Ehliyetsiz Kullanılabilen Motosikletler Nedir?

Son Güncelleme Tarihi: Nisan 19, 2024 tarafından Moto Kurye

Ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler nedir? Motosiklet kullanmak için A1 ya da A2 ehliyeti gerekmektedir. Anacak bazı motosiklet tip ve modellerinde ülkemiz sınırlarında motosiklet ehliyeti aranmamaktadır.

Ehliyet Olmadan Kullanılabilecek Motosiklet Türleri

Türkiye sınırları içerisinde motosikletlerin çoğunda ehliyet olmadan kullanmak yasaktır. Motosiklet kullanıcıları sürekli denetlenir. Ancak bazı tür ve modellerde motosiklet ehliyeti aranmamaktadır. Ancak bu motosikletlerin kullanılabilmesi için sürücünün B tipi ehliyeti yani araba ehliyeti olması zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezasını merak ediyorsanız blog yazımız okuyabilirsiniz. Ataşehir moto kuryelerimiz ehliyetsiz asla gezmezler.

Yetkililer tarafından ehliyet ve ruhsata bakılmayan, bunları bulundurmak gerekmeyen motosikletler 250 watt altında olanlardır. Ayrıca bu araçların hızlarının 45 kilometre / saat’in üzerine geçmemesi gerekmektedir. Kullanılan araç bu şartları sağlamadığı takdirde ehliyet ve ruhsata ihtiyaç duyulacaktır. Ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler nedir? Unutulmamalıdır ki bu araçlar tamamen ehliyetsiz değildir, sürücünün B ehliyeti olması gerekmektedir.

Ehliyetsiz Kullanılabilen MotorsikletlerPin
Ehliyetsiz Kullanılabilen Motorsikletler

Ehliyet gerektirmeyen motosikletlerin tipleri:

 • Elektrikli motosikletler
 • 50 cc altında olan araçlar
 • En fazla 45 km hız yapabilen araçlar
 • 250 watt altında olan araçlar
 • Motor takılmış olan bisikletler
 • Mopetler
 • Bisikletler
 • Mobiletler
 • Elektrikli kaykaylar
 • Elektrikli scooterler

What bodybuilders eat for breakfast w/ jason poston buy testosterone enanthate online nude female bodybuilder plays with her big clit & pussy lips

Bu araçlar ehliyet olmadan kullanılabilmektedir. Satın alınmadan önce ehliyet kuralı olup olmadığı araştırılmalıdır. Ayrıca yasaların sürekli güncellendiği unutulmamalı ve kullanılan araca ehliyet şartı gelme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler nedir? Birkaç motosiklet markası listeledik: Kartal moto kuryeler ehliyetsiz olmadan asla sürüşe çıkmazlar.

Ehliyetsiz Kullanılabilen Bazı Motosikletler

 • Yamaha Neos
 • Yuki Snoopy
 • Honda Today 50
 • Volta Rs5
 • Arora Ares Ar-50
 • Kuba Trendy 50
 • Mondial 50
 • Mondial Beestreet 50
 • Vespa Primavera
 • SYM Orbit2-50 bunlardan bazılarıdır.

Ehliyet gerektirmeden kullanılabilen araç seçeneği oldukça fazladır. Yerli markalar da bu tür motosikletler üretmektedir. Ancak bu motosikletlerin tamamen yerli olmadığı bilinmelidir. Üretimde kullanılan parçalar yurt dışından temin edilmekte ve ülke sınırları içerisinde birleştirilmektedir. Pendik moto kuryeler ehliyeti olan profesyonel kişilerdir.

Sürücünün can sağlığı için oldukça detaylı araştırma yapması önerilir. Adı pek bilinmeyen markalarda sorun çıkabilme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle kullanmadan ve satın almadan önce bulunabilen tüm mecralardan marka ve motosiklet hakkında bilgiler öğrenilmelidir.

Ehliyet Olmadan Araç Kullanmak Yasak Mı?

Ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler nedir? Ehliyet olmadan araç ya da motosiklet kullanmak yasak mıdır? Ülkemizde Ehliyetsiz araç kullanmak tamamen yasaktır. Polisler tarafından fark edildiğinde yüklü miktarda para cezası uygulanmaktadır. Hatta bazı durumlarda araca el koyulması da mümkündür.

Ehliyet olmadan araç kullanmanın yasak olması dışında tehlikeli olduğu da bir gerçektir. Ehliyet alma aşamalarında kişiye araç kullanmak, trafik kuralları, ilkyardım gibi pek çok bilgi öğretilmektedir. Herhangi birinin öğrenilmemesi durumunda kişiye ehliyet verilmemektedir. Bu bilgileri bilmeden araç kullanan kişiler hem kendileri hem de trafikte ve çevrede bulunan canlılar için tehlike oluşturacaktır. Sultanbeyli moto kuryelerimiz yapılan tüm işlerde ehliyetli ve sertifikalı kişilerdir.

Kuralları bilmeyen bir sürücü kazalara neden olabilir. Bunlar ağır trafik kazaları olabildiği gibi kedi ya da köpeklerin zarar gördüğü durumlar da olabilir. Ayrıca bu tür durumlarda sürücü de hasar görebilmektedir. Bu nedenle kişilerin ehliyetleri olmadan araç kullanmamaları gerekmektedir. Ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler nedir? Ehliyet olmadan kullanılan motosiklet bulunmamaktadır. Motosiklet ehliyeti olmasa bile B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüller bu araçları kullanabilir.

Motosiklet Ehliyeti Alma Aşamaları

Motosiklet ehliyeti almak için kişilerin gereke yaşı doldurmuş olmaları gerekmektedir. Motosiklet ehliyetlerinin türleri ve bu türlere göre yaş sınırı bulunmaktadır. B1, A1 ve M sınıfı bir ehliyet almak isteyen kişi 16 yaşını doldurmalıdır. A sınıfında sınır 24, A2’de ise 18 yaştır.

Motosiklet ehliyeti almak isteyen kişilerin öncelikli olarak sürücü kursuna yazılmaları gerekmektedir. Bu kursta kişiden bazı belgeler istenecektir. Kurs kişinin MEB üzerinden açılacak sınava kaydını yapacaktır. Bu sınava kadar gerekli puanların alınabilmesi için kişiye dersler verilecektir.

İlk sınav yazılı sınav olacaktır. Bu sınavda geçme notu 70 olarak belirlenmiştir. Bu sınırı geçen kişiler daha sonra direksiyon sınavına gireceklerdir. Direksiyon sınavı 35 dakika sürmekte ve bu sürenin 5 dakikasında kişi özel parkurda olmaktadır. Özel parkurda refleks ve kural gibi detaylar test edilecektir. Direksiyon sınavını da geçen kişiler artık ehliyet sahibi olabilir.

Gerekli belgeleri tamamlayan kişiler yaklaşık 1 ay içerisinde motosiklet ehliyetlerine sahip olabilmektedir. Ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler nedir? Ehliyet almak zor bir işlem değildir. Ehliyetsiz kullanılabilecek motosiklet bulunmamaktadır. Bazı araçlarda motosiklet ehliyeti istenmese de otomobil ehliyeti şartı bulunmaktadır.

Motosikletler hakkında diğer yazılarımız için

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

“Ehliyetsiz Kullanılabilen Motosikletler Nedir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp