Motosiklet Şase Numarası Nerede Yazar?

Son Güncelleme Tarihi: Ocak 7, 2023 tarafından Moto Kurye

Motosiklet şase numaraları, her vasıta için eşsiz kodlar dan oluşur. Şase numaraları çok önemlidir, tanımlama ve kayıt tutma için kullanılır.

Motosiklet Şase Numarası Nedir?

Eşsiz bir parmak izine sahip olduğunuz gibi, Şase numaraları da de motosikletin parmak izi olarak görülebilir. İki araç aynı Şase numarasına sahip olamaz. Genellikle, Şase numaraları 17 karakter bulunur. Bu numaralar, motosikletin yaşını, geri çağırmaları, kayıt ayrıntılarını, sigorta poliçesiyle ilgili bilgileri vb. öğrenmek için önemlidir.

Motor Numarası ve Şase Numarası FarklarıPin
Motor Numarası ve Şase Numarası Farkları

Motosiklet Şase Numaralarının Tarihçesi

Motosiklet şase numaralarının tarihi 1954 yıllarına dayanmaktadır. O zamanlar da herhangi bir standardizasyon olmadığı için farklı yönergeler izleniyordu. Şase numaraları kullanılmadan önce aracın motor numarası kayıt olarak kullanılıyordu. Moto kurye sektörün de fakat araç sahibi bir neden ile motoru değiştirirse, bu büyük karışıklığa neden oluyordu.

Şase Numaralarının Bileşenleri

Şase numaraları 17 karakter den oluşurlar. Bu seri kodlar, sınıflandırma için aşağıdaki üç bölüme ayrılır.

Menşei ve Üretici Tanımlayıcı Numara

Bu karakterler araç üreticisini ve menşei ülkesini öğrenmek için kullanılır.

Araç Tanımlayıcı Numara

Genellikle 4 ile 9 arasın da karakterler Araç Tanımlayıcı Numaraları gösterir. İsminden de anlaşıldığı gibi aracın özelliklerini öğrenmek için kullanılır. Aracın modelini, versiyonunu ve tipini öürenmek için kullanılır. Ayrıca , motor, şanzıman, model yılı ve fabrika kodu hakkında bilgi vererek bir aracın net bir şekilde tanımlanmasını sağlar.

Genellikle Şase Numaralarının Bulunduğu KısımPin
Genellikle Şase Numaralarının Bulunduğu Kısım

Motosiklet Şase Numarası Nasıl Bulunur?

Motosikletler de şase numaraları farklı yerlerde olabilir. Genellikle motosiklet direksiyon boynunda bulunur. Bisiklet kollarını çevirerek şase numaralarını kontrol edebilirsiniz. Bazı firmalar motosiklet motorunun yan tarafına şase numarasını koyabiliyorlar. Genellikle bu iki yer de şase numarası bulunur. Üretici ve firmalara göre değişkenlik gösterebilir.

Şasi Numarası ile Motor Numarası Aynı mıdır?

Hayır, şasi numaralarıyla motor seri numaraları birbirinden farklıdır. Şasi numarasın da motor, üretici ve sahibi hakkın da bilgi veren kodlar bulunur.

Motosiklet Şase Numaramı Bulamıyorum Ne Yapmalıyım?

Makalemizi okudunuz, işlemleri uyguladınız fakat bunlara rağmen numaralara ulaşamamışsanız. Üretici firma ile iletişime geçip destek almanızı öneririz.

Şase Numaraları Hep Aynı Yerde Mi Bulunur?

Firmalara göre farklı konumlar da olabilir. Standart bir konumu yoktur.

Motosikletler hakkında diğer yazılarımız için

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

3
Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp