Motosiklet Türleri ve Çeşitleri Nedir?

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Motosiklet türleri, çok merak edilen bir konu. Sizin için dünya da ki Motosiklet türleri ve çeşitlerini listeledik. Motosiklet türlerini öğrenmek için makalemizi okuyun.

Motosiklet Türleri, Çeşitleri

Demek bir başlangıç ​​motosiklet güvenlik dersi almaya ve ilk motosikletinizi almaya karar verdiniz. Tahmin etmemiz gerekirse, birkaç motosiklet denemek için bir bayiye gittiniz ve her üreticinin sunduğu ürünlere ve boyunuza ve bedeninize en uygun İstanbul Kurye motosikletlerin hangileri olduğuna bakarak interneti taradınız . Piyasada bulunan motosikletlerin miktarı şaşırtıcıdır. Motosikleti ne için kullanmak istediğinize dair temel bir fikriniz olsa bile, işi halledebilecek bir dizi tür var.

Motosikletle birkaç mevsim ilgileniyorsanız, daha büyük bir motor veya tamamen farklı bir motosiklet türü için motosikletinizi değiştirmeye veya yükseltmeye hazır olabilirsiniz. Herkes aynı başlangıçta başlar. Bisikletleri değiştirmeye karar verdiğinizde ve hangi tip kişisel bir seçimdir. Yine, yükseltilebilecek motosikletlerin karışımı şaşırtıcı. İster yeni alıyor olun ister kullanılmış bir motosiklete bakıyor olun, seçeneklerinizin tam olarak ne olduğunu anlamak önemlidir. İşte çeşitli motosiklet türlerinin bir dökümü ve her biri için düşünülmesi gereken sağlam bir öneri:

Standart Motosikletler

Standart motosiklet tipi, basit bir tasarıma sahip olduğu ve her amaca uygun olduğu için yaygın bir favoridir. 125cc’den 1.000cc’ye kadar varyasyonları vardır ve bagaja, depo çantasına, farklı bir koltuğa sığabilir ve binmek için iyi bir ilk ve çok yönlü motosiklet yapar. Normalde bir tane varsa, ön tarafında büyük bir kaporta ile gelmez. Ergonomi, çok öne eğilme veya arkaya yaslanma olmadığı için oldukça nötrdür. Koltuk yüksekliği genellikle daha kısa ila orta aralıktadır ve genellikle neredeyse herkese rahatça sığabilir. Her yönden iyi bir şehir motosikleti için Yamaha SR400‘e bakmanızı öneririz . Yeni başlayanlar için çok büyük değil, deneyimli bir binici için de çok küçük değil.

Yamaha SR400Pin
Yamaha SR400

Kruvazör Motosikletler

Helikopter olarak da adlandırılan kruvazör seyir için tasarlanmıştı, bu nedenle adını aldı. Tipik olarak biraz daha alçak koltuk yüksekliğine sahiptir, bu da onu şehir içinde iyi bir “seyir” motosikleti yapar, ancak biraz ek bagajla iyi bir hafta sonu sürücüsü olabilir. Motor boyutları yine markaya bağlı olarak küçük hacimli bir motordan 1.000cc veya daha fazlasına kadar oldukça çeşitlidir. Bir kruvazörde oturuyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak hem yeni hem de deneyimli biniciler için Moto Kurye harika bir seçenek. Bir kruvazör (özellikle bir helikopter) hayal ettiğinizde, Harley-Davidson akla gelen ilk marka olabilir. HD Low Rider’a bakmanızı öneririziyi bir kruvazör örneği için. Kilometrelerce seyahat edebilen ve onu hızlı bir yolculuk ya da yolda iyi bir hafta sonu için harika bir motosiklet yapmak için birçok aksesuara sahip alçak bir motosiklet.

HD Low RiderPin
HD Low Rider

Spor Motosikletler

Motosikletlerin spor türü, sürüş sırasında bazı köşeleri oymaya hazır, ileriye dönük ergonomi ile hız ve çeviklik içindir. Sport tipi bir motosikletle olan en büyük farklardan biri ağırlıklarıdır. Genellikle yan yana manevra kabiliyetini artırmak için birçok alüminyum ve daha hafif malzemeden yapılmış daha hafif motosikletlerden biridir. Koltuk yüksekliği, motosikleti ayaklıklara veya kaplamalara zarar vermeden daha fazla eğebilmek için genellikle daha yüksek uçtadır.

Daha kısa biniciler, daha uzun koltuk yüksekliği ile parmak uçlarında olabilir. Suzuki, 1980’lerde GSXR serisi ile bu tür motosikletin başlangıç ​​noktası olarak düşünülür. Bugün hala güçleniyor , Suzuki GSXR600‘e bakmanızı öneririz.Bu tip için iyi bir motosiklet Hızlı Kurye olarak. Her şeyi yapmak için yeterli güce sahiptir ve ilave aksesuarlarla, rahat (makul dahilinde) bir hafta sonu spor tur motosikletine dönüştürülebilir.

Suzuki GSXR600Pin
Suzuki GSXR600

Gezi Motosikletleri

Touring tipi motosiklet tipik olarak diğer motosikletlerin çoğundan daha büyüktür ve her iki sahildeki plajları görmek için kros turu için olanaklara sahip olması amaçlanmıştır. Bir seferde saatlerce sürmenize izin veren kolay ergonomiye sahip büyük miktarda saklama alanı sunarlar. Sürüş sırasında rüzgarı ve havayı engellemek için en büyük grenajlara sahip olacaklar. Moto Kurye Fiyat Motor boyutları, otoyol hızlarını koruyabilmek ve büyük miktarda ekstra dişli ve ekstra giysi taşıyabilmek için genellikle büyüktür.

Bir Touring motosikleti için aklınıza gelebilecek ilk şey Honda Goldwing‘dir.. Onları genellikle kilometre sayacında 100.000 mil ile görürsünüz ve şu anki sahibi, “o bir zaman…” hakkında anlatacak büyük hikayeleri olan ilk sahibi olabilir. ABD’deki en büyük iplik yumağını görmek için hafta sonu.

Honda GoldwingPin
Honda Goldwing

Spor&Gezi Motosikletleri

Sport Touring motosikletleri, adından da anlaşılacağı gibi, Sport ve Touring arasında sağlam bir karışımdır. Koltuk yüksekliği genellikle bir Touring motosikletinden daha uzundur ve daha uzun yolculuklarda ekstra teçhizat taşımak için Spor motosikletlerinden daha iyi bagaj seçeneklerine sahiptir. Her iki stili de iyi bir şekilde birleştirirler ve doğru ekipmanla, arkadaşlarınızla yaptığınız hızlı geziler veya düşündüğünüz uzun yol gezileri arasında her şeyi yapabilirler. Motor boyutları, genellikle mevcut olan daha büyük olanlardan bazılarına orta aralıktadır.

Sadece sürüş stilinize en iyi uyacak şekilde hangi boyuta ihtiyacınız olduğuna dair en iyi kararınızı kullanın. Kawasaki, Concours14 ABS‘de iyi bir Sport Touring motosikleti yapıyor. Oldukça fazla donanıma sahip olacak ve uzun bir hafta sonu boyunca çok fazla kilometre Şehirlerarası Kurye yapmanızı sağlayacak. Motor boyutu, ülke genelinde otoyollarda gezinmek için ekstra güç için biraz daha büyüktür.

Concours14 ABSPin
Concours14 ABS

Dual Sport Motosikletler

Dual Sports, herhangi bir yere gitmek ve her şeyi yapmak içindir. Işıkların ve bir kornanın yol özelliklerini getiriyorlar, ancak daha agresif arazi süspansiyonu ve olası engebeli arazi lastiklerine sahipler. Koltuk yüksekliği genellikle arka yollarda ve arka yollarda bulabileceğiniz dövülmemiş yollarda gezinmek için biraz daha uzundur. Genellikle bayiden sınırlı depolama seçeneklerine sahiptirler, ancak iyi bir hafta sonu kamp macerası için oldukça fazla ekipman taşımak için bir dizi ekstra çanta ile donatılabilirler. KTM 1090 Adventure karışımlar off-road spor görünüşü ile kabiliyet ve Uçak Kargo her şeyi yapabilir düşünüyoruz.

Daha yüksek bir koltuk yüksekliğine sahip ancak onu bir hafta sonu gezintisi için bir avuç yapacak kadar fazla güce sahip değil. Uzun bir gemi yolculuğuna çıkmak istiyorsanız, bunu da yapabilir. Birkaç kalıcı hatıra yapmak için ihtiyacınız olan tüm teçhizatla donatın.

 KTM 1090 AdventurePin
KTM 1090 Adventure

Mobilet&Scooter Motosikletleri

Bazıları bir Scooter’ın gerçek bir motosiklet olmadığını iddia edebilir, ancak sizi kesinlikle büyük kardeşleri gibi güvenli ve şık bir şekilde gezdirebilirler. Scooter’lar, otoyol hızlarını içermeyen bir metropol alanı için en uygunudur. Hafiftirler ve yere yakındırlar, bu da şehrin sokaklarında tüm gün boyunca onları kasmak zorunda kalmadan gezinmelerini kolaylaştırır. 

Motosiklet türleri kullanım amacına göre değişmektedir.

Akıncı Moto Kurye

50cc’den 500cc’ye kadar değişen boyutlarda gelirler ve sizi işe gidip gelirken veya şehirde eğlenceli bir gece geçirmek için yeterli güce sahip olacaklardır. Hızlı Kargo Birkaç ürün için sınırlı depolamaya sahip daha küçük bir kaporta sunarlar, bu da onları etrafta gezinmeyi harika kılar. Honda Ruckus Eğer binmek biraz ekstra yetenek ile norm arasından sıyrılması gerektiğinde aksesuar iyi bir sanatçısını olan bir Scooter için popüler bir seçenektir.

Honda RuckusPin
Honda Ruckus

Moped Motosikletler

Moto kuryelerin bazıları Moped’in bir Scooter olarak mı adlandırılması gerektiğini veya Scooter’ın bir alt kategorisi olup olmadığını merak edebilir, ancak teknik olarak farklıdır. Moped, bisiklet stiline dayanan daha hafif bir çerçeveye ve daha küçük bir motora (50cc veya daha az) veya hatta motorun yerine bir elektrik motoruna sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulmak zorlaşıyor ve onları bulursanız ‘eski’ olarak etiketlenebilirler. Hafiftirler ve güçleri sınırlıdır, ancak onlar hakkında retro bir havası vardır.

Minimum depolama sunarlar veya hiç depolama yapmazlar ve ayrıca rüzgarı ve havayı engellemek için sınırlı veya hiç kaplama sunarlar. Büyük motosiklet markalarının çoğu gerçek bir Moped sunmuyor, bu nedenle sizi şehrin sokaklarında gezdirmek için basit bir Moped sunan TaoTao gibi ithal markalardan bazılarına bir göz atın. TaoTao Titan 50 yapar (50cc için) isteğe bağlı olarak biraz depolama ve kaportaya sahiptir.

TaoTao Titan 50Pin
TaoTao Titan 50

Off-road & Arazi Motosikletleri

Off-road motosikletler, kulağa tam olarak benziyorlar: daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere gitmek için. Daha derin bir fırçaya uyum sağlamak için daha uzun koltuk yüksekliklerine ve yol boyunca birkaç darbeyi kaldırabilecek yüksek süspansiyona sahiptirler. Genellikle herhangi bir ışıkları veya dönüş sinyalleri olmayacak, bu yüzden muhtemelen hafta sonu sürüş noktasına çekilecekler. Çoğu oldukça hafiftir ve tüm hafta sonu arka parkurlara binmeye hazırdır.

Kawasaki, bankayı kırmayan arazi motosikletleri için iyi bir ürün yelpazesi oluşturuyor. KLX110 görünüm almak için bu dik tepeler tırmanmak için el ve bileğinde kolay tüm hafta sonu bunu yapacak bir kavrama daha az tasarımı ile 4 vitesli şanzıman sunuyor.

KLX110 Pin
KLX110

Motosiklet Türleri ve Çeşitleri Makalemiz Hakkında

Tüm bunları okuduktan sonra, motosikletler için ne kadar çok seçenek olduğunu düşünerek yüzüyor olabilirsiniz. Her markanın ana tiplerin her birinde bir şeyler vardır ve bunların içinde bile, farklı motor boyutlarını ve mevcut genel motosiklet boyutlarını kapsayan birden fazla teklifleri vardır. Belirli bir marka aramıyorsanız, bir kalem ve not defteri alın ve motosikleti ne amaçla kullanmayı planladığınızı yazın. Bunu öğrendikten sonra, size en uygun olanı aramaya başlayabilir ve ayrıca her model için hangi güvenlik özelliklerinin mevcut olduğunu kontrol edebilirsiniz. 

Donanımı nasıl kontrol edeceğinizden emin değilseniz, bu konuyu yakın zamanda bu makalede ele aldık. Yarışmacıların listesini kısalttıktan sonra, diğer sürücülerin puanlarına göz atabilir, birkaç motosiklet denemek için yerel bir bayiye gidebilir ve sonunda hayalini kurduğunuz mükemmel sürüşü bulabilirsiniz.

Motosikletler hakkında diğer yazılarımız için

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp