Motosikleti Paslanmadan Nasıl Koruyabiliriz?

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Pas, motosikletler de dahil olmak üzere birçok araç türü için kanser olabilir. Metali yiyerek temel parçalara zarar verir. Pas çok kötüleşirse, bu parçalar birbirine çarpabilir veya kırılabilir ve sürüşünüze kalıcı olarak zarar verebilir. Bu, siz ve diğer sürücüler için tehlike oluşturabilir, bu nedenle yalnızca güvende olmak için Bluetooth motosiklet hoparlörleri kullanın. Riskleri göz önünde bulundurarak, paslanmayı mümkün olduğunca önlemek her sürücünün görevidir. Bisikletinizi paslanmaya karşı korumak istiyorsanız nemi uzak tutmak için bu kılavuzu kullanın.

Motosiklet PaslanmaPin
Motosiklet Paslanma

Motosiklet ve Paslanma

Pasın teknik bir tanımını arıyorsanız, bu bir demir oksittir, bu nedenle yalnızca demirden yapılmış ürünler için geçerlidir. Ancak, tüm metal türleri için aynı kelimeyi kullanma eğilimindeyiz. Çoğu metal türü, doğru koşullar altında aynı semptomları gösterecektir. Pas, kırmızımsı kahverengi bir pullanma kaplaması olarak görünür. Pas, yolda büyük bir sorun olmaya devam ediyor. ABD’deki her türden araç sürücüsü son beş yılda pas onarımlarına tahmini olarak 15.4 milyar dolar harcadı . 22 milyondan fazla sürücü pasla ilgili sorunlarla karşılaştı ve onarımlar olay başına ortalama 500 dolara mal oldu. Sebepsiz yere para harcamak istemiyorsanız, pası uzak tutmak en iyisidir.

Motosiklet Neden Paslanır?

Motosikletler oksijene ve neme maruz kaldıklarında paslanmaya başlayacaktır. Bu, metali pas dediğimiz rafine edilmemiş bir duruma dönüştüren korozyon olarak bilinen kimyasal bir sürece yol açar. Tek başına isim, herhangi bir sürücünün omurgasından aşağı titreme göndermek için yeterli olabilir. Yağan yağmur, kar ve buzun tümü paslanmaya neden olabilir. Sıcaklık değiştikçe bisiklette de yoğuşma görülebilir. Motosikletlerin Paslanmasına Neden Olan Nedir? Bir metal oksijene ve neme maruz kaldığında pas oluşur. Motosikletinizin metal parçaları ıslandığında, yoğuştuğunda, kar yağdığında veya herhangi bir şekilde nemle temas ettiğinde paslanmaya başlar.

Motosiklet Paslanma Nasıl Önlenir

Pas Nasıl Önlenir Paslanma oksijen ve nemden kaynaklanıyorsa, bunu önlemenin en iyi yolu bisikletinizi sudan korumaktır. Bisikletinizi mümkün olduğunca kuru, oda sıcaklığında bir yerde tutmaya çalışmalısınız. Dışarıda bırakmanız gerekiyorsa, bir tentenin altında tutun veya nemi uzak tutmak için bir motosiklet örtüsü kullanın. Yol tuzları, yağlar ve gres gibi diğer faktörler oksidasyon sürecini artırabilir. Motosikletiniz, özellikle yolların kaygan olduğu kış aylarında bu maddelerle yolda karşılaşacaktır. Bisikletinizi düzenli olarak temizleyerek paslanmayı önleyebilirsiniz, böylece bu kimyasallar ve aşırı nem uzun süre metal üzerinde kalmaz.

Sorunlu alanları göründükleri gibi ele almak için elinizde bir bez bulundurun. Eve döndüğünüzde, fazla kalıntıları ve paslanmaya neden olabilecek diğer tehlikeleri temizlemek için motosiklet temizleme spreyi kullanın. Açıkta kalan parçaları elementlerden korumak için bisiklete iki kat cila uygulayın. Nemi dışarıda tutmak için çıplak metal üzerinde korozyon önleyici ürünler kullanın. Motosikletinizin içindeki metal parçalar da zamanla paslanabilir. Deponun içinde paslanmayı önlemek için yakıt deponuzu dolu tutun. Parçaları yağlı tutmak için yağınızı düzenli olarak doldurun. Bisikletinizi hava geçirmez bir mezarda tutmadığınız sürece pas zamanla doğal olarak oluşacaktır. En disiplinli sürücüler bile yıllar geçtikçe paslanmaya başlayacaktır.

Motosikletiniz Paslanırsa Ne Yapmalısınız

Motosikletiniz Paslanırsa Ne Yapmalısınız? Motosikletiniz paslanmaya başlarsa, tüm umutlar kaybolmaz. Paslanmış parçaları tekrar paslanmalarını önlemek için temizlemeye ve cilalamaya devam etmelisiniz. Zamanla paslanmış parçalara dikkat edin. Sorun daha da kötüleşirse, hepsini birlikte değiştirmeniz gerekebilir. Paslanan parçaların gelecekte tekrar paslanma olasılığı daha yüksek olabilir.

Bu, bisikletinizin ömrünün sonuna yaklaştığının bir işareti olabilir. Mümkün olduğunca uzun süre çalışır durumda tutmak için bisikletin bakımını yapmaya devam edin. Temel parçalar hala düzgün çalıştığı sürece, biraz paslanmış bir motosiklete binebilirsiniz. Kazaya karışmamak için yola çıkmadan önce motosikleti test edin. Acil bir durumda yetkililer ve sevdiklerinizle iletişimde kalmak için Bluetooth motosiklet kaskı kullanın . Motosiklet sürerken, özellikle de son ayağındaysa, her zaman dış dünyayla iletişim kurmanın bir yolunu bulmalısınız.

Motosiklet Pas Nasıl Çıkarılır?

Bisikletlerden pası çıkarmak için bir uzmana danışmanıza gerek yoktur. Bisiklet pasını kendiniz çıkarmanın denenmiş ve test edilmiş yolları vardır. Bisikletinizdeki paslanmanın ciddiyetine bağlı olarak, tüm süreç için ev ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Pas giderme için uygulayabileceğiniz en etkili ve pratik yöntemler şunlardır:

  • Sirke veya Coca Cola Karbonat
  • WD-40
  • Yağlama
  • Kimyasal Pas Sökücüler
  • Limon Suyu

Bu maddeler evde kolayca bulunabilir. Aksi takdirde, kaldırma işlemini başlatmak için yerel donanım mağazanıza gidebilirsiniz. Bisikletinize koyduğunuz madde miktarının büyük ölçüde gördüğünüz pas derecesine bağlı olduğunu unutmayın. Bazı paslar bisikletten kolayca çizilebilirken, diğer durumlar daha fazla çaba ve agresif kimyasallar gerektirir. Bir oluşumu fark ettiğiniz anda bisikletten pası çıkarmak önemlidir.

Bu sayede bisikletin diğer bileşenlerine pas yayılmasını engelleyebilir, bu da işlemi kolaylaştıracaktır. İşleme başlamadan önce açık çalışma alanı bulmalısınız. Bu size özgürce çalışabileceğiniz daha büyük bir alan sağlayacak ve çok fazla temizlik kimyasalını solumanızı önleyecektir. Gerekli tüm araçları toplamalı ve elinizin altında hazır bulundurmalısınız.

Motosiklet Pas Çıkarma Yöntemleri

Bisikletinizde sadece küçük pas oluşumu görüyorsanız, kabartma tozu ve su kullanmanız tavsiye edilir. Bu yöntem, bir bisikletten yüzey pasını çıkarmak için idealdir. Kabartma tozu, evde bulabileceğiniz en güvenilir temizlik maddelerinden biridir. Bisikletinizin bileşenlerine zarar vermeden kiri kolayca çıkarabilir. Bu işlem için ayrıca bir karıştırma kabına, fırçaya, ovma pedine, temiz bir beze ve limon suyuna ihtiyacınız olacak. Bir karıştırma kabı kullanarak tüm malzemeleri bir araya getirin ve macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın.

Kabartma Tozu ile Pası Temizleyin

Macun için doğru kıvamı elde etmek için daha fazla limon suyu ekleyebilirsiniz. Daha sonra pastayı paslı yüzeye fırça veya sünger yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bu adım için bisiklet kolları, bisiklet çerçevesi veya zincir dahil olmak üzere tüm bisiklet parçalarını kontrol etmelisiniz. Alan karışımı tamamen emene kadar macunu yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Kolay çıkarmak için alanı tamamen macunla kapladığınızdan emin olun.

Bisikletteki pasın şiddetini değerlendirmek önemlidir. Yalnızca yüzeyde pas görüyorsanız, çok fazla kabartma tozu veya kalın macun koymayın. Yeterince kabartma tozu uyguladığınızdan emin olun. Daha sonra, bir ovma pedi veya çelik yünü kullanarak macunu ovalayın. Pasın ped ile yavaş yavaş çıktığını gözlemleyeceksiniz. Hala pas kalması durumunda işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ardından tüm karışımı bisikletten çıkararak bisikletinizi temizleyin.

Sirke ile Motosiklet Pasını Temizleyin

Sirke de evde kolaylıkla bulabileceğiniz etkili bir temizlik maddesidir. Daha agresif kimyasallara ihtiyaç duyan kalıcı ve inatçı pas için mükemmel şekilde çalışabilir. Sitrik asit gibi, sirke de bisikletten pası temizlemeye yardımcı olabilecek daha yüksek bir asetik madde konsantrasyonu içerir. Bu işlem için ayrıca bir sprey şişesi, eldiven, kabartma tozu, beyaz sirke, sünger, kuru bir bez ve su hazırlamanız gerekir. Su ve sirkeyi püskürtücüde birleştirin ve iyice karıştırın. Ek bir temizlik maddesi olarak hizmet etmek için gerekirse kabartma tozu ekleyin.

Daha sonra sprey şişesini kullanarak birleşen sıvıyı bisikletinizin paslı bölgelerine püskürtün. Pas sıvıyı tamamen emene kadar kimyasalları 20 dakika bekletin. Pasın parçalandığını gözlemlediğinizde, pası bisikletten temizlemek için kuru bir sünger kullanın. Cildinizin zarar görmesini önlemek için sıvıyı bisikletten temizlerken eldiven giyin.

Kimyasal Pas Sökücü

İlk iki yöntemin etkisiz olduğu kanıtlanırsa, kimyasal pas sökücülere başvurabilirsiniz. Evde bir tane yoksa, bunlar genellikle donanım mağazalarında bulunur. Kimyasal temizleyiciler çok agresiftir ve cildinize zarar vermemek için koruyucu giysiler giymeniz gerekir. Bu yöntem ayrıca gözlük, fırça, koruyucu eldiven, bez ve su kullanmanızı gerektirir. İşlemi yapmadan önce güvenlik için eldiven, gözlük ve kalın giysiler giydiğinizden emin olun. Bir fırça kullanarak, kimyasalları bisikletin paslanmış bölgelerine uygulayın.

Pası bozulana kadar sürekli fırçalamanız gerekir. Pasın fırça ile birlikte çıktığını fark edeceksiniz. Paslanmayı gidermek için fırçanızı zaman zaman suyla temizleyin. Yeterince baskı uygulayın ve paslı bölgeyi pas tamamen bisikletten düşene kadar sürekli fırçalayın. Hala inatçı lekeler varsa işlemi tekrarlayın ve fırçalarken daha fazla baskı uygulayın. Daha etkili bir işlem için sökücüyü 30 dakika bekletip pası tekrar fırçalamayı deneyebilirsiniz. Daha sonra, bir bez veya ovma pedleri ile bisikletinizdeki kimyasalları temizleyebilirsiniz. Bu adımı yaparken hala koruyucu giysiler giydiğinizden emin olun.

WD-40 Pas Sökücü

,Kullanabileceğiniz bir diğer kimyasal pas sökücü ise WD-40’tır. Her bisiklet sahibinin ihtiyacı olan çok amaçlı kimyasal temizleyicidir. WD-40, bisikletler için temizleyici görevi görür. Kabartma tozu çözeltisi gibi etkili bir temizlik maddesi olduğu kanıtlanmıştır. Hafif bir temizleyiciye veya pas gidermeye ihtiyacınız varsa, her zaman WD-40’a güvenebilirsiniz. Bu yöntem için, yüzey pasını veya kir ve paslı metal parçaları çıkarmak için maddeyi uygulayın. Tüm pasın kimyasalla tamamen kaplandığından emin olun. Ardından kuru bir bez veya sünger kullanarak bisiklet parçalarından pası temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra, başka bir oluşumu önlemek için bisiklete yeterince yağ sürün.

Doğru aletlere sahipseniz ve doğru işlemi biliyorsanız, bir bisikletten pası çıkarmak kolaydır. Özellikle düzenli olarak bisiklet kullanıyorsanız, bu normal bir bakım prosedürüdür. Pas, bisikletçiler arasında sürekli bir mücadeledir. Bisikletinizin dışarıda aldığı nem, bisikletinizin paslanmasına neden olabilir. Kendi teriniz bile bisiklette pas oluşumunu sağlar. Bu nedenle, bir bisikletten pası nasıl çıkaracağınızı öğrenmek önemlidir. Temiz ve paslanmayan bir bisiklet, keyifli ve pürüzsüz bir sürüş sağlar.

Motosiklet Paslanma S.S.S

Paslanma Motosikletime Zarar Verir Mi?

Paslı bir bisiklete sahip olmak, keyifli bir aktiviteyi korkunç bir kabusa dönüştürebilir. Bisiklet zincirinizde, jant tellerinde, sele direğinde ve jantlarda oluşan paslanmayı reddetmek isteyebilirsiniz, ancak pas, bisikletinizin düşük performans göstermesine ve bisikletinizin genel görünümünü bozmasına neden olabilir

Motosiklet Paslanması Ne Kadar Sürer

Bisikletinizi bir veya iki gün dışarıda bırakmak büyük bir zarar vermez. Bir haftalık ihmalden sonra pas belirtileri görebilirsiniz. Kötü koşullarda geçen bir aydan sonra çok sevdiğiniz bisiklet parçaları bozulmaya başlayacaktır.

Benzin Paslanmayı Durdurur Mu?

Benzin, yani benzin, gresi ve yağları çözecek uçucu bir sıvıdır. Etkilenen ve donmuş kir ve toza nüfuz eder, yumuşatır ve gevşetir. Benzin / Benzin panızı TAMİR ETMEZ, pasınızı da kaldırmaz . Kromu geri yüklemez.

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

1
Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp