öğrendiğinize ve ilk motosikletimizi satın aldığınıza göre, dikkate almanız gereken bir şey daha var: motosiklet güvenliği. Güvenli bir şekilde sürmek için koruyucu donanıma ihtiyacınız olduğu gibi, motosikletinizin hırsızlığa karşı korunduğundan emin olmak için motosiklet güvenliğine ihtiyacınız vardır. Bisikletinizi güvende tutmanın en iyi yollarından biri, motosikletinizin hareket ettirilmesi durumunda sizi uyaracak ve hırsızlık durumunda motosikletinizin yerini takip edebilecek bir motosiklet GPS takip cihazı kurmaktır. Bu, çalınması durumunda bisikleti kurtarma şansınızı artırır ve bu izleyiciler inanılmaz derecede hassas olduğundan hırsızlığı tamamen önleyebilir ve motosikletiniz hareket ettirilirse telefonunuza anında uyarı alırsınız.

Motosikletler hakkında diğer yazılarımız için

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp