A2 Motosiklet Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Bir motosiklet ehliyeti almanın maliyeti, motosikletinizi sürmek için hangi ehliyete ihtiyacınız olduğuna ve ne kadar eğitime ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak değişir.

A2 Motosiklet Ehliyeti

Ortalama bir maliyeti bulmanıza yardımcı olmak için, bir CBT’nin maliyetini, teori ve pratik testin yanı sıra motosiklet ehliyeti kategorilerini ve her bir ehliyetin farklı maliyetini araştırıyoruz. Geçici lisansın maliyeti nedir? İster moped ister motosiklet sürmek isteyin, geçici ehliyet için başvurmanız ve ödeme yapmanız gerekecektir.

A2 Motosiklet Ehliyet Fiyatı

A2 Motosiklet Ehliyet için online başvuru yapmak için bir kereye mahsus olmak üzere 34 £ ödemeniz gerekir. Posta yoluyla başvurmayı tercih ederseniz, fiyat 43 £ ‘a yükselir. Geçici lisans için nasıl başvurulur Online veya posta yoluyla geçici lisans başvurusunda bulunmak için en az 15 yaşında ve 9 aylık olmanız ve 20 metre öteden bir plaka okuyabilmeniz gerekir. Başvuru yaparken aşağıdaki belgeleri ve bilgileri sağlamanız gerekir:

 • Kimlik (örn. geçerli bir Birleşik Krallık pasaportu)
 • son üç yıldaki adresiniz veya adresleriniz
 • Sigorta numaranız (eğer biliyorsanız).

Motosiklet Ehliyet ve Sürüş Eğitim Fiyatı

Zorunlu temel eğitim (CBT) maliyeti, hangi eğitim okuluna gittiğinize ve kendi motosikletinizi/motosikletinizi getirip getirmediğinize bağlı olarak değişebilir. Ortalama olarak, TCMB genellikle 110-130 £ arasındadır. A2 Motosiklet Ehliyet ve eğitim okulu seçmeye gelince, en iyi teklifi almak için alışveriş yapmaya değer. Birleşik Krallık’ta onaylanmış eğitim merkezlerini bulmak için bu kullanışlı çevrimiçi aracı kullanabilirsiniz

Motosiklet Ehliyet Eğitim Sürüşleri

Tüm moped veya motosiklet sürücüleri için zorunlu temel eğitim (CBT) gereklidir. L plakalı halka açık yollarda yasal olarak sürmeden önce bu gerekli bir adımdır. Bu arada mopedlerle ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz, Moped Nedir

Motosiklet Ehliyet Sürüş Eğitimleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli yol ve arazi konusunu kapsar:

 • Görme kontrolü
 • Uygun giysiler dahil olmak üzere temel ekipman kontrolleri
 • Temel bakım kontrolleri – mopedinizin nasıl çalıştığını ve nasıl yola elverişli durumda tutacağınızı anlama
 • Yerinde uygulamalı eğitim – mopedinizi ayağa kaldırıp, motoru açıp kapama, kontrollü frenleme ve durma
 • Pratik yerinde sürüş – manevralar, acil duruşlar, vites değiştirme
 • Pratik yol sürüşü.

Motosiklet Ehliyet Testi Nedir

Teori testi iki bölümden oluşur:

 1. Çoktan seçmeli sorular
 2. Tehlike algısı (yoldaki tehlikeleri tespit etmeyle ilgili bir video testi).

Teori testini geçmek için çoktan seçmeli turda en az 43/50 ve tehlike algılama turunda en az 44/75 puan almanız gerekir. Genellikle, geçip geçmediğinizi testten hemen sonra öğrenirsiniz.

Teori testinizi rezerve edebilmeniz için geçerli bir geçici motosiklet ehliyetine sahip olmanız gerekecektir. Ancak, zorunlu temel eğitimi (CBT) tamamlamadan önce veya sonra teori sınavına girebilirsiniz.

Motosiklet Ehliyet Pratik Testler

Pratik test iki modüle ayrılmıştır . Birinci modül 15,50 Sterlin ve ikinci modül 75 Sterlin (akşamları, hafta sonları ve resmi tatillerde 88,50 Sterlin). Bir motosiklet pratik testi neleri içerir? Birinci modül, A2 Motosiklet Ehliyetiniz standında hareket ettirmek, park etmek ve U-dönüşleri veya sekizli rakamlar gibi koniler etrafında manevralar yapmak gibi arazi unsurlarını içerir. Modül iki, bağımsız sürüş ve “göster bana, söyle” soruları gibi yol öğelerini içerir. Bu, sınav görevlisinin yolda sürüş becerilerinizi değerlendirdiği bölümdür. İlk modül yaklaşık 20 dakika, ikinci modül ise yaklaşık 40 dakika sürer. Modüller genellikle aynı anda alınmaz, çünkü ikinci modülü (yol dışı bölümü) almadan önce birinci modülü (arazi bölümü) geçmeniz gerekir.

Motosiklet Ehliyet Dersleri Maliyeti

Motosiklet dersleri maliyeti ve lisans kategorileri Çok sayıda motosiklet ruhsatı mevcuttur ve bu nedenle ders ve eğitim fiyatları değişebilir. Pratik testin maliyeti tüm ehliyet kategorileri için aynı olsa da, güçlü A2 Motosiklet Ehliyetize binmek isteyenler için genellikle ekstra eğitim ve dersler gerekir. Örneğin, bir A1 lisans kursu 400-600 sterlin arasında bir maliyete sahip olabilirken, bir A2 lisans kursu 500 sterlin ile 1.100 sterlin arasında herhangi bir yere mal olabilir. Farklı motosiklet ehliyeti kategorileri ve her ehliyet için gereklilikler hakkında daha fazla bilgi edinin .

Motosiklet Ehliyetinin Ücreti

 • Geçici lisans maliyeti = 34 £ (veya posta yoluyla 43 £)
 • TCMB Maliyeti = 110-130 Sterlin
 • Motosiklet teorisi testinin maliyeti = 23 £
 • Motosiklet pratik test modülü birin maliyeti = 15,50 £
 • Motosiklet pratik test modülünün maliyeti iki = 75 £ (akşamları, hafta sonları ve resmi tatillerde 88,50 £).

Toplam maliyet = 257,50 £-300 £

Opsiyonel maliyetler

 • A1 lisans kursu = 400-600 £
 • A2 lisans kursu = 500 £-1100 £
 • Doğrudan erişim kursu = 600 £ – 800 £

A2 Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

16 yaşında 125cc’ye binebilir misin? 50cc için A1 ehliyetine mi ihtiyacınız var? Herhangi bir bisiklete binmeden önce bir teori testinden geçmeniz gerekecek mi? Motosiklet ehliyetleri ve yollarda sürüşle ilgili yasalar kafa karıştırıcı olabilir. Kurye farklı motosikletler için hangi motosiklet ehliyetine ihtiyacınız olduğunu bilmek büyük ölçüde yaşınıza bağlıdır, ancak neye ve nasıl başvurmanız gerektiğini bilmek, o iki tekerleğe binmeden önce başlı başına bir testtir.


A2 Motosiklet Ehliyet Fiyatı Pin
A2 Motosiklet Ehliyet Fiyatı

Motosiklet Ehliyet Yaşları

Birleşik Krallık’ta, 16 yaşında geçici bir lisans ve tamamlanmış bir CBT ile 50cc (4kW’a kadar) bir motosiklete binebilirsiniz. 17 yaşındaysanız 125cc’lik bir A2 Motosiklet binebilirsiniz (11kW’a kadar). L plakalarına ihtiyacınız olacak (Galler’de L veya D). Geçici lisansınız için 15 yıl dokuz aydan itibaren başvurabilirsiniz. Otoyollarda seyahat edemeyecek veya arkada bir yolcu taşıyamayacaksınız ve 50cc bisikletinizin 28mph’den daha hızlı gitmesine izin verilmeyecektir – kısıtlama kaldırma kitleri mevcut olsa bile. Bisikletinizin de bir V5C kayıt sertifikasına (kayıt defteri) sahip olması gerekir.

Ayrıca iki yıl içinde tam A2 Motosiklet Ehliyet testinizi geçmeniz veya CBT’yi tekrarlamanız gerekecektir. İki aşamalı pratik bisiklet ve teori testlerine girerseniz (16’dan itibaren) ehliyetinizi AM olarak değiştirebilirsiniz, yani artık L plakanız olması gerekmez ve bir yolcu taşıyabilirsiniz. 17 yaşından itibaren CBT’nizi tamamlamak, L plakalı 125cc’lik bir motosiklete binebileceğiniz, ancak bir yolcu taşıyamayacağınız veya otoyollarda kullanamayacağınız anlamına gelir.

Motosiklet Sürmeyi Öğrenmek

Ayrıca iki aşamalı motosiklet testi ve teori testine girebilir ve A1 ehliyetine geçebilirsiniz. 19 yaşında, geçerli bir CBT’ye sahip olduğunuzda A2 ehliyetiniz için başvurabilirsiniz, bu da size güç/ağırlık oranı 0,2 kw/kg’ı aşmayan herhangi bir A2 Motosiklet Ehliyet binme özgürlüğü verir (güçte herhangi bir kısıtlama, daha büyük bir araçtan türetilemez). gücünün iki katından fazladır). Aşamalı erişim, 21 yaşında ve iki yıldır A2 lisansına sahip olanlar veya 24 yaşında ve A kategorisi ehliyetine sahip olanlar için geçerlidir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, CBT size ata binmeyi öğretmeyecek, ancak bisikletin tüm unsurlarının kapsanmasını sağlayacaktır. Önceden bazı dersler almaya değer. CBT’yi veya tam A2 Motosiklet Ehliyet testinizi tamamladığınızda bile, patinaj yaparsanız veya diğer yol kullanıcıları tarafından yapılan diğer seçenekler aracılığıyla A2 Motosiklet Ehliyetinizi kullanma hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak bazı gelişmiş eğitim veya dersler alın. Birçok A2 Motosiklet Ehliyet alan kişiler, birçok durumda hayatlarını kurtardığını söylüyor. İnternette de ipuçlarını araştırın, diğer sürücülerin trafiği nasıl filtrelediğini veya şeritlerinde kendilerini nasıl konumlandırdıklarını izleyin. Başka yollarla seyahat ediyor olsanız bile motosikletçilerin farkında olun.

İngiltere’de bulunan motosiklet ehliyetleri şunlardır:

Asgari yaşAraç cinsiLisans türüLisans gereksinimleri
1625 km/s ila 45 km/s hız aralığına sahip mopedlerAMZorunlu temel eğitim (CBT), teori testi, tüm motorlu 2 tekerlekli mopedlerde pratik test
16Küçük 3 tekerlekli (50 cc’ye kadar ve 4 kW’ın altında)AMCBT, teori testi, pratik test
16Hafif dört tekerlekli bisikletler (350 kg’dan hafif, azami hız 45 km/s)AMCBT, teori testi, pratik test
16AM ile aynı artı 25 km/s azami hıza sahip 2 veya 3 tekerlekli mopedlerQAM ile verildi
1711 kW’a kadar hafif motosiklet (ve kg başına 0,1 kW’tan fazla olmayan bir güç-ağırlık oranı) ve 125 ccA1CBT, teori testi, pratik test
17Güç çıkışı 15 kW’tan fazla olmayan motorlu üç tekerlekli bisikletlerA1CBT, teori testi, pratik test
1935 kW’a kadar standart motosiklet (ve kg başına 0,2 kW’dan fazla olmayan bir güç-ağırlık oranı), bisiklet, gücünün iki katından fazla araçtan türetilmemelidir.A2Doğrudan erişim rotası – teorik ve pratik VEYA Aşamalı erişim rotası – A1 motosikletinde 2 yıllık deneyim ve daha fazla pratik test.
21 (aşamalı) veya 24 (doğrudan)Sepetli veya sepetsiz boyut/güç bakımından sınırsız motosikletler ve 15 kW’ın üzerinde güç çıkışına sahip motorlu üç tekerlekli A2 Motosiklet ADoğrudan erişim yolu – CBT teori ve pratik (en az 24 yaşında olmalısınız) VEYA Aşamalı erişim yolu – en az 2 yıllık A2 lisansına sahip – pratik test (21 veya üzeri).
Motosiklet Ehliyetleri

*Kaynak – https://www.gov.uk/ride-motocycle-moped/bike-categories-ages-and-licence-requirements


A2 Motosiklet EhliyetPin
A2 Motosiklet Ehliyet


Pratikte Motosiklet Dersleri Yapın

Pratik motosiklet testi iki bölümden oluşmaktadır. Off-road bölümü yaklaşık 20 dakika sürer ve A2 Motosiklet Ehliyet standında hareket ettirmeyi, park etmeyi ve U dönüşleri veya sekizli rakamlar gibi konilerin etrafında manevra yapmayı kapsar. On-road bölümü daha uzundur, yaklaşık 40 dakikadır ve bir sınav görevlisi ile dışarı çıkarken trafikte sürüş becerilerinizi değerlendirir. Bölümler aynı anda alınmaz – on-road bölümünü almadan önce off-road bölümünü geçmiş olmanız gerekir. Ancak, kendinize güveniyorsanız, onları aynı anda rezerve edebilirsiniz! 2. Modülü alıyorsanız ehliyetinizi, CBT belgenizi, teori sınav belgenizi ve modül 1 belgenizi almayı unutmayınız. Ayrıca uygun giyindiğinizden emin olunuz .

Araba Ehliyeti ile Moped, Scooter Kullanılır Mı?

1 Şubat 2001’den önce araba sürüş testinizi geçtiyseniz, evet yapabilirsiniz. Değilse, size CBT almanız ve yukarıda özetlenen aşamalardan devam etmeniz gerekir. A2 Motosiklet Ehliyet ve bir elektrikli scooter veya 15mph civarında seyahat eden bir moped ise, o zaman onu da sürebilirsiniz, ancak 30mph’ye ulaşabilen en üst seviye olanlar, geçici bir lisans ve CBT’ye ihtiyaç duyma kategorisine girer. (yurtdışı baz alınmıştır)


Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklet Ehliyeti Kaç Para Ücreti

Bu nedenle ister 50cc, ister 125cc ile gitmeye karar verin, ister daha büyük bir motosiklete binmeyi bekleyin, doğru ehliyete sahip olduğunuzdan emin olun. İlgili maliyetler hakkında bir fikir edinmek için bir motosiklet ehliyetinin gerçekten ne kadara mal olduğuyla ilgili blogumuzu okuyun . A2 Motosiklet Ehliyet ve sigortasını hesaba katmak , bir Motosiklet ehliyetine sahip olmak ve gerekirse bisikletinizi vergilendirmek ve ayrıca yolun yasal ve güvenli olması için doğru testleri tamamlamanız da önemlidir. Sürüş keyfi!

Motosiklet Kullanmaya Başlamadan Önce

Direksiyona geçmek için 17 yaşına kadar beklemeniz gerekirken, tutkunuz iki tekerlekse, yola çıkmak için beklemek o kadar uzun değil. Ancak İngiltere’de bir motosikletle yola çıkmanın maliyeti nedir? İngiltere’de 16 yaşında geçici ehliyet alabilir, Zorunlu Temel Eğitiminizi (CBT) tamamlayabilir ve 50cc moped kullanabilirsiniz . Yola çıkmanın en hızlı yolu ve hesaplar bittiğinde en ucuzu. CBT kursunuzu buradan rezerve edebilirsiniz .

Diğer Motosiklet Klavuz Yazılarımız

Motosiklet Klavuzu

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

1
Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp