Motosiklete USB Şarj Aleti Nasıl Takılır?

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Motosiklet de USB Şarj aleti montaj ve takılma sorunlarıyla çok karşılaşıyor yeni motosiklet kullanıcıları. Uzun mesafe turlarında , birçok motosikletçi gezinmek için akıllı telefonlar veya GPS cihazları kullanır, ancak sorun şu ki bu cihazların pili genellikle en fazla 5 saat sürer. Yolculuğunuza devam etmek için cihazınızı taşınabilir şarj cihazlarıyla şarj etmeniz gerekebilir veya otelinize dönene kadar alternatif bir cihaz kullanabilirsiniz.

Motosiklete USB Şarj Montajı

Ancak, motosikletinizin yanında telefon olsaydı ve cihazı her zaman şarjlı tutan özel bir şarj cihazınız olsaydı hoş olmaz mıydı ? USB soketleri muhtemelen bir motosiklette en çok talep gören aksesuarlardır ve yine de çok az üretici bunları standart olarak sunmaktadır. Bugün, motosikletinize doğrudan aküden anahtar, röle ve sigorta kullanarak veya dolaylı olarak kontak anahtarından çeşitli şekillerde bir USB şarj aleti soketinin nasıl kolayca takılacağını açıklayacağız.

Motosiklet Şarj Aleti Sorunu

Bir USB şarj aletini motosiklete montaj etmek kolaydır ve çok ekonomiktir. Tek ihtiyacınız olan geniş bir oda, doğru alet takımı, bir USB şarj aleti soketi ve bir kurulum kılavuzu. USB şarj aleti soketini kurmak için öncelikle iki yer mevcuttur; ilki ve en belirgin olanı gidonlardır, ancak titreşim nedeniyle gevşeyebileceğinden soketi bir yapıştırıcı veya kelepçe ile sabitlemeniz gerekecektir. Daha güvenli, ancak erişimi zor olan ikinci konum, eyerin altındadır. Bu konum titreşimlere daha az eğilimlidir ve pil terminallerine erişim de yakındır.

İhtiyacınız olan şeyler;

 1. USB Şarj Cihazı
 2. Uzatma kablosu
 3. Sigortalı pil terminal set
 4. Zip bağları
 5. Çift taraflı bant
 6. Yan kesiciler
 7. Altıgen anahtar (5 mm)

Örneğin KTM 990’da, telefonunuzu koymak için selenin altına küçük bir plastik muhafaza ile standart bir USB soketi takabiliriz. Sürüş sırasında bir telefonu şarj etmek için kullanışlıdır, ancak görüş alanınızda olmasını ve GPS olarak kullanmak istiyorsanız çok daha az kullanışlıdır!

İhtiyacınız olacak şeyler : Gidonunuza USB priz takmayı planlıyorsanız, selenin altından gidonlara kadar uzayabilen yaklaşık 2 metrelik ek bir USB uzatma kablosuna ihtiyacınız olacaktır.

Motosiklet İçin Standart USB SoketPin
Motosiklet İçin Standart USB Soket

Resim deki sokete hepsiburada.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

USB Şarj Soketini Motosiklet Akü Bağlamak

 1. Bir USB şarj aleti soketinin bağlantıları oldukça kolaydır ve genellikle USB terminallerinin ucuna (siyah ve kırmızı) iki kablo bağlamanız gerekir.
 2. Şimdi kırmızı kabloyu pilin artı kutbuna ve siyah kabloyu eksi kutbuna bağlayın.
 3. Bu tür bir kurulum oldukça standarttır ve kabloları pil terminallerine bağladığınızda USB şarj cihazının iyi çalıştığını göreceksiniz.

Bununla birlikte, motosiklet kışları için garajda güvenli bir şekilde saklansa bile, USB soketi her zaman pil gücünü tüketeceğinden bu tür bir kurulum önerilmez.

Motosikletinize bir şarj cihazı takmanın en ideal yolu, bağlantılar arasına ayrıca bir anahtar takmak olacaktır. Bu, USB şarj aletini kullanmıyorsanız motosikletinizin boşalmasını önleyecektir. Kontak anahtarını takmadığınızda korna ve göstergelerin genellikle açılmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu, pilin gereksiz yere boşalmasını önlemek için yapılır. Aynı konsepti takip edeceğiz ve USB soketini takmaya çalışacağız.

Domino tel konektörüPin
Domino tel konektörü

Motosiklet Pili Boşaltmadan Şarj Aleti Takmak

Motosiklet USB şarj aleti soketinin terminallerini pilin terminallerine bağlamak yerine, onları plaka lambası veya korna gibi hayati olmayan elektronik parçalara bağlayacağız. Bu, domino tel konektörlerinin yardımıyla yapılabilir.

 1. USB şarj aleti soketinizin kırmızı kablosunu bir domino, Wago veya iki kablo arasındaki bağlantılara güvenli bir şekilde hizmet edecek bir terminal bloğu konektörü kullanarak plaka aydınlatma kablosuna bağlayın.
 2. Doğru kabloyu bulmakta zorlanıyorsanız, doğru kabloya gelmeden önce arkadan giden tüm bağlantıları tek tek test edin. Alternatif olarak, plakanızı sökebilir ve sonuca varmak için ampulleri bağlayan telleri hafifçe çekebilirsiniz.
 3. Kablolarınız selenin altına takıldıktan sonra tek yapmanız gereken onları gidonlara geçirmek. Bu işlem motosiklete bağlıdır, ancak çoğu zaman bazı yan kaplamaların çıkarılması gerekecektir.
 4. Motosikletin mevcut kurulumuna iyi bir göz atın: Muhtemelen gidonlardan seleye giden çok sayıda kablo vardır; siz de aynı yolu takip edebilirsiniz. Gidonun dönüşünün kabloyu zorlamaması için biraz gevşeklik eklemeyi unutmayın.
 5. Daha güvenli bir bağlantı için (gerekli olmasa da) bağlantılar arasına bir röle anahtarı da takabilirsiniz. Bu, elektrik kesintisi durumunda bağlantınızı izole etmenizi sağlar.
 6. Son olarak, kablolama tamamlandıktan sonra USB soketinizi bir yapıştırıcı kullanarak panoya bağlamanın zamanı gelmiştir. Soketin sıkıca takıldığından emin olun, aksi takdirde titreşimler sırasında yerinden çıkabilir.

Motosiklet Şarj Cihazı Alternatif Yöntem

Sürücünün ısıtmalı elcikler takmak istemesi durumunda genellikle standart olarak gelen ek bir priz (özel sigortalı) vardır. Bu soket, herhangi bir ısıtmalı tutamak takmamış olmanız durumunda ücretsiz olacaktır ve USB şarj cihazınızı bağlamak için bir bağlantı noktası olarak kullanılabilir. Bataryadan bağlanmamız gerekmediğinden yöntem öncekinden çok daha basittir. Ayrıca priz, gidona yakın bir yerde bulunur ve özel bir sigortanın varlığı nedeniyle daha güvenlidir.

USB Şarj Cihazı, Motosiklet Aküyü Tüketir Mi?

USB şarj cihazı, elektronik cihazlarınızı şarj etmek için bir elektrik noktası görevi görür. Çoğu zaman, birçok sürücü motosikletine bir USB şarj cihazı takar ve pil terminalleri ile USB şarj cihazı arasına bir bağlantı kesici veya anahtar takmaz. Dolayısıyla, bu gibi durumlarda, cihazınızı şarj etmeseniz bile aktif bağlantının ana pilinizdeki gücü boşaltmaya devam etme olasılığı yüksektir. Bu boşalma yavaştır ve pilin tamamen boşalması haftalar alabilir, ancak pilin bitme olasılığı göz ardı edilemez. Kısacası, motosiklet aküsünden USB soketine doğrudan bağlantı, aküden gelen gücü tüketebilir. Bunu önlemek için, şarj cihazı kullanılmadığında devreyi kesecek bir anahtar taktığınızdan emin olun.

Motosikletinizin aküsünü boşaltmadan bir USB şarj cihazı takmanın en basit yolu, aralarına bir anahtar yerleştirmektir. Ancak, teknoloji meraklısı olmayan sürücüler için biraz zor olabilir. Bu durumda, mümkün olan en iyi çözüm, zaten bir bağlantı kesme anahtarına sahip bir USB şarj cihazı satın almaktır. Bu anahtar, pilin bitmesini önlemek için kullanılmadığında gücü kapatmak üzere tasarlanmıştır ve standart USB soketlerine göre bazı avantajlara sahiptir; ilk olarak, şarj noktasının yanına sabitlemek için ek bir anahtar satın almanıza gerek yoktur, ikincisi, anahtar ve şarj noktası birlikte entegre edildiğinden şarj ünitesinin tamamı estetik olarak daha hoş görünür.

Kurulum da oldukça basit:

 1. Pilin terminallerini çıkarın (önce negatif terminal çıkarılmalıdır).
 2. USB şarj cihazının kırmızı kablosunu pilin artı kutbuna bağlayın.
 3. USB şarj cihazının siyah kablosunu pilin eksi kutbuna bağlayın.
 4. Gidona doğru uzanan diğer kablolarla birlikte ‘kablo bağı’ ile telleri kelepçeleyin.
 5. Şarj cihazının kabloları gidonun yakınında göründüğünde, kelepçe ve yapıştırıcı yardımıyla gösterge panelinin altına sıkıca yapıştırın.
 6. USB şarj cihazını gidon üzerine sabitleyin. Güçlü bir tutuş için yapıştırıcı veya kıskaç kullanabilirsiniz.
 7. USB şarj cihazını “AÇIK” duruma getirin.
 8. Artık USB şarj cihazını motosikletinizin gidonuna taktınız. Kullanmadığınız zamanlarda kapatmayı unutmayınız.

Not : Önceden takılmış sigortası olan bir USB şarj cihazı satın almanız önerilir. Herhangi bir elektrik arızası durumunda, USB şarj cihazınız motosikletinizin diğer hayati elektrikli bileşenlerine zarar vermez.

Motosiklet de Telefonumu Şarj Edebilir Miyim?

Evet, bunun için USB şarj soketlerini kullanabilirsin. Basit kurulumu ile kendin bile takabilirsin. Ayrıca, USB-C ile çok daha iyisini yapabilirsiniz. USB-C cihazınızı şarj etmenize ve fotoğraflarınızı, müziklerinizi ve verilerinizi mevcut dizüstü bilgisayarınızla senkronize etmenize olanak tanır.  USB 2.0’dan (480 Mbps) 20 kata kadar, FireWire 800’den 12 kata kadar ve USB 3.0’dan (5 Gb/sn) 2 kat daha hızlı, 10 Gb/sn’ye varan aktarım hızlarını deneyimleyin.

Sürekli Telefonumu Motosikletim ile Şarj Edebilir Miyim?

Tüm motosikletlerim de yıl boyunca benimkini kullanırım .  Haftada 5 gün binmek, muhtemelen kullanmanıza gerek yoktur, ancak uzun süreli hareketsizlik durumunda (bir haftadan fazla) onu takardım.

Motosiklet üzerine diğer makalelerimiz de ilginizi çekebilir;

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp