Moped

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Dürüst olursak, doğru türde iki tekerleği seçmek oldukça kafa karıştırıcı olabilir – yeni başlıyorsanız en iyisi nedir – bir moped veya bir scooter – ve farkı moped nedir (eğer varsa)? Kullanışlı kılavuzumuz tüm bu kafa karışıklığını ortadan kaldıracak ve konu bisiklete binmek olduğunda sizi doğru yola sokacaktır.

Moped Nedir?

Moped nedir? Yasal olarak, bir moped, motoru 50cc’den büyük olmayan ve maksimum 28mph hıza sahip bir motosiklet olarak tanımlanır . Başlangıçta, bir moped – ‘motor ve pedal arasında geçiş’ anlamına gelir – pedallı çok basit bir motosiklet olarak başladı. Çoğu moped otomatiktir ve genellikle motosiklet sürmeyi öğrenmenin ilk adımıdır . 16 yaşında moped kullanmayı öğrenebilir ve zorunlu temel eğitiminizi (CBT) tamamladığınız sürece L plakalı trafiğe açık yollarda binebilirsiniz. TCMB sertifikanızın sadece iki yıl geçerli olduğunu unutmayın; bu nedenle, ata binmeye devam etmek istiyorsanız, AM mopediniz ehliyetinizi almanız veya başka bir CBT kursunu tamamlamanız gerekir.


Moped NedirPin
Moped Nedir

Bir moped mi yoksa bir scooter mı seçeceğiniz, yaşınız ve bütçeniz gibi birçok farklı faktöre bağlıdır; İşte karar vermenize yardımcı olacak bazı gerçekler:

Hızlı gerçeklerMopedMobilet
Binmek için yasal yaş1617
Lisans kategorisiAMA1
Engine size50cc’den büyük değil50cc ile 150cc arasında (ancak bir A1 lisansı sizi 125cc’den fazla olmayan bir motor boyutuyla sınırlar)
En yüksek hız28mph (45km/s) ile sınırlıdırMotor boyutuna bağlı
L plakalı bir arabaya binmek için neye ihtiyacım var?Geçici ehliyetGeçici ehliyet
CBT Sertifikası (sadece iki yıl geçerlidir)CBT sertifikası (sadece iki yıl geçerlidir)
Tam AM veya A1 ehliyetimi almak için neye ihtiyacım var?CBT’yi tamamladıktan sonraki iki yıl içinde teori testini geçin ve iki bölümlü pratik testi geçinTeori testini geçin ve CBT’yi tamamladıktan sonraki iki yıl içinde iki bölümlü pratik testi geçin
Teori ve pratik testlerimi ne kadar sürede geçmem gerekiyor?CBT hala geçerliyken (aksi takdirde CBT’yi tekrar tamamlamanız gerekir)CBT hala geçerliyken (aksi takdirde CBT’yi tekrar tamamlamanız gerekir)
ArtılarıYakıtta ekonomikDaha büyük motor, daha güçlü demektir ve daha yüksek hızlara ulaşabilir
Satın almak için nispeten ucuzArtırılmış güç ve hız, size daha geniş bir sürüş deneyimi yelpazesi sunar – düşük hız sınırı alanlarıyla sınırlı değildir
Tipik olarak, bakımı kolay ve ucuzSigortanın daha güçlü bir bisikletten daha ucuz olması muhtemeldir
EksileriKüçük motor ve çok güçlü değilBirine binmek için en az 17 yaşında olmanız gerekir
Sınırlı hız, yalnızca şehirler ve kentsel alanlar için gerçekten uygun olduğu anlamına gelirModele bağlı olarak, bir mopedden daha fazla yakıt kullanır
Sınırlı güç, herhangi bir ekstra bagajın sizi yavaşlatacağı anlamına gelirGenellikle bir mopedden daha pahalıdır
Moped Nedir ve Farklılıkları

Hangi Moped Modeller Mevcut?

Moped nedir ve scooter pazarı, sizi cezbedecek modellerle doludur, elbette tercih edeceğiniz şey, onu sürerken nasıl hissettiğinize bağlı olacaktır – işte şu anda mevcut olanlardan bir seçki:

50cc’ye Kadar Mopedler Hangileri

  1. DB50QT-11:  tek faktör fiyat ise, o zaman bu, piyasadaki en ucuzlardan biri olan 799 £’den gelir.
  2. Peugeot Speedfight 4 : şık ve çevik, bununla birlikte iki yıllık üretici garantisi de alıyorsunuz.
  3. Honda Vision : rahat ve pratik, sizi şehirde sorunsuz bir şekilde gezdirir ve Honda’dan beklediğiniz gibi kalite ve güvenilirlik açısından da iyi puanlar alır.

Moped Hakkında

Bisiklete yeni başlayan insanlar genellikle moped nedir v scooter’ı düşünür. “Moped nedir?”, “Moped ile scooter arasındaki fark nedir?” ve “Moped, scooterdan daha hızlı mıdır?” diye soruyorlar. Burada, uzman motosiklet sigortası komisyoncusu Bikesure’daki uzmanlar, moped mi scooter mı tartışmasında sorulan tüm soruları yanıtlıyor. Moped Nedir ve scooter arasındaki farkı açıklayacak ve umarım, bir moped nedir veya scooter’a binmeyi öğrenmeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Moped Çok Popüler

Mopedl nedir ve geleneksel olarak pedalları vardı ve adın kendisi motor ve pedal kelimelerinin bir portmantosuydu, ancak şimdi terim geneldir. Günümüzde mopedler pedallarla gelmiyor, ancak adları aynı kalıyor ve bisikletler motor boyutlarına (genellikle 50cc veya daha az), çıkışlarına ve hızlarına (yaklaşık 28mph) göre sınıflandırılıyor. İnsanlar genellikle “mopedler motorlu scooterlardan daha hızlı mı?” Diye soruyor. Bir mopedin ilk hızlanması iyidir, ancak yalnızca giriş seviyesi scooter ile hız için eşleşmeyi umabilirlerdi. Kesinlikle, daha büyük motorlu scooter’lar arkasında bir moped nedir diyecek ve bırakacaktı. Ancak mopedler, sürmesi çok basit olduğu için yolun kurallarını öğrenmek için harika bir bisiklettir. Çoğunun otomatik şanzımanı vardır, scooterlardan daha küçüktür, ancak daha büyük tekerleklere sahiptir ve çok manevra kabiliyetine sahiptir.


Moped FiyatlarıPin
Moped Fiyatları

Vespa Moped Mi?

Bir Vespa ikonik bir İtalyan bisikletidir ve birçok kişi bunun bir scooter mı yoksa bir moped nedir ve olduğunu sordu. Gerçek şu ki, ikisi de. Vespa, 1884 yılında Rinaldo Piaggio tarafından kurulan ve şu anda merkezi İtalya, Pontedera’da bulunan Piaggio tarafından üretilen uber havalı bir bisiklet markasıdır . Şirket başlangıçta lokomotifler ve vagonlar üretti , ancak 1940’larda bisiklet yapmaya başladı ve hızla kaçak bir başarıya dönüştü. Vespas, moped nedir veya scooter olabilir çünkü 49cc kadar küçük makineler – moped nedir ve boyutlu bir motor – 278cc motorlu GTS300’e kadar üretir ve onu bir scooter olarak nitelendirir. Ayrıca buradan, Vespa Fiyatları makalemizi de okuyabilirsiniz.

Moped İçin Hangi Ehliyet Gerekiyor

Öğrenci olarak açık yolda yasal olarak bir moped veya scooter sürmek için iki belgeye ihtiyacınız olacak. Bunlar, geçici motosiklet ehliyeti ve Zorunlu Temel Eğitim (CBT) sertifikasıdır. Bunlar, 11kw’ı aşmayan 125cc’ye kadar motosiklet, moped veya scooter sürmenizi sağlayacaktır. 16’da sadece 50cc’ye binebilirsiniz, 17’de 125cc’ye kadar binebilirsiniz. Her zaman L plakalarını göstermelisiniz ve otoyola çıkmanız veya yolcu taşımanız yasaktır. TCMB iki yıl sürer ve bu tarihte sona erer ve tekrar almak veya bir AM moped ehliyeti veya A1 motosiklet ehliyeti almak arasında karar vermeniz gerekecektir.

Okuyun: İlk mopediniz: CBT hakkında bilmeniz gereken her şey AM moped lisansı AM, L plakaya ihtiyaç duymadan maksimum 50cc motor hacmi ve 28mph maksimum hız ile bir moped nedir sürmenize izin verir ve yolcu alabilirsiniz. A1 motosiklet ehliyeti A1 ehliyeti ile L plakaya ihtiyaç duymadan 125cc’ye kadar ve 11kw’ı geçmeyen scooter’lar dahil motosiklet kullanabilir ve yolcu alabilirsiniz. Ayrıca bir kaza durumunda sizi ve mopedinizi veya scooter’ınızı kapsayacak geçerli bir sigortaya ihtiyacınız olacaktır. Aklınızda bir soru varsa bize mail atabilirsiniz, mail@motokuryem.com.tr veya telefon numaramız 0 543 748 61 61


Sıkça Sorulan Sorular

Moped ve Scooter Sigortasının Farkı Nedir?

Mopedlerin sigortalanması genellikle scooterlardan daha ucuzdur, çünkü daha küçük motorlara, daha az güce ve daha mütevazı bir azami hıza sahip olduklarından, yeni ve deneyimsizler için bile daha düşük bir risk olarak kabul edilirler. Her iki durumda da, scooter ve mopedler, sigorta ödemesi söz konusu olduğunda, tam boyutlu bir motosikletten daha uygun maliyetli bir seçenek olma eğilimindedir. Moped sigortanız veya scooter sigortanız için en iyi anlaşmayı elde etmek için , çok bireysel ihtiyaçlarınızı değerlendirecek ve geniş bir sigorta sağlayıcıları panelinden uygun teminatı bulabilecek Bikesure gibi uzman bir bisiklet komisyoncusuna gitmek mantıklıdır.

Moped Özellikleri

Moped, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılmadığı için çoğu zaman scooter ile karıştırılır. Biri bunların bir ve aynı olduğunu veya birinin diğerinden biraz daha büyük olduğunu düşünebilir. Moped, ekonomik bir ulaşım modu sağlayan pedallar ve düşük güçlü bir motorla donatılmış bisiklet tipi bir araçtır (veya iki tekerlekli araçtır). Moped veya motor pedalı terimi, sürücünün aracı yardımcı motorunu çalıştırması için itmek için kullandığı bisiklet benzeri pedallardan türetilmiştir.

Tipik olarak 50cc’den küçük bir motora sahiptir ve/veya maksimum 28mph hıza sahiptir. Bu kadar düşük hız kabiliyeti ile, trafiğe ayak uyduramayacakları ve güvenliğinizi riske atacakları için otoyollarda sürülmemelidirler. Onları gitmeleri gereken şehirde veya şehir sokaklarında tutun. moped RedFox Powersports’un izniyle Bir mopedin motoru, pedal çevirirken sürücüye yardımcı olmak ve gücün yalnızca bir kısmını sağlamak için tasarlanmıştır. Mopedler temel bir elektrik sistemi ile donatılmış olabilir, ancak birçoğu hala sadece pedalların kullanımıyla basılabilir. Bazı eyaletler, yasalarına mopedlerin motor boyutlarına göre tanımlandığını, diğer eyaletler ise onları aracın gidebileceği maksimum hıza göre tanımladı. Çoğu eyalet, 50cc veya daha az motorlu ve saatte maksimum 28-30 mil hıza sahip bir motosikleti sınıflandırır.

Ucuz Moped Hangileridir

Kansas, 130cc motor boyutuna kadar bir moped sınıflandıran birkaç eyaletten biridir, bu nedenle, pedal çevirme gücünü kullanmayan bir motorlu araç, yeterince küçük veya yeterince yavaş olduğu sürece yasal olarak bir moped olarak nitelendirilir. Yasal sınıflandırmalara benzer şekilde, her eyalette binicilik için farklı yaş gereksinimleri, giyilmesi gereken koruyucu donanım türü ve ehliyet/kayıt ve/veya sigorta türü vardır. Çoğu eyalet bir motorlu araç ruhsatı onayı gerektirir, bu nedenle 16 değilse bile en az 15 yaşında olmalıdır.

Bazı eyaletler motorlu araç onayı yerine bir motosiklet onayına izin verirken, diğerleri her ikisini de gerektirirken sınırlı bir avuç izin vermez, gerektirir. Kayıt söz konusu olduğunda, eyaletlerin yaklaşık yarısı yolda yasal olarak sürülebilmesi için bir mopedin tescil edilmesini şart koşuyor. Benzer şekilde, eyaletlerin yaklaşık yarısı da sigortaya ihtiyaç duyuyor. Kişisel koruyucu donanım sadece bazı eyaletlerde de gereklidir, ancak uygun koruma (ATGATT) ile sürüşü şiddetle tavsiye ederiz.

Diğer Motosiklet Klavuz Yazılarımız

Motosiklet Klavuzu

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

1
Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp