Elektrikli Motosiklet Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Son Güncelleme Tarihi: Eylül 15, 2022 tarafından merve merve

Elektrikli motosiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz? Merak ediyorsanız, elektrikli motosiklet alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizin için listeledik.

Elektrikli Motosiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçtiğiniz elektrikli motosiklet, kişisel tercihinize ve sürüş davranışınıza bağlıdır. İyi haber şu ki, her sürücü için bir elektrikli motosiklet var.

İlk nesil elektrikli bisikletler iyi demekti. İstanbul Kurye Kalıbı kırdılar, zarfı ittiler ve yapabileceğimiz en iyi iki tekerlekli harikaları yapmamızın yolunu açtılar. Bununla birlikte, genellikle pahalı, güvenilmezdiler ve güvenliği sonradan düşünülen bir düşünce haline getirdiler.

Neyse ki 2021’de o günler geride kaldı. Bisiklet markaları, EV önceki modellerinde veya ICE benzerlerinde daha önce hiç görülmemiş özelliklere sahip heyecan verici yeni motosikletler piyasaya sürüyor. Örneğin, burada Moto kurye sitesi için, dünyanın ilk çok değişkenli güç aktarma sistemi platformu ve ödüllü 360° gelişmiş uyarı sistemimizle statükoyu alt üst ediyoruz .

Doğru akülü motosikleti seçerken çok sayıda faktör rol Moto Kurye oynadığı için nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Endişelenme, seni koruduk.

Ne tür bir sürücü olursanız olun, elektrikli motosiklet kılavuzumuza ve sizin için en iyi elektrikli motosikleti seçerken değerlendirmeniz gereken 9 önemli ipucuna göz atın .

Elektrikli MotosikletPin
Elektrikli Motosiklet

Elektrikli Motosikleti Hangi Amaçla Kullanacağınıza Karar Verin

Geçmişte, bir elektrikli bisiklet satın almanın ana motivasyonu karbon ayak izinizi azaltmaktı. Bununla birlikte, elektrikli motosikletler performans ve çeşitlilik açısından benzinli modellerle artık başa baş giderken, artık özel sürüş ihtiyaçlarınıza uygun bisikletleri seçebilirsiniz. 

Bunlar şunları içerebilir:

 • Gezi
 • macera sürme
 • işe gidip gelmek
 • Parça sürme
 • Kanyon Oymacılığı

Bir sonraki ipucu, elektrikli motosikletinizi ülke çapında Hızlı Kurye götürüp götüremeyeceğinizi veya ofise gidip gelmek için daha uygun olup olmadığını büyük ölçüde belirleyecektir.

Menzil

Menzil, bisikletinizin şarj başına yapabileceği toplam mesafeyi ifade eder. Bir motosikletin spesifikasyonunda verilen toplam menzil tahmini, aşağıdakiler gibi birkaç farklı faktörden etkilenebilir:

 1. binici tarzı
 2. Hava koşulları
 3. Trafik
 4. Yol tipi
 5. Binicinin boyu ve ağırlığı

Sizin için en iyi elektrikli bisikleti düşünürken bazı tahminlerde bulunmak önemlidir. Bunlar sadece günlük kat ettiğiniz mesafeyi değil, aynı zamanda rotanızın yapısını da (örneğin, şehir sokakları, otoyollar, kırsal alanlar ve şarj istasyonlarına erişim) içerecektir. Tamamen elektrikli motosikletler tam şarj olduğunda maksimum menzile sahip olduğundan bu tür arızalar önemlidir. Özellikle şehir, otoyol veya karışık pil kilometresinden alıntı yaptıklarından emin olmak için Moto Kurye Fiyat üreticinin teknik özellikleri bölümüne bakın.

Elektrikli motosiklet yelpazesi bir modelden diğerine değişir. Daha hafif, scooter modelleri yaklaşık 60 mil menzil sunarken, bazı daha ağır, kruvazör modelleri 250 mil civarındadır. 

Elektrikli Motosiklet Alırken Neye Dikkat EtmeliyizPin
Elektrikli Motosiklet Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

Güç, Tork ve Hız

Artık bisikleti ne için kullandığınızı ve yapabileceği menzili düşündüğünüze göre, şimdi motosikletin gücüne, torkuna ve hızına geçelim. Başka bir deyişle, o gaza bastığınızda ne bekleyebilirsiniz?

Binicilik topluluğu içinde bu terimler arasındaki fark hakkında bazı karışıklıklar var. Yani, her birini parçalayacağız:

 • Güç – Bu, kilovat cinsinden ölçülür. Bir bisikletin beygir gücünü belirlemek için kilovatları 1,34 ile çarpın.
 • Tork – Bu, ft-lb cinsinden ölçülür. Tork ne kadar yüksek olursa, hızlanma o kadar büyük olur.
 • Hız – Bunun nasıl ölçüldüğünü oldukça açıklayıcı. Hız, Şehirlerarası Kurye motor gücüne ve bisikletin ağırlığına bağlıdır. 

Şarj Süresi ve İstasyon

Pilinizin ömrünü geri kazanmak için geçen süre, muhtemelen tam şarjla mevcut olan menzil kadar önemlidir.

Çoğu elektrikli motosiklette yerleşik seviye bir ve seviye iki şarj cihazı bulunur. Damon HyperSports ayrıca CCS hızlı şarj özelliğine sahiptir. 

Üçü arasındaki fark nedir?

 1. Seviye 1 Şarj Cihazları – Bunlar 120 voltluk bir bağlantı kullanır. Şarj süreleri diğer ikisinden daha düşüktür. Seviye 1, paket %20 SOC’ye tükenirse 10-13 saat arasında ve paket %0 SOC’deyse 13-16 saat arasında şarj olur.
 2. Seviye 2 Şarj Cihazları – Bunlar 240 voltluk bir bağlantı kullanır. Seviye 1’den daha hızlı şarj süreleri ve yakınlarda ikinci seviye bir şarj istasyonunuz yoksa kullanmaya değer. Şarj süresi 3 saatin biraz altında.
 3. CSS (DC Hızlı Şarj/Birleşik Şarj Sistemi) – Yıldırım hızında. CSS hızlı şarj, bisikletinizi sadece 45 dakikada %80’e kadar şarj eder. 

Damon HyperSport dahil olmak üzere çoğu elektrikli bisikleti evde şarj etmek için J1772 uyumlu bir EVSE (elektrikli araç besleme ekipmanı) kurmanız gerekir. Uçak Kargo Alternatif olarak, yoldayken ikinci seviye şarj istasyonlarını kullanabilirsiniz. 

EV şarj altyapısı son birkaç yılda gelişti. Örneğin Kanada’da Petro-Canada, kıyıdan kıyıya EV şarj ağını tamamen kullanıma sundu. ABD’deki şarj altyapısı da etkileyici bir büyüme kaydetti; sadece Kaliforniya’da 18.000 EV şarj istasyonu var. 

Peki ikinci seviye bir şarj istasyonunu nerede bulabilirsiniz? Pratik olarak her yerde! Size en yakın istasyonu bulmak için herhangi bir seviye iki şarj cihazı bulma uygulamasını kullanın. 

İleri Teknoloji

Elektrikli motosikletler, ICE muadillerine göre teknolojik olarak daha gelişmiş olma avantajına sahiptir.

Daha etkileşimli bir göstergenin yanı sıra elektrikli motosikletler, sürücü güvenliğini artırmak için gelişmiş güvenlik özellikleri uygulayarak teknoloji oyunlarını geliştiriyor. 

Buna ek olarak, birçok bisiklet markası, sürücülerin bağlantı düzeylerini artırmak için kendi mobil uygulamalarını üretmeye başladı. Damon HyperSport sahipleri, mobil uygulamamız aracılığıyla CoPilot™ uyarılarını bireysel tercihlere göre özelleştirebilecekler. Ayrıca, GPS izleme veya elektrikli motosikletinizin ayarları gibi özelliklere kullanıcı dostu bir arayüz üzerinden erişebileceksiniz.

Ek özellikler, kablosuz (OTA) güncellemeler aracılığıyla Hızlı Kargo kullanıma sunulacak ve kolayca indirilebilir hale getirilerek, elektrikli motosikletinizin her zaman taze ve güncel kalmasını sağlayacak.

Elektrikli Motosiklet VespaPin
Elektrikli Motosiklet Vespa

Koltuk Yüksekliği, Araç Ağırlığı

Seçtiğiniz bisikletin doğru koltuk yüksekliğinin yanı sıra doğru boyutlara ve ağırlığa sahip olması önemlidir. Uygun motosiklet ergonomisi , sürüş konumunuz ne olursa olsun rahat ve bisikletinizin kontrolünün sizde olacağı anlamına gelir.

Ancak, şehir içinde daha dik bir duruşla mı yoksa dışarıda kanyonları oymak için öne eğilerek mi gittiğinize bağlı olarak sürüş pozisyonu değişir. Sürüş pozisyonunuz değiştiği için motosikletiniz de değişmelidir.

Bu, sürücülerin ayaklarını ve gidonlarını tek bir düğmeye basarak ayarlamasına olanak tanır. Bu anında ayarlanabilen ergonomi, dur-kalk trafiğinde rahat kalmak veya otoyolda kontrolü sürdürmek için son derece kullanışlıdır ve sürüşünüzü her zaman daha konforlu hale getirir.

Pil Ömrü

Bu önemli bir soru – kabul edelim, pil bisikletin kalbidir. Açık olmak gerekirse, bu, tam olarak şarj edilmiş bir pilin menzili değil, pilin yeniden şarj edilebilme sayısıdır.

Elektrikli motosikletlerin pil ömrü son birkaç yılda büyük bir hızla arttı. Tesla’nın Eylül 2020’de duyurulacak olan ve merakla beklenen bir milyon mil piliyle ilgili son haberler , piyasadaki bisiklet pillerinin giderek daha uzun raf ömrüne bir örnektir.

ICE motosikletleri kilometrelerce geçtikten sonra nasıl yıpranıyorsa, elektrikli motosikletlerde de aynısı olacaktır. Bununla birlikte, aracın kullanım ömrü boyunca, elektrikli motosikletinizin bakımına bir ICE bisikletinden çok daha az zaman, enerji ve para harcarsınız. Artık kışa hazırlamaya, pili çıkarmaya veya yakıt stabilizasyonunu takmaya gerek yok – şimdi fişi takıp kullanmaya başlayabilirsiniz!

İçiniz rahat olsun, seçtiğiniz bisiklet muhtemelen uzun bir pil ömrüne sahip olacaktır. Akünün bozulmasını görmeye başladığınızda, zaten yeni bir motosiklet için hazır olacaksınız.

Garanti Süresi

Tüm elektrikli motosiklet üreticileri garanti vermekle yükümlüdür. Küçük baskı önemli ölçüde farklılık gösterir, ancak çerçeve ve bisiklet parçalarını kapsamanın yanı sıra garanti, pilin raf ömrünü de kapsamalıdır.

Şeytan her zaman ayrıntılarda gizlidir ve garanti küçük baskıda genellikle bilmeniz gereken birçok bisiklet özelliği bulunur. Bu ayrıntılar aşağıdaki gibi şeylerle ilgili olacaktır:

 • Maksimum ve minimum çalışma sıcaklıkları
 • pil nasıl şarj edilir
 • Uzun süreli saklama süreleri için pilde kalan şarj miktarı

Garanti koşulları içinde kalabilmek için bu koşullara bağlı kalmalısınız.

Elektrikli Motosiklet Kullanan AilePin
Elektrikli Motosiklet Kullanan Aile

Maliyetler

Her bütçeye uygun bir elektrikli motosiklet var. Artık elektrikli bisikletler sadece süper zenginler ve çevreye duyarlı kişiler için mevcut değil. Teknoloji ve bisiklet mühendisliği şimdi 25.000 doların altında yüksek güçlü bir bisiklet sipariş edebileceğiniz bir yerde 

Ayrıca, elektrikli otomobil sürücüleri için ek bir tasarruf lütfu, sunulan çeşitli teşviklerdir. Elektriğe geçişin hava kalitesi üzerinde çok olumlu bir etkisi olacağı herkes tarafından açıkça görülüyor . Karbon ayak izimizi büyük ölçüde azaltma küresel hedefi, Kanada ve ABD’nin elektrikli araçlar için çeşitli teşvikler, hibeler ve/veya vergi kredileri getirmesiyle sonuçlandı .

Bisiklet markaları sizi onlardan haberdar etmekten memnuniyet duyacaktır, ancak bir kayıp varsa, elektrikli motosikletler için devlet ve devlet finansmanı seçeneklerinizi kontrol edin.

Motosikletler hakkında diğer yazılarımız için

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp