Motosiklet Zırh ve Koruyucu Gerçekleri

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Motosiklet zırhları ve koruyucu yelekleri çok dikkat edilmesi gereken bir durum. Kaliteli motosiklet zırhları ve koruyucu kıyafetleri kaza anın da maksimum koruma sağlar.

ATGATT (All The Gear, All The Time) kısaltması, çoğumuzun binerken takip ettiğimiz bir ritüel ve zihniyettir. Defansif sürüş çoğu kazayı önleyebilir, İstanbul Kurye ancak motosiklet zırhı da dahil olmak üzere koruyucu giysiler, defansif sürüş yeterli olmadığında hayatınızı kurtarabilir.

Motosiklet Zırhı ve Koruyucusu Neden Önemlidir?

Motosiklet vücut zırhı, genellikle unutulan ve nadiren tartışılan motosiklet güvenlik ekipmanlarıdır . Kasklar , en yüksek koruma önceliği olan başınızı ve Moto Kurye boynunuzu korudukları için genellikle ilk tartışılır. İle Binicilik kaskın sağ tip diğer koruyucu giysiler hakkında bir motosiklet kazası kurtulma şansı, ama neyle doğrudan bir ilişki vardır?

Bir ceket , eldiven, cildinizi tasarrufu kemikleri koruyan ve bir kaza durumunda ciddi burkulma önlenmesine katkıda bulunan tüm öğeleri pantolon sürme ve sürme takım elbise. Bu öğelerin her biri bir şekilde vücut zırhı içerir. Karbon fiber veya Kevlar kompozit aşınma panelleriyle eşleştirilmiş yüksek yoğunluklu köpük, motosiklet güvenlik donanımları için en belirgin vücut zırhıdır. Bir kaza sırasında en yüksek darbe potansiyeline sahip tüm büyük ve küçük bağlantılara darbe ve aşınma koruması sağlarlar.

Motosiket Zırhı Koruyucumudur?

Motosiklete özgü sürüş donanımlarının etkisi ve vücut zırhının bir fark yaratıp yaratmadığı konusunda her zaman bir soru olacaktır. Vücut zırhının etkinliğini çevreleyen çok fazla çalışma olmamasına rağmen, motosiklet vücut zırhının, zırhsız sürmekten daha fazla koruma sağladığına dair bir tartışma yoktur. Kapalı bir parkurda yüksek hızlı çarpışmalardan sadece zedelenmiş Hızlı Kurye bir ego ile uzaklaşan biniciler tanıyoruz. Kayarak dururken ilk darbeden ve sonraki aşınmadan onları koruyan iç vücut zırhı giyiyorlardı.

Motosiklet Zırhı ve Koruyucuları Derecelendirmeleri

Vücut zırhı satın almaya başladığınızda, koruyucunun veya ambalajın üzerinde CE veya EN Avrupa derecelendirmesinden bahseden bir etiket görebilirsiniz.. Birden fazla küresel pazarda koruyucu donanım sunan çoğu uluslararası marka, koruyucu zırhlarını CE derecesine göre etiketler. CE, Avrupa Uygunluğu anlamına gelen Conformité Européene‘nin kısaltmasıdır. 

Moto kuryeler CE İşareti terimi 1993’ten beri kullanılmaktadır ve Avrupa’daki motosiklet güvenlik standartlarına uygundur. Amerika Birleşik Devletleri bu standartları resmi olarak benimsemedi, ancak çoğu yetkili ve kuruluş, söz konusu donanımın güvenlik Moto Kurye Fiyat standardını anlamak için bunları kılavuz olarak kullanıyor. ABD sokaklarında ve otoyollarında CE İşareti sertifikalı koruyucu ekipman kullanmanız gerekmeyecek, ancak bunları kapalı bir yarış pistinde giymeniz gerekebilir. Bu, katıldığınız etkinliği yürüten parkur veya yaptırım kuruluşu tarafından belirlenecektir.

Üreticiler, dünyadaki tüm standartları kapsayacak uluslararası bir standardı benimsemeye başlıyor. Avrupa ve ABD’nin farklı kuralları vardır ve bunlar Avustralya veya Asya ile tamamen örtüşmez. Bu, küresel olarak koruyucu donanım oluşturmayı maliyetli ve zor hale getirir, bu nedenle dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilecek bir tasarımı benimsemek, sürücü ve üretici için en iyisidir.

CE sınıfı olan veya olmayan koruyucu donanım satın almayı seçmek, daha iyi veya daha kötü donanım satın aldığınız anlamına gelmez. Örneğin, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri‘nde satış yapan bir Amerikan markası, bir Avrupa veya Uluslararası standartta tasarım yapmamaya ve sertifikalandırmamaya karar verebilir, ancak yine de aynı kriterleri karşılayan veya aşan koruyucu giysiler üretebilir, ek sertifika olmadan. Sertifikalı olsun ya da olmasın, ilgilendiğiniz özel koruyucu ekipman hakkında araştırma yapın.

Motosiklet Vücut Zırhı ve Koruyucu Türleri

Zırhlı Motosiklet Yelekleri

Zırhlı yelekler gövdeye oturacak şekilde tasarlanmıştır ve ön, göğüs ve sırt koruması sunar. Bunlar göğsünüz ve sırtınız için mükemmel darbe ve aşınma koruması sağlar, ancak kollarınız için herhangi bir koruma sağlamaz. Icon Stryker Vest Çoğu, aşınmaya dayanıklı sert bir dış göbeğe ve bir ceket altında veya bir gömlek veya sweatshirt üzerine giyilen dolgulu bir iç kısma sahiptir.

Icon Stryker VestPin
Icon Stryker Vest

Zırhlı Ceketler

Motosiklete özgü ceketler tipik olarak sırt, omuzlar ve dirsekler gibi önemli darbe noktalarında zırhlıdır. Malzemeler deri, ağ, Kevlar hibrit veya tüm hava koşullarına daha uygun bir tekstil olabilir. Ek olarak, tipik olarak iç ve dış ceplere ve boyun ve bileklerde (kayışlar veya çıtçıtlar) Şehirlerarası Kurye sıkma mekanizmalarına sahiptirler.

Ceketlerin önceden belirlenmiş bir değiştirme periyodu yoktur ve vitesi uzun yıllar kullanabilirsiniz. Ceketinizin ve koruyucu zırhınızın durumu hakkında en iyi kararınızı kullanın ve yenisiyle değiştirmek için doğru zamanın ne olduğuna karar verin. Mevcut en iyi deri motosiklet ceketlerinden bazıları hakkında diğer makalemize göz atmaktan çekinmeyin .

Zırhlı Takımlar ve Koruyucu Yelekler

Binicilik kıyafetleri, cepler, kapaklar ve malzemeler için farklı malzeme ve seçeneklere sahiptir. Her hava koşulunda sürüş için yapılmış olsa bile, o yarış hissini sunan tek parça bir takım elbisenin tadını çıkarabilirsiniz. Tek parça seçeneğinin ötesinde, iki parçalı takım elbise, tek parçayı simüle etmek ve sürüş sırasında ekstra hava koruması sağlamak için belin çevresine bağlanır. Tek parçanın ya hep ya hiç seçeneği olduğu bir yolculukta ceketi veya pantolonu ayrı olarak da kullanabilirsiniz.

Herobiker, Her iki takım da omuzlarda, sırtta, dirseklerde, kalçalarda, bacaklarda ve dizlerde stratejik zırh yerleşimleri sunar. Rüzgar ve hava girişine yardımcı olmak için tipik olarak yumuşak bileklere ve ayak bileklerine sahiptirler. Deri ve Kevlar hibrit, özellikle ekstra aşınma korumasına ihtiyacınız varsa, sıcak yaz aylarında harikadır. Yağmurda ve rüzgarda sürmeyi planlıyorsanız, Uçak Kargo bir tekstil malzemesi su dökme konusunda harika bir iş çıkarır.

HE ROBIKERPin
HE ROBIKER

Zırhlı Pantolonlar

Zırhlı binicilik pantolonları, nerede ve hangi koşullarda sürdüğünüze bağlı olarak deri veya kumaştan üretilir ve her ikisi de kalça, pelvis, bacaklar ve dizlerde koruma sağlar. Sürüş stilinize en uygun özellikleri arayın ve ardından bütçenize göre uygun fiyatlı olanı arayın. Alpine zırhlı pantolonları inceleyin.

Alpine Zırhlı PantolonPin
Alpine Zırhlı Pantolon

Zırhlı Botlar

Birçok sürücü yürüyüş botlarını tercih ettiğinden, motosiklet sürmek için motosiklet botlarına sahip olmanın gerekli olup olmadığı tartışılabilir. 1981 Hurt Report’a göre , Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir motosiklet güvenliği araştırması, herhangi bir bot giymek, herhangi bir ayak veya ayak bileği yaralanması riskinde %53’lük bir azalma ve açık yara yaralanmalarında %73’lük bir azalma sağladı. Ancak zırhlı motosiklet botları, açık yara yaralanması riskini %90 oranında azalttı.

Motosiklet botları birçok farklı stil ve fonksiyona sahiptir. Aşınmaya karşı burun çevresinde daha fazla dış korumaya sahip bir bot, parmak darbelerine karşı daha fazla koruma için çelik burun parçası veya ayak bileği desteği sunmak için sadece iyi bir bilek botu arasından seçim yapabilirsiniz. Tüm motosiklet botlarında, bir kavşakta yağlı bir su birikintisine girdiğinizde kaygan bir yüzeyin üstesinden gelebilmek için yağa dayanıklı bir taban olmalıdır. Bazı motosiklet botları, cırt cırtlı Hızlı Kargo bir kapatma ile bagajın içine sıkıştırılabilen bir ip muhafaza sunarken, diğerleri geçmeli bir versiyonda gelir.

Zırhlı motosiklet botları, açık yara yaralanması riskini %90 oranında azalttı.

– Yaralanma Raporu

Dirsek ve Diz Koruyucular

Bir takım elbise veya ceket aramıyorsanız, ancak yine de zırhtan sağlanan korumayı istiyorsanız, yalnızca zırh seçenekleri mevcuttur. Bazı üreticiler, koruyucu zırh dolgusu içeren ve standart binicilik kıyafetlerinin altına giyilebilen ince bir gömlek veya ince binicilik pantolonu sunar. Binmekten zevk aldığınız bir binicilik kot pantolonunuz olabilir ve altlarına bir dizi zırhlı ped giymek isteyebilirsiniz. Surlim dirsek ve diz koruyucuları bu korumalar, bu durumlar için mükemmel bir seçenektir. Dış dirsek ve dizlikler, dış mekanlarda giymeyi tercih ederseniz bir gömlek, ceket veya pantolonun üzerinden geçebilir.

Surlim SRPin
Surlim SR

Sırt/Omurga Koruyucu

Sırt/omurga koruyucu, yalnızca bir pistte veya kapalı parkurda yarışan birinin giymesi gereken bir ekipman gibi görünebilir. Yarışçılar için standart bir eşya olmasına rağmen, sadece yarışa özel bir koruyucu eşya olmak zorunda değildir.

Dainese M,anis D1 G, sürücü bir kazaya karıştığında sırt koruyucuların vücudun arka ve yan taraflarındaki yumuşak doku hasarını azaltmaya katkıda bulunduğunu belirtti. (Yumuşak doku hasarı sadece morarma ile ilişkilendirilebilir, kırılmış bir omur veya çatlamış bir omur değil.) Çoğu sırt koruyucu, omurga hareketini sınırlar ve bir delinme veya aşınmanın oluşmasını durdurur. Bu nedenle bir kaza durumunda sırt koruyucular, koruma açısından, kullanmamaktan daha fazla avantaj sağlar.

Dainese Manis D1 GPin
Dainese Manis D1 G

Kalça Koruması

Sırt/omurga koruyucu, yalnızca bir pistte veya kapalı parkurda yarışan birinin giymesi gereken bir ekipman gibi görünebilir. Yarışçılar için standart bir eşya olmasına rağmen, sadece yarışa özel bir koruyucu eşya olmak zorunda değildir.

Hurt Report, sürücü bir kazaya karıştığında sırt koruyucuların vücudun arka ve yan taraflarındaki yumuşak doku hasarını azaltmaya katkıda bulunduğunu belirtti. (Yumuşak doku hasarı sadece morarma ile ilişkilendirilebilir, kırılmış bir omur veya çatlamış bir omur değil.) Çoğu sırt koruyucu, omurga hareketini sınırlar ve bir delinme veya aşınmanın oluşmasını durdurur. Bu nedenle bir kaza durumunda sırt koruyucular, koruma açısından, kullanmamaktan daha fazla avantaj sağlar.

HEROBIKER Koruyucu ZırhlıPin
HEROBIKER Koruyucu Zırhlı

Motosiklet Zırh ve Koruyucuların Özeti

Motosiklet vücut zırhı, motosiklet yolculuğunuz sırasında güvenliğiniz için çok önemlidir. İster harici ister dahili, dahili veya çıkarılabilir olsun, ceketinizin veya donanımınızın tüm bölgelerine takılı olsun, bir kaza durumunda sizi güvende tutmak için tasarlanmıştır. ATGATT’ın bisikleti her çıkardığınızda zihninize yerleştirmeniz gereken bir zihniyet olduğunu unutmayın. 

Yolda güvende olmak için gerekli önlemleri alın ve sürüşünüzün keyfini çıkarın! Lütfen aşağıya bir yorum bırakmaktan çekinmeyin, vücut zırhı hakkında ne hissettiğinizi bize bildirin. Bu içeriği beğendiyseniz, motosiklet donanımıyla ilgili daha fazla içeriğe göz atın.

Motosikletler hakkında diğer yazılarımız için

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp