Motosiklet Kilidi Nasıl Takılır

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Motosiklet hırsızlığı, sürücü için en kötü kabusudur. Çoğu motosiklet kullanıcısı, başına gelene kadar bunun asla olmayacağını düşünür. Neyse ki, motosikletinize zincir kilitleri takabilir veya birkaç güvenlik katmanı eklemenin birçok yolu vardır. Motosiklet kilitleri ve güvenlik sistemleri, bir sürücünün neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak farklı tip, şekil ve boyutlarda gelir.

Motosiklet Kilidi Nasıl AçılırPin
Motosiklet Kilidi Nasıl Açılır

Pek çok sürücü, motosikletlerindeki direksiyon kilidini hırsızlardan yeterince caydırıcı olduğunu düşünüyor. Motosiklet Direksiyon kilidi hırsızları zerre kadar korkutmuyor. Keskin bir aleti ve çekicisi olan herhangi bir salak direksiyon kilidini atlayabilir. Hatta bazı hırsızlar kaba kuvvetle direksiyonu gevşetir. Bir hırsızın çalarken kullandığı strateji hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Gerçek bir hırsızın deneyimlerini buradan okuyabilirsiniz.

Motosiklet kilit ve zincir kıranlar, fırsatçıdır ve düşük asılı meyve ararlar, bu yüzden bisikletinizin tek olmasına izin vermeyin. Motosikletinize güvenlik ekleyin. Bisikletinizin direksiyon kilidine güvenmeyin. Bir motosiklet kilidi alın!

Motosiklet Zincir & Kilit Türleri

Motosikleti korumanın en güvenli yolu bir garaj almak ve motosikleti gizli tutmaktır. Maalesef çoğumuz garajı olmayan yerlerde veya açık otoparklı apartmanlarda yaşıyoruz. Motosiklet kilidi, gitmenin bir yoludur. Kilitler farklı şekillerde gelir ve bazıları bisikletiniz herhangi bir yere park edildiğinde kullanılabilir, ancak bazı motosiklet güvenlik sistemleri daha az taşınabilirdir.

Motosiklet Kol Kilit

Motosiklet kol kilidi, el frenine takılan bir motosiklet kilididir. Motosikletin yuvarlanmaması için ön freni devrede tutar. Kolay, basit ve güvenilir olduğu için birçok sürücü bu tür kilitleri sever. Ayrıca motosiklete bindiğinizde hemen göreceğiniz için hatırlaması da kolay. Motosiklet kol kilitleri, hafif ve kompakt ama sağlam olan iyi bir kol kilidi yapar. Şahsen, motosiklet kol kilitlerinin iyi olduğunu düşünmüyorum. Hırsızlar sadece fren hortumunu kesebilir ve motosikletinizi tekrar yuvarlanabilir.

Motosiklet Kilidi ve Zincir SistemiPin
Motosiklet Kilidi ve Zincir Sistemi

Motosiklet Disk Fren Kilit

Motosiklet disk kilidi, ön fren diskinize veya arka fren diskinize takılabilir. Bu kilit, disk freninizdeki deliklerden birine girerek tekerleklerin dönmesini engeller. Pek çok sürücü de bunu kullanır çünkü bunlar basittir ve yüksek mukavemetli malzemelerden yapılmıştır. Bazı disk frenlerde alarmlar ve yakınlık sensörleri bile bulunur. Alarmlı disk kilidimin tam bir incelemesini yazdım , bu sayfada okuyabilirsiniz .

Bazı sürücüler motosiklet disk fren kilitlerini sevmezler çünkü onları unuturlar ve sonunda disk frenle sürmeye başlarlar. Bu genellikle utanç verici bir düşüşe ve bisikletin çizilmesine neden olur. Neyse ki, bazı disk frenler artık sürücülerin bir hatırlatma almak için fren kollarına veya gaz kelebeğine takabilecekleri bir kablo veya kordon ile geliyor.

Motosiklet Kesilmez Zincir Kilit

Motosiklet kesilmez zincir kilidi için gerçekten fazla bir şey yoktur, sadece malzeme takviyesi eklenmiş büyük, eski moda bir zincir kilitleri. Ancak bu zincirler sizin sıradan zincirleriniz değildir, çünkü ağır hizmet tipi cıvata kesicilerden nitrojen dondurucu spreye kadar neredeyse her şeye dayanabilirler.

Motosiklet Zincir kilitlerinin dezavantajı, çoğunun sağlam ve sağlam olmaları ancak herhangi bir alarm, uyarı sistemi veya yakınlık sensörünün olmamasıdır. Ancak zincir kilitleri aynı zamanda neredeyse istediğiniz herhangi bir şekilde kullanılabilir: bunları tekerleklerinizin etrafına, salıncak koluna ve arka tekerleğin etrafına dolayın, hatta tekerlekten tekerleğe bir bisiklet yapmak için iki zincir bağlantısını bir kilitlerle eşleştirebilirsiniz. kilitleyin, hatta bunları bir çapa eki olarak kullanın.

Hangi Motosiklet Kilit/Zincir Sistemini KullanmalıyızPin
Hangi Motosiklet Kilit/Zincir Sistemini Kullanmalıyız

Hangi Motosiklet Kilitlerini Kullanmalıyım?

Elbette, birçok motosiklet kilidi arasında en iyi ve güvenli kilide sahip olmak isteriz, değil mi? Pekala, bu o kadar kolay değil. Bu kilitlerin hiçbiri teknik olarak diğerlerinden “daha güvenli” değildir. Her kilit kendi artılarını ve eksilerini sağlar.

Bazı insanlar bir çapa kilidinin en güvenli olduğunu düşünebilir, ancak onu gerçekten yanınızda getiremezsiniz. Diğerleri, disk fren, kol freni veya motosiklet kilitlerinin daha iyi olduğunu çünkü onu her yere götürebileceğinizi ve çapalarla neredeyse aynı düzeyde güvenlik sağladıklarını söylüyor. Ancak motosiklet hırsızları, kilidiniz hangi tekerleğe bağlı olursa olsun, arka veya ön tekerleği kolayca çıkarabilir.

Gerçek şu ki, hepsine hükmedecek tek bir kilit yok. Motosiklet kilitlerini, her biri bisikletinizde bir güvenlik katmanı sağlayan ve birlikte bir kalkan oluşturan bir güvenlik sistemleri ağı olarak düşünün.

Motosikleti Kilitlemenin En İyi Yolu

Motosikleti kilitlemenin kesin bir “en iyi” yolu yoktur. Daha çok sahip olduğunuz motosikletin türüne ve nereye park ettiğinize bağlıdır. Motosiklet çapa kilitleri kulağa hoş gelebilir, ancak bir kez kurduğunuzda, sonsuza dek orada olduğunu unutmayın. Ancak, birçok sürücünün size söyleyeceği bir şey var: çarpma önemlidir. Hayır, aritmetik demek istemiyorum. Motosikletiniz de birden fazla kilit türü ekleyerek güvenliğinizi artırın. Fazla güvenlik asla kötü bir şey değildir. Evet, size çok pahalıya mal olacak ama yeni bir motosiklet almaktan daha fazla değil.

Neden Birden Fazla Motosiklet Kilidi KullanmalıyızPin
Neden Birden Fazla Motosiklet Kilidi Kullanmalıyız

Neden, Birden Fazla Kilit Olmalı?

Pek çok motosiklet kullanıcısı size bir motosikletin ne kadar çok kilidi varsa o kadar iyi olduğunu söyleyecektir. Daha önce de belirtildiği gibi, motosiklet hırsızları fırsatçıdır ve en düşük asılı meyveyi tercih edeceklerdir. Tek veya güvenliksiz bir motosiklet onların bir numaralı hedefi olacak. Bu motosiklet kilitlerden iki veya daha fazlasını motosikletinize takın ve hırsızlar muhtemelen ondan uzak duracaktır.

Motosiklet kilitleriyle güvenliği ikiye, üçe veya dörte katlayınDaha fazla kilit, bir bisikletin daha güvenli olduğu anlamına gelir, hiç düşünmeden. Özellikle motosikletler söz konusu olduğunda asla çok fazla güvenliğe sahip olamazsınız.
Bazı hırsızlar bir çok motosiklet kilidini aşabilirDeneyim harika bir öğretmendir ve deneyimli hırsızlar ilerledikçe öğreneceklerdir. Ayrıca modern kilitleri nasıl atladıkları konusunda da yaratıcı olurlar.
Motosiklet Kilitleri ve Hırsızları Hakkında

Motosiklet Kilitlerinin Faydaları

Hırsızlık önler ve/ya caydırır Motosiklet kilitleri, motosikletinizin çalınma olasılığını büyük ölçüde azaltır. Hırsızların, tekerlek veya çubuklarda görünür bir kilit veya bir ışık direğine yapıştırılmış bir zincir bulunan bir motosikletleri hedeflemeleri daha az olasıdır.

İç Huzur

Motosikletinize bir motosiklet kilit veya güvenlik cihazı taktığınızda, gününüzü kaygısız bir şekilde geçirmenizi sağlar. Birinin kendilerine ait olmayanı almayı planladığı konusunda endişelenmenize gerek yok. Hırsızlığa meyilli belirli marka ve modellere en iyi motosiklet güvenlik cihazını takarsanız, bazı sigorta şirketleri size sigorta poliçenizde bir mola verir.

Motosiklet kilitleri ve güvenlik cihazı taktığınızda endişelenmenize gerek kalmadan gününüzü geçirmenizi sağlar. Birisi kendilerine ait olmayanı almayı planlayamaz, bu yüzden bunun için endişelenmene gerek yok. Motosiklet kilitlerinin kullanılması, çalınma olasılığını büyük ölçüde azaltır. Motosikletin tekerleğinde veya çubuklarında görünür bir kilit veya hafif bir direğe bağlı bir zincir varsa, hırsızların onu hedef alma olasılığı daha düşüktür.

Sigorta Oranları Daha Düşük OlurPin
Sigorta Oranları Daha Düşük Olur

Sigorta Oranları Daha Düşük Olur

Motosikletinizin modeline ve markasına bağlı olarak, en iyi motosiklet kilit veya güvenlik cihazını takarsanız sigorta şirketiniz size indirim sunabilir. Motosiklet hırsızlığı, özellikle de scooter ve mopedler, saniyeler içinde çalınabilmeleri nedeniyle büyüyen bir sorun haline geldi. Hırsızların motosikletinizi çalmasını önlemek için güvenlik cihazları kurun. Motosikletler genellikle hırsızlar tarafından çalınır ve kırılır, bu nedenle güvenlik cihazları hırsızlığı durdurmaya yardımcı olabilir.

Bu yazıda, evde, işte veya yolda olun, motosikletinizin çalınmasını önlemenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını keşfedeceğiz. Bu ipuçları aynı zamanda mopedinizin çalınmasını da önleyecektir.

Motosikletinizi Kilitlemenin Yolları

Motosiklet hırsızı tüm kilidi çözerse ve motosikletimi alırsa, şimdi ne olacak? Failinizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Motosikletinizin içine gizleyin ve motosiklet her hareket ettiğinde size e-posta ve metinler gönderir, ayrıca onu Google Haritalar’da takip edebilirsiniz. Apple GPS takip cihazları uydu planı üzerinde çalışır ve açık havada olduğu sürece dünyanın her yerinde çalışır.

Motosiklet Kilitlemenin YollarıPin
Motosiklet Kilitlemenin Yolları

Motosiklet Kamuflaj Örtüsü

Bu muhtemelen motosiletinizi kilitsiz korumanın en az güvenli yoludur, ancak hırsızlar motosikletinizi göremezse, çalmaya değer olup olmadığını bilemezler. Firmalar tüm motosikletleri barındıracak boyutlarda, tüm hava koşullarına uygun bir motosiklet kılıfı yapar. Tabii ki, her zaman örtünün altında ne olduğunu kontrol edebilirler ama eğer bir hırsız olsaydım ve yandaki sokakta üstü açık bir motosiklet olsaydı, muhtemelen onun yerine giderdim. Söylediği gibi: “Vahşi doğada ayıyı geçmeniz gerekmez, sadece arkadaşlarınızı geçmeniz gerekir.”

Debriyajı Çıkarın

Kilidi unuttunuz ve motosikletinizi birkaç dakikalığına bırakmanız mı gerekiyor? Debriyaj kolunu çıkarın! Muhtemelen zaten birkaç aletiniz var ve debriyaj kolunu çıkarmak sadece beş dakika sürüyor. Akıllı bir hırsız bunu görür ve muhtemelen bir debriyaj koluyla geri gelir, ancak hızlı bir geçici hırsız kovucu için bu işe yarayabilir.

Arka Tekerleği Kilitleyin

Tekerleğinizden sadece birini kilitlerken arkadakini seçin. Kaldırılması daha zordur. Ön tekerleği çıkarmak için gereken tek şey birkaç cıvata ama arkada çok daha fazlası var. Kusursuz değil, ama yine de çoğu hırsız için işi daha da zorlaştıracak.

Motosiklet Kilitleme KlavuzuPin
Motosiklet Kilitleme Klavuzu

Motosiklet Kilitleme Klavuzu

Motosikletinizin çalınmasından mı endişeleniyorsunuz? Bu hızlı eğitici kılavuzda, bunun olmamasını sağlamak için ihtiyacınız olan bilgileri vereceğiz. Motosikletler genellikle hırsızların hedefidir, bu nedenle yeni motosikletinizin çalınmaması için onları her zaman düzgün bir şekilde güvenceye almak çok önemlidir.

Yüksek kaliteli bir motosiklet kilit satın almak yeterli değildir – bu kilidi nasıl doğru kullanacağınızı bilmelisiniz. Aslında, çoğu zaman çalınan bir bisiklet, etkisiz bir kilidin değil, yanlış kullanılan bir kilidin sonucudur. Motosiklet kilitleme kılavuzumuz, klasik ve etkili bir yöntem olan U kilidi kullanarak bisikletinizi veya motosikletinizi kilitlemeye odaklanacaktır. U-kilitleri bulmak kolay, kullanımı rahat ve en önemlisi, onları nasıl doğru şekilde kullanacağınızı biliyorsanız bisikletinizi güvende tutacaktır.

Konum Belirleme

Motosikletinizi kilitlemek için bir yer bulduğunuzda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. CCTV tarafından kapsanan bir alan, birçok hırsızı caydırdığı için en iyisidir. Bununla birlikte, bunun yokluğunda, bisikletinizi bırakmak için yoğun bir yer bulmak iyidir, böylece birisinin onu çalma girişiminde bulunulduğunu fark etmesi daha iyi bir şans olur. Bir hırsızın, birbirine tıkış tıkış bir bisiklet kümesinin ortasında manevra yapması ve alet kullanması daha zor olduğundan, bisikletinizi zaten birkaç grubun olduğu bir yere, tercihen grubun ortasına kilitlemek iyi bir fikirdir.

Kilit İçin Taşınmaz Nesne Seçin

Motosikletinizi kilitlemek için seçtiğiniz nesne ve kullandığınız kilit de önemlidir. Bir hırsız kilidinizi kıramasa bile, Motosikletin kilitlendiği nesneyi görebiliyorsa, kilide sahip olmanın bile bir anlamı yoktur. Ahşap direkler ve zincir bağlantı çitler, uygun aletlerle kesilmeleri nispeten kolay olduğundan, taşınmaz nesneler için kötü seçimlerdir. İdeal olarak, Motosiklet kilitlemek için özel olarak yapılmış bir metal bisiklet rafı bulmalısınız. Bunlar zemine yapıştırılmış ve görülmesi çok zor.

Motosiklet Kilitlenecek Parçanın Seçilmesi

Motosiklet kilitlerken en sık yapılan hatalardan biri kilidinizi tekerleğe takmaktır. Bir hırsızın tekerleği çıkarması ve bisikletin geri kalanını çalması kolaydır, bu nedenle bisikletinizi düzgün bir şekilde sabitlemek için ana kilidinizi bisikletinizin çerçevesine takmanız gerekir. İdeal olarak, U-kilidi çerçevenin yanı sıra bir tekerleğin etrafına da sabitlemek istersiniz. Ayrıca bisikletinizin tekerleklerinin çalınmaması için birden fazla kilit kullanmak isteyebilirsiniz. Bunu kılavuzun diğer adımlarında daha ayrıntılı tartışacağız.

Motosiklet Kilitleri KonumlandırmakPin
Motosiklet Kilitleri Konumlandırmak

Kilidi Konumlandırma

Motosikletinizi kilitlemeye hazırlanırken kilidin konumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Kilitleme mekanizmasını, potansiyel bir hırsız tarafından görülmeyecek şekilde içeriye doğru çevirmek önemlidir. Bu, kilitleme mekanizmasını açmak ve bisikleti çalmak için alet kullanmayı zorlaştırır. Ek olarak, kilidi kırmak için yaygın bir teknik olarak betona karşı çekiç kullanmak olduğundan, kilidinizi her zaman yerden uzak tutmalısınız. Kilit yerden uzaktaysa bu teknik kullanılamaz. Kilidi açmak için sürgü kesici gibi belirli araçları kullanırken zemini kaldıraç olarak kullanmak da daha zordur.,

Kilitlerken Hangi Yöntemi Kullanmalıyız

Bir U kilidi kullandığınızda, kilidin mümkün olduğu kadar çoğunu Motosiklet çerçevesi ve taşınmaz nesne ile doldurmanız önemlidir. Bu, bir hırsızın kilidi açmak için aletler kullanmasını zorlaştırır. Zincirler ve kablolar U kilitlerle birlikte kullanılabilir. Aşağıdaki yöntemler, bisikletinizi emniyete almanın ve çalınmasını önlemenin farklı yollarıdır.

  • İki U kilidi: İki U kilidi kullanırken, ilk kilit motosiklet çerçevesi, arka tekerlek ve taşınmaz nesnenin etrafına sıkıca sabitlenmelidir. İkinci kilit, ön tekerleğin, bisiklet çerçevesinin ve taşınmaz nesnenin (genellikle bir bisiklet taşıyıcısının) etrafına sabitlenmelidir. U kilitler hafiftir ve taşınması kolaydır.
  • U-kilidi ve Zincir: U-kilitli bir zincir kullanırken, U-kilidi arka tekerleğe, bisiklet kasasına ve bisiklet taşıyıcısına takılmalıdır. Zincir ayrıca çerçeve ve rafın yanı sıra tercihen ön tekerleğin etrafına da sabitlenmelidir. Zincir, U kilidinden daha ağır ve kırılması daha zor olduğu için optimum güvenlik için iyi bir seçenektir.
  • Tekerleği Kaldırılmış U-kilit : Bu yöntemle, ön tekerleğin kolayca çıkarılabilmesi için hızlı serbest bırakma tekerlekleri gereklidir. Ön tekerlek, U kilidi kullanılarak çıkarılmalı ve arka tekerleğe sabitlenmelidir. Kilit ayrıca bisiklet taşıyıcısının ve çerçevesinin etrafına sarılmalıdır.
  • Sheldon Metodu : Motosiklet uzmanı Sheldon Brown tarafından tasarlanan bu teknik, tek bir U-kilidi kullanmayı içerir. Kilit, çerçevenin arka üçgenine, arka tekerleğe ve taşınmaz nesneye sabitlenir. Özellikle daha hafif bir U kilidi kullanılabileceği için kolaylık sağlamak için iyi bir seçenektir, ancak diğer teknikler kadar bisikleti sağlamlaştırmaz.

Görünürlüğü Azaltma

İyi bir ilk adım, motosikletinizin görünürlüğünü azaltarak fırsatçılar için çalmayı daha az cazip hale getirmektir. Cazipliği azaltmanın önemli bir yöntemi, bisiklete binmediğiniz zamanlarda bisikletinizi her zaman kapalı tutmaktır. Olası hırsızları daha da caydırmak için üzerine motosikletinizi daha ucuz bir markanın motosiklet kapağını takmayı bile düşünebilirsiniz.

Motosikleti Nereye Kilitlemeliyiz?

İdeal olarak, motosikletinizi tuğladan yapılmış, kilitli ve alarmlı bir garajda tutun. Tabii ki, bunu yaparsanız, kendisinin iyi sabitlendiğinden emin olun – hırsızlar garaj kapısının bir köşesini kaldırıp içeri girebilirlerse, içeride görünmeden, rahatsız edilmeden ve kendi aletlerinizle çalışabilirler. Alarm ve kamera sistemi gibi bir şey düşünmeye değer olabilir. Garajınızdaysa, yine de aşağıda açıklandığı gibi yerleştirilmiş sağlam bir zincir ve bir zemin çapa kullanmalısınız.

Motosiklet Kilit/Zincir Hırsızları Durdurur Mu?

Motosikletinizi kilitlemenin bir başka iyi yolu da bir motosiklet zinciri ve kilidi kullanmaktır. Bisikletinizi hareketsiz bir cisme takmak hırsızların onu almasını engeller. Bir motosiklet kilidi veya zinciri, çalınmasını önlemek için tipik olarak motosikletin çerçevesi veya tekerleğinin etrafına takılır. Mümkünse, yüksek kaliteli (bağımsız olarak onaylanmış) bir zincir ve asma kilit kullanın.

Motosiklet Zincir veya Kilit Nasıl Kurulur?

Hırsızlığı önlemek için elektrik direği gibi “hareketsiz bir nesneye” bağlı olduklarından emin olun. Zincirin ve asma kilidin yerden kalktığından ve bisikletinizin çerçevesinden geçtiğinden emin olun. Doğru zincir uzunluğunu kullandığınızdan emin olun. Asma kilit ve zincir asla yerde bırakılmamalıdır. Bu, hırsızların kilidi kırmasını engeller. Zincir çok uzun olmamalıdır, çünkü bu, yere değdiğinde suçluların zincire saldırmasına izin verebilir. Zincir ve asma kilide ek olarak, aşağıdaki kombinasyonla bir zemin çapa da kullanılabilir: Motosikletinizi evde tutarsanız hırsızları caydırmak için garaj güvenliği ekleyebilirsiniz.

Farklı Motosiklet Kilitleri Nedir?

Diğer kilit türleri genellikle zincir kilitlerden daha küçük ve daha hafiftir.  Diskler ve kavrama kilitleri, aksine, daha taşınabilir.  Ekstra koruma istiyorsanız, zincirli bir motosiklet kilidi faydalı olabilir.  Bisikleti bir ışık direği gibi hareketsiz bir nesneye kilitlemek için motosikletin jantlarından bir yardımcı veya çubuk kilidi kullanın. 4 çeşit Saplı, Diskli, Çubuk ve Zincir motosiklet kilitleri avrdır.

Motosikletler hakkında diğer yazılarımız için

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

1
Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp