Motosiklet Çalınmasını Nasıl Engellersiniz?

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Ülke tecritten kurtulurken, motosiklet çalınması ve hırsızlıklarının artmasıyla suçlular ‘kaybedilen zamanı telafi etme’ belirtileri gösteriyorlar. Polis güçleri, güvenlik üreticileri, motosiklet markaları, tüketici grupları ve biz de dahil olmak üzere bir avuç sigortacıdan oluşan bir işbirliği olan Motosiklet Suçlarını Azaltma Grubu’nun (MCRG) mesajı budur, ancak Türkiye de ki motosikletçiler için cesaret verici işaretler var. Eh, çoğu zaten…

Motosiklet Hırsızlığı Önlemleri

Gruptan gelecek son başarılardan biri , Motosiklet Endüstrisi Derneği’nin alıcıların bisikletlerinin ne kadar güvenli olduğunu anlamalarına yardımcı olan ve üreticileri en yüksek puana giden beş unsurun tümünü dahil etmeye teşvik eden beş yıldızlı derecelendirme sistemidir.

  • Direksiyon kilidi
  • Ateşleme immobilizeri
  • Araç işaretleme sistemi
  • Alarm sistemi
  • İzleyici (abonelik ile)

Motosiklet işaretleme sistemi ilginçtir, çünkü belirgin bir fiziksel avantaj sağlamaz, ancak veriler hırsızlar için önemli bir caydırıcı olduğunu gösterir; 2013’ten bu yana, 336.694 motosiklet ve kilit alanların üzerindeki görünür ve gizli işaretleri gören kaydedildi, ancak bunların yalnızca %0,28’i çalındı. Bu her 357’de bir. Bunu, MAG tarafından 2019’da açıklanan 46’da 1’lik ulusal ortalamayla karşılaştırın (bu özellikle kötü bir yıldı).

Motosiklet Hırsızlığı & ÇalınmasıPin
Motosiklet Hırsızlığı & Çalınması

Motosiklet Çalınması ve Hırsızlığı Durumu

Anekdot olarak, polis memurları ve takip şirketleri, son MCRG toplantısında motosiklet hırsızlığının yükselişte olduğu konusunda netti; karantinadan çıktıkça, hırsızlar için fırsatlar daha yaygın hale geliyor.

Ama hepsi kıyamet ve kasvet değil. Başlangıç ​​olarak, motosiklet sigortasından elde edilen verilere göre , temel bir disk kilidi kullanmanın bisikletinizin çalınma olasılığını üç kat daha düşük hale getirdiğini ve ağır zincirli bir zincir ve zemin çapasının çalınma olasılığını bir motosiklete göre daha düşük hale getirdiğini unutmayın. araba!

  1. Hemen 155 Polis arayın!
  2. Etrafta ki güvenlik kameralarına bakın.
  3. Motosiklet çalındığı saat aralığını tahmin etmeye çalışın.
  4. Motosiklet grupların da çalındığının bilgisini paylaşın ve yardım isteyin.

Ve sonra, suçların artış eğiliminde olduğuna dair işaretler olsa da, bu yıl 27.000 motorlu iki tekerlekli aracın sıkıştığı 2019’daki korkunç rakamlara benzer bir şey görmesi pek olası görünmüyor. 2021 yılının ilk sekiz ayında 10.549 adet alındı. Birkaç rakam daha için, 2021’deki çalınan motosikletlerin %36’sı ve çalınan scooter’ların %52’si (ele geçirildi. Bu rakamlar, motosikletlerin %43’ünün ve scooter’ların %63’ünün geri alındığı 2019’da düştü, bu da büyük olasılıkla motosikletlerin büyük bir kısmının ikinci el parça talebini beslemek için soyulmak üzere çalındığı gerçeğine işaret ediyor.

Motosiklet Hırsızlığı Önlemek İçin YapılabileceklerPin
Motosiklet Hırsızlığı Önlemek İçin Yapılabilecekler

Motosiklet Hırsızlığı İçin Yapabilecekleriniz

Güvenliğinizi katmanlayın. Motosikletinizin üzerinde GPS gibi bir işaretleme sistemi olduğundan emin olun ve bir kilit kullanın. En iyi motosiklet hırsızlığı kilidi, kullandığınız kilit olduğundan, hangisine ilişkin kullanışlı kılavuzumuz SİZİN ihtiyaçlarınıza en uygun olanı değerlendirir; burayı kontrol et.

Bu sizin minimum seviyeniz olmalıdır, ancak oradan, bir kılıf kullanmak büyük bir yardımdır ve motosikletlerin hırsızlığı önleme konusun da liderleri olan takip cihazı, bisikletinizi geri alma şansınızı gerçekten artırabilir. birkaç saat, birkaç dakikaya kadar! İstanbul da, açık arayla Türkiye’nin motosiklet ve scooter hırsızlığı merkezidir, ancak nerede yaşarsanız yaşayın veya nereye seyahat ederseniz edin, iyi bir kilite yatırım yapın, onu kullanın, sonra endişelenmeyi bırakın ve motosikletlerin keyfini çıkarmaya devam edin.

Hırsızlığa/Çalınmasına Karşı Korunmak

Motosikletinizi daha önce kimsenin çalmamış olması, bunun bugün olmayacağı anlamına gelmez. Her türlü motosiklet her yerden çalınır. Her tür motosiklet, tam boyutlu tur bisikletlerinden sıkıcı küçük çırpıcılara kadar bir minibüsün arkasına çekilmeye karşı hassastır – her şey kapılabilir.

Dikkatlice kilitlenip üzeri örtülmelerine rağmen eski dövülmüş “giriş seviyesi” motosikletlerin çalındığını ve kilitli yepyeni görünüşte güvenli kilitli özel garajlarda veya kapılı bahçelerde saklandığını duyduk. Motosiklet toplanma yerleri, gösteriler, yarışlar, mitingler, hayır amaçlı geziler vb. genellikle hedeflenir. Kentsel alanlar muhtemelen motosikletler için daha tehlikelidir, ancak çiftlik kulübelerinden motosikletlerin çalındığını da duyduk. Gerçek şu ki, farkında olsanız da olmasanız da herkes hırsızlığa açıktır.

Motosiklet Hırsızlığı Nasıl Önlenir?Pin
Motosiklet Hırsızlığı Nasıl Önlenir?

Nasıl Önlenir?

“Görüş dışı, akıl dışı” eski atasözü geçerlidir. Motosikletiniz ne kadar az görülürse, hırsızın ona uyum sağlama olasılığı o kadar az olur. Garajınız yoksa, kapalı tutun. Altında ne olduğunu bilmemek, onu çalmanın zorluğunu değerlendirmeyi veya istedikleri bir bisiklet olup olmadığını bilmeyi zorlaştırır. Motosikletinize markasız bir kılıf koyarak, kılıfınızın altında gerçekte ne olduğunu şaşırmış olursunuz.

Motosiklet Direksiyon Kilitleri

Kolayca yenilmesine rağmen, motosikletinizin direksiyon kilidi ilk adım savunma olabilir ve bisikletin kolay manevra yapmasını engeller. Ateşleme ve direksiyon kilitlerinizin ayrı olması daha da kullanışlıdır, bu nedenle hırsızın motosiklet ve scooter’ınızla kaçmak için iki kilidi yenmesi gerekir.

Kilidinizi Uzak Yerde Tutun

Hangi kilidi kullanırsanız kullanın, hırsızın onu kırmak için yeterli kaldıraç elde etme olasılığının daha yüksek olduğu yere koymayın. Kilidi yerden uzağa takarsanız, hırsız muhtemelen kilidi açmak için fazladan kaldıraca sahip olmayacaktır. Kilit veya zincir, çerçeveye veya daha az istenirse, çatal veya tekerleğe takılmalıdır.

Motosikletler genel de çalınıp, parçaları satılır.Bazı ihtimaller de şase numarası kazılıp kulllanılır.
Motosikletinize GPS konum takın.Motosiklet hırsızları genel de hayattan umudu kalmamış her şeyi yapabilecek kimselerdir.
Motosikletinizin Park Yerini Akıllıca SeçinBir çok kilit kullanın
Motosiklet hırsızlığı önlemek.

Motosikletinizi Birden Fazla Kilitleyin

Motosikletinizi yerleşik kilit(ler)ine ek olarak iki veya daha fazla farklı tipte kilit kullanmak en iyisidir. Bir hırsız bisikletinizi gözetlemedikçe, muhtemelen farklı türdeki kilitleri çözmeye hazır olmayacaktır ve bunlardan biri motosikleti taşınmaz bir şeye sabitlerse, bir çete onu bir kamyona taşıyamaz.

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Kilit KullanmakPin
Motosiklet Hırsızlığına Karşı Kilit Kullanmak

Güvenlik için alışveriş yaparken iyi şeyleri tercih edin: Alarmlı disk kilitleri, sertleştirilmiş çelikten U-kilitleri ve asimetrik zincirler – 5/8 inç veya daha büyük – hepsi yüksek oranlı.

Uyanık Olun

Profesyonel motosiklet hırsızları genellikle çalmak istedikleri motosikletinizi gündüz veya gece park ettikleri yere kadar takip ederek bulurlar. Sonra durumu değerlendirirler ve motosikleti çantaya koymak için ihtiyaçları olan şeylerle geri gelirler. Bu nedenle, hedefinize yaklaşırken, özellikle de evinizse, birkaç blok boyunca aynalarınıza bakın. 

Motosiklet Hırsızlık Önleyici ÖnlemlerPin
Motosiklet Hırsızlık Önleyici Önlemler

Biri sizi takip ediyor gibi görünüyorsa, onu kaybetmeye çalışın, kenara çekin ve geçmesine izin verin (bisikletçi olmaları durumunda bir kaçış yolu bırakarak), bir U dönüşü yapın veya bloğun etrafından dolaşın. Sizi takip etmeye devam eden herkes muhtemelen sorunludur. Onları silkeleyene kadar eve, şirketinize veya okulunuzun otoparkına gitmeyin.

Motosikletleri Nereye Park Etmeliyiz?

Dışarıya park ediyorsanız, iyi aydınlatılmış, göze çarpan bir alan seçin. Motosikletinizi sağlam ve sabit bir şeye kilitleyemiyorsanız, başka bir bisiklet deneyin (tercihen bir yabancıya ait olmayan). Bisikletinizi “Alarm Yüklendi” çıkartmalarıyla sıvamak bile piçlerin cesaretini kırabilir.

Motosikletleri Nasıl Kilitlemeliyiz?

Bir motosiklet kilidi, keyifli sürücüleri rahatsız edebilir, ancak kararlı hırsızlar böyle bir bisikleti bekleyen bir kamyona kolayca çekebilir. Ona bir kablo ekler ve onu sağlam bir şeye bağlarsanız, daha zorlu bir düşmanınız olur. Garajların içindeki bisikletler bile güvenli bir şekilde kilitlenmelidir.

Motosiklet ve Scooter ile ilgili diğer yazılarımız.

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp