A2 Motosiklet Ehliyeti Nedir ?

Son Güncelleme Tarihi: Ocak 7, 2023 tarafından Moto Kurye

Bu yazımızda A2 motosiklet ehliyetine yakından bakacağız. Birçok genç sürücü için 19 yaşında A2 motosiklet ehliyeti almak, tam bir sınırsız motosiklet ehliyetine geçmenin en hızlı ve en uygun maliyetli yoludur. İlk olarak, lisansı nasıl alacağınıza ve bununla ilgili yasa ve yönetmeliklere bir göz atacağız. Ardından, eğitim seçeneklerinize ve ilgili maliyetlere bakacağız. Bundan sonra, bir A2 motosiklet kısıtlamak hakkında bilmeniz gerekenleri ele alacağız ve son olarak bu seviyede mevcut olan daha popüler motosikletlerden bazılarına göz atacağız.

A2 Motosiklet EhliyetPin
A2 Motosiklet Ehliyet

A2 Motosiklet Ehliyeti

İlk olarak, A2 lisansına hak kazanmak ve ilgili pratik sınavlara girmek için şunları yapmalısınız:

 • 19 yaş üstü
 • CBT’yi tamamlamış veya iki yıl boyunca A1 lisansına sahip
 • Teori ve tehlike algılama testlerini geçti
 • Eğitim
 • Pratik testleri yapmadan önce biraz eğitim yapmanız tavsiye edilir.

Bölgenizdeki okulları buradan kontrol edin. Her okul, genellikle 2 ila 5 günlük bir kurs arasında değişen çeşitli eğitim seçenekleri sunacaktır. Binicilik becerilerinizi değerlendirecek ve deneyiminize ve güveninize bağlı olarak hangi eğitimin gerekli olduğunu bildireceklerdir.

A2 Motosiklet Ehliyet Almanın Maliyeti Nedir?

 • Tamamlanmış TCMB (yaklaşık 110 £ bütçe)
 • Geçerli bir Teori Testi (25 £)
 • Büyük olasılıkla, biraz eğitime de ihtiyacınız olacak, bu nedenle aşağıdakilere bütçe ayırın:

A2 Ehliyet Güç Kısıtlamaları

Test, maksimum güç çıkışı 35kw (47bhp) olan en az 395cc’lik bir makinede yapılmalıdır. Çoğu insan testini A2 yasal olacak bir eğitim okul motosiklet üzerinde yapacaktır.

A2 Motosiklet Ehliyeti – Hangi Motosikletler?

Pratik testleri geçtiniz ve kendi A2 yasal motosikletinizle yola çıkmak için can atıyorsunuz. Kurallar biraz karmaşık olabilir, bu yüzden onu parçalayalım ve seçeneklerinizin ne olduğunu görelim. A2 lisansı, A1 lisansına çok daha fazla özgürlük ve seçenek sunar, ancak tamamen sınırsız değildir. A2 ehliyeti, piyasadaki en güçlü motosiklet binmek istemeyen, ancak öğrenci plakalarından ve küçük motosikletlerinden kurtulmak isteyenler için popüler bir seçenektir, ancak aynı zamanda 19 yaşındaysanız tek seçenektir.

A2 ehliyetini almak için 19 yaşında veya daha büyük olmalısınız ve iki bölümden oluşan bir pratik sınavın yanı sıra bir teori sınavını da tamamlamanız gerekir. Her iki testin de 20kW (27bhp) ile 35kW (47bhp) arasında güç çıkışına sahip minimum 395cc motosiklette tamamlanması gerekecektir. A2 ehliyetinizi aldıktan sonra, aslında HERHANGİ BİR cc’lik bir motosiklete binebilirsiniz, ancak bu, 35kW (47bhp) ile sınırlandırılmalıdır. A2 lisansını tamamlamanın bir başka büyük yararı da, sınırsız A kategorisi lisansınızı kazanma sürecinizi hızlandırmasıdır. İki yıl boyunca A2 ehliyetiniz varsa, hemen tam A kategorisi ehliyetinizi alabilir ve 24 yaşına kadar beklemenize gerek kalmaz.

Motosiklet A2 Ehliyet LisansıPin
Motosiklet A2 Ehliyet Lisansı

Motosiklet Özellikleri

 • 35kW veya 47bhp limitli bir motosiklet sınırlandırıldınız
 • Güç/ağırlık oranı, kilogram başına 0,2kW veya 0,26bhp’den fazla olmamalıdır (daha fazlası aşağıdadır)

Bir motosiklet A2 yasal olup olmadığına karar vermek için sadece bhp numarasına bakamayacağınız için, ağırlık kısıtlamasının gücünü anlamak önemlidir.

Gerçekte, tam 47 beygirlik herhangi bir motosiklet binmek istiyorsanız, o zaman minimum 175 kg boş ağırlıkla gelmesi gerekir. Bu, 47bhp’den daha düşük bazı hafif motosikletlerin A2 yasal olmadığı anlamına gelir.

A2 Ehliyet kısıtlamaları

A2 ehliyeti, kısıtlı olduğu takdirde 47bhp’den daha fazla güç üreten bir motosiklete binmenizi sağlar. (En hızlı A2 motosiklet kılavuzumuza bakın .)

Yine bazı sınırlamalar var;

 • Standart üreticilerin donanımlarında 94bhp’den daha güçlü herhangi bir motosiklet kısıtlanamaz
 • Güç/ağırlık oranı, kısıtlamadan sonra 0,2 kW’tan fazla olmamalıdır.

Genel olarak, bugün yeni satın alabileceğiniz iki A2 lisanslı motosiklet kategorisi vardır. Çoğu üretici, gereksinimlere uygun kutu motosiklet üretir. Örneğin Honda’nın CB500 serisi, tam olarak yönetmelikler göz önünde bulundurularak geliştirildi ve 35kw’da patlama sağlıyor. Diğer A2 motosiklet arasında Kawasaki’nin Z400 ve Ninja 400’ü ile Yamaha’nın 321cc YZF-R3 ve MT-03’ü ve KTM RC 390 ve Duke 390 yer alıyor.

İkinci tip A2 motosiklet , bir kısıtlayıcı takılıyken sürülebilen motosikletleridir. Bu, Honda CB650 serisi, Kawasaki’nin 650 modelleri, Yamaha MT-09 ve Triumph’un yeni Trident 660’ı gibi şeyleri içerir. Bu motosikletler, standart donanımda 47bhp’den fazla (ancak 95bhp’den fazla değil) üretir ancak resmi bir kısıtlayıcı kitine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. gücü 47 hp’nin altına düşürecek ve A2 ehliyetine binmeyi yasal hale getirecek şekilde gerektiğinde bir bayi tarafından takılmıştır.

A1 ve A2 Motosiklet Ehliyet Farkı Nedir?

A1 ehliyeti sizi maksimum 14,5 hp çıkışlı 125cc’lik bir motosikletle sınırlar.  Bu, bir yolcu taşıyabilmeniz, otoyolda sürebilmeniz ve L plakalarını atabilmeniz dışında CBT ile aynı motosiklet kategorisidir. A1 lisansı, daha sonra bir A2’ye yükseltmeyi düşünen, ancak yaş kısıtlaması olan kişiler için idealdir.  A1 için yaş gereksinimi 17’dir ve A2 için 19’dur. A1, Mod 1 ve Mod 2’nin her iki bölümünü de gerektirir, ayrıca teori testi A2 ile aynı ve tam A testi gerektirir. A2 lisansı, Mod1 ve Mod2 testini tekrar yapmanızı gerektirir. Halihazırda A1’e sahipseniz, teori testini tekrar yapmanız gerekmeyecektir. 19 ve üzeri biniciler için doğrudan erişim rotasına gidebilirsiniz. Bu, bir eğitim okulu ile 5 günlük yoğun bir kurs yapabileceğiniz anlamına gelir.  Doğrudan erişim kursuna başlamadan önce DVSA motosiklet teorisi testini tamamlamış olmanız faydalı olacaktır.

dur.


Diğer Motosiklet Klavuz Yazılarımız

Motosiklet Klavuzu

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

2
Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp