Motosiklet Scooter Sürmeyi Öğrenin

Son Güncelleme Tarihi: Ocak 7, 2023 tarafından Moto Kurye

Bir motosiklet veya scooter sürmek heyecan verici, kullanışlı ve ucuzdur. Aynı zamanda işe gidip gelirken sosyal mesafe için mükemmel bir yoldur ve emisyon veya geçiş ücreti olmadan park etmek genellikle ücretsizdir ve şehir içi yolcuları her yıl tam anlamıyla 1.000 TL tasarruf sağlar. Bir moped, scooter veya motosiklet sürmeyi öğrenmeyi düşündüyseniz, bu tam başlangıç ​​kılavuzudur. Bunlar bilmeniz gereken on bir şey…

Motosiklet & Scooter Sürmek ve ÖğrenmekPin
Motosiklet & Scooter Sürmek ve Öğrenmek

Motosiklet & Scooter Sürmek

Motosiklet dünyanın en iyi kulübü ama o zaman bunu söyleyebiliriz. Testlerin, kitin, güvenliğin ve diğer ilgili soruları yanıtlamanın ayrıntılarına girmeden önce, motosiklet sürmeyle ilgili 3 dakikalık kılavuzumuza bir göz atalım: Mopedler, scooterlar ve motosikletler, trafiğe takılmayacağınız, kendinizi izole edebileceğiniz ve bir arabada, otobüste veya trende oturmaktan çok daha keyifli olduğu için işe gidip gelmek için harika bir yoldur. Ayrıca sizi bir bisikletten çok daha ileri götürebilirler.

  • Motosiklet ve Scooter sürmek hem zevkli hem çevreci hem de daha ekonomiktir.
  • Motosikletler ve/ya scooter satın almak, tamir masrafları va vergileri araba için daha uygundur.
  • Motosikletlerin ve Scooterların çalınma ihtimali daha kolay/yüksektir.
  • Kötü hava şartların da motosiklet sürüş zorlanabilir.

Motosiklet & Scooter Sürüş Eğitimleri

25 cc’ye kadar bir scooter veya motosiklete binmek için sadece bir CBT’ye (Zorunlu Sürüş Temel Eğitim) ihtiyaç vardır, bu da günlük eğitim için yaklaşık 125 sterline mal olur ve işe gidip gelmek için ihtiyacınız olan her şey olabilir. Buraya tıklayarak size en yakın CBT eğitim merkezini bulabilirsiniz .

Daha büyük bir motosiklete binmek istiyorsanız, Doğrudan Erişim kursu alabilir veya bunu aşamalı olarak yapabilirsiniz. Bu, toplam 750 TL ila 1.250 TL arasında bir maliyete mal olabilir, ancak bir bisiklete asla dokunmaktan tam, sınırsız bir lisansa sahip olmanızı görebilir. RideTo ayrıca eğitim merkezlerini de listeler, ancak daha büyük bir motosiklet arıyorsanız motosiklet bayileriyle görüşmeye değer, çünkü bazı markalar paranızın karşılığını fazlasıyla verebilecek kendi eğitim planlarını sunuyor. BMW’nin Rookie to Rider’ı , Honda’nın Motosiklet Okulu gibi harika bir örnek.

Toplu taşıma kullanan bir şehir içi yolcusuysanız, İstanbul dan Bursa’ya seyahat etmenin yalnızca demiryolu geçişi için 516 TL olduğunu düşünün; artı istasyon parkında fazladan 1.250 tl. Bir scooter satın almak, sahip olduğunuz ilk yılda bile tasarruf etmenizi sağlayabilir… Bir scooter ile tren yolculuğunun maliyet karşılaştırması hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Motosiklet & Scooter Sürüşleri Tehlikeli MiPin
Motosiklet & Scooter Sürüşleri Tehlikeli Mi

Motosikletler Tehlikeli Mi?

Bir motosikleti yıllarca garajda bırakabilirsiniz ve kendi başına kaza yapmaz. İşler yalnızca insanları (ve çoğunlukla diğer yol kullanıcılarını) eklediğinizde riskli hale gelir. Uygun eğitim almadan kayak yapmayı, ata binmeyi veya tüplü dalış yapmayı öğrenemezsiniz ve motosiklet sürmek de farklı değildir; Ne kadar çok eğitim alırsanız, o kadar güvenli olur.

Motosiklet, yalnızca güvenliğinizi başkalarının ellerine bırakırsanız tehlikelidir. Her zaman ‘ya olursa’ diye düşünün; diğer yol kullanıcılarının sizi görmediğini varsayın ve buna göre sürün. Bu, sürekli korku içinde yavaşça sallanmak anlamına gelmez, sadece frenleri kapatmak, kavşaklarda yavaşlamak ve çevrenizin farkında olmak anlamına gelir. Kesinlikle sürüşü daha az zevkli hale getirmiyor ve siz de hayatlarını iki tekerlek üzerinde geçirmiş milyonlarca kişiye katılacaksınız.

  • İyi derece de motosiklet sürüş eğitimi almak ve pratik yapmak.
  • Yol tutuşu, trafik akışına hakim olmak.
  • Ani hareketler de bulunmamak.
  • Aksiyon karşısın da soğukkanlılıkla doğru kararı tercih etmek.

Polis gibi profesyonel motosiklet sürücülerine bakın; Eski motosiklet polis çavuşu Davut Yorkin, “Tecrübeyi geliştirmek anahtardır. Bunu daha fazla eğitim alırken yapabilirseniz, o zaman çok daha iyi. Motosiklet sürerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek ve daha da önemlisi bir şeyler yapmak” diyor. Bunu gördüğünüzde, motosikletten en iyi şekilde yararlanacağınız anlamına gelir.

“Tüm ileri düzey polis motosiklet sürüş kurslarını geçmiş olmama rağmen, yine de bu becerileri koruduğumdan emin olmak için gidip yeniden kalifiye olmam gerekiyordu. Bunu bir test olarak görmek yerine, ne yaptığını bilen birinin biniciliğimi gözden geçirmesinin büyük bir şans olduğunu düşündüm. Becerilerinizi ve deneyiminizi geliştirerek, hepimizin motosikletle ilgili sevdiği özgürlüğün tadını çıkarabileceksiniz.”

İlk Sürüş İçin En İyi Motosiklet/Scooter

Moped, motosiklet veya scooter sürmenin harika zevklerinden biri, aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla çeşitliliğin olmasıdır. Ve hepsi farklı biniyor. Eğer işe gidip gelecekseniz, bir scooter işe gitmek için ucuz ve çok ekonomik bir yol olabilir – bu yüzden 135mpg, 2.999 £ Honda PCX125 , İngiltere’deki en popüler motosiklet araçlardan biridir, 134mpg Suzuki Adresi sadece 2.299 £ yepyeni.

Peki ya motosikletler, 125cc’den 1.000cc’ye kadar her şey? Dürüst olmak gerekirse, ne istediğinize karar vermenin en iyi yolu, bazı bayileri ziyaret etmek ve neyin hoşunuza gittiğini görmek; motosikletçilerin hepsi farklı şeyleri sever, bu yüzden gözünüze çarpanı görün, kısa bir liste yapın ve ardından bisiklet incelemelerimize göz atın.

Motosiklet & Scooter İlk Sürüş TüyolarıPin
Motosiklet & Scooter İlk Sürüş Tüyoları

Yepyeni motosikletler bir bayiden 2.500 £ kadar düşük bir fiyata veya 20.000 £ ve daha fazlasına mal olabilir, ancak L plakalı bir banliyö için 2.000-4.000 £ arasında ve bir kez daha büyük kapasiteli yepyeni bir bisiklet için ödeme yapmayı bekliyor. Testinizi geçtiyseniz, muhtemelen 6.000 ila 8.000 £ arasında bir değere bakıyor olacaksınız. Veya bu fiyatların bir kısmı için kullanılmış satın alın…

Bir uyarı: motosiklet satın almak bağımlılık yapan bir hobi olabilir. 1996’da sürmeye başladığımdan beri 20 bisikletim oldu, en son satın aldığım ikinci el Kawasaki ZX-6R’ydi ve fiyatı sadece 1.000 sterlin, ancak güç-ağırlık oranı Bugatti Veyron‘a benzer.

Motosiklet & Scooter Kolay Çalınır Mı?

Motosikletler ve scooterlar standart olarak bir direksiyon kilidine ve bir immobilizer’a sahip olma eğilimindedir, ancak bunlar yenilebilir. Neyse ki, sosyal medyanın size inandıracağı her şeye rağmen, 40 sterlinlik bir motosiklet kilidi gibi basit bir ekstra güvenlik parçası kullanmak bile, elektrikli motosiklet veya scooter aracınızın çalınma olasılığını üç kat azaltabilir . Ağır hizmet zinciriyle kilitleyin ve veriler komşunuzun arabasının çalınma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Motosiklet/Scooter Kolay Çalınır MıPin
Motosiklet/Scooter Kolay Çalınır Mı

Motosiklet/Scooter Fiyatı ve Maliyeti Nedir?

İkinci el bir motosiklet/scooter varsa ve bakımını kendiniz yapıyorsanız masraf çok düşük olabilir. ZX-6R’mi satın almak bana 1.000 sterline mal oldu ve bakımı bana yılda 100 sterlinden daha az petrol ve diğer sarf malzemelerine mal oldu.

Motosikletler ve ScooterlarPin
Motosikletler ve Scooterlar

Lastikler pahalı olabilir, ancak bir motosiklet için 100 tl (küçük bir banliyö bisikleti için) ile 300 sterlin (daha hızlı, daha güçlü bir makine için) arasında bir ödeme yapmayı ve lastiklerin yaklaşık 5.000 mil sürmesini bekleyin, ancak bu, bağlı olacaktır. ne sürdüğünüz ve nasıl sürdüğünüz hakkında. Kaliteli scooter lastikleri, montaj dahil olmak üzere çift başına 100 sterlinin hemen altında bir maliyete sahip olma eğilimindedir ve 5.000 ila 10.000 mil arasında sürmelidir.

Yol vergisi, araç vergisi, yol fonu lisansı – ne derseniz deyin, ancak motosikletler ve scooterlarda nispeten uygun fiyatlı:

Motosiklet GücüYıllık Araç Vergisi Fiyatı
150 cc ye kadar120 TL
151-400 cc ye kadar244 TL
401-600 cc ye kadar367 TL
600 cc ve üzeri541 TL
Motosiklet Yıllık Vergi Fiyatı (*zamanla güncellenebilir)

Scooter Kullanmak Pahalı Mı?

Scooter’lar son derece ekonomik olabilir – kolayca 100mpg bekleyin – daha büyük motosikletler stillerine ve onları nasıl sürdüğünüze bağlı olarak değişecektir. Bir spor bisikleti için 40mpg ile bir banliyö makinesi için 75mpg arasında herhangi bir yerde bekleyin.

Motosiklet/Scooter Pahalı MıPin
Motosiklet/Scooter Pahalı Mı

Son olarak, sigorta var ve ne kadar ödeyeceğinizi söylemek imkansız, tıpkı araba sigortası gibi, nerede yaşadığınıza, ne kullandığınıza ve ne tür bir deneyime sahip olduğunuza bağlı. 125cc scooter ve motosikletler için ödediği ortalama fiyat yılda yaklaşık 140 ila 250 £ arasındadır, ancak yine de bazı makinelerin daha yüksek bir fiyat vereceğini unutmayın. Daha büyük kapasiteli motosikletler benzer ortalama fiyatlara sahiptir, ancak bunlar da birçok değişkenden etkilenecektir. Çok daha yüksek fiyatlar olabilir, ancak deneyimli bir motosiklet sigortası komisyoncusu ile görüşün ve acenteler mümkün olan en iyi fiyatı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Daha fazla şehir geçiş ücreti ödemeye başladığında, motosikletler harika bir alternatif olabilir – örneğin, İstanbul şehir merkezi yakında giriş için ücret alacak, ancak motosikletler ve scooterlar için ücretsiz kalacak. İki tekerlek üzerinde yolculuk, trafiğe takılmadığınız için garantili varış süreleri anlamına gelir, tren iptallerinin insafına kalmamak anlamına gelir ve bu da bir servet biriktirebileceğiniz anlamına gelir.

Motosiklet ve Scooter: Yağmur Yağarsa

Scooter sürerken yağmur söz konusu olduğunda, sizi belden aşağısı korumak için makineye bağlanan etekler alabilirsiniz , o zaman tek ihtiyacınız olan su geçirmez bir üst ve eldiven. Giyim teknolojisi son birkaç yılda büyük ölçüde ilerledi, bu nedenle basit bir su geçirmez üst giysiden (askeri fazlalık bir mağazadan bir tane iyidir) üst düzey motosiklet kitine kadar, yağmurda sürmek gerçekten sorun değil. Aslında oldukça zevk alıyorum.

Motosiklet veya Scooter Yağmur YağarsaPin
Motosiklet veya Scooter Yağmur Yağarsa

Karda Motosiklet ve Scooter Sürrmek

Her gün binerim ve uzun yıllar arabam olmadı. Dürüst olmak gerekirse, İstanbul yollarının gerçekten geçilmez olduğunu kaç kez hatırlayabilirsin? Elbette, kar da motosiklet ve/ya scooter sürmek isteyeceğiniz bir şey değil, ancak son 20 yılda kaç kez asansöre binmek, arabaya binmek veya toplu taşımayı düşünmek zorunda kaldığımı sayabilirim. Daha az deneyimli bir motosiklet sürücüsü , havanın gerçekten kötü olduğu nadir durumlarda bisikleti evde bırakmak akıllıca olacaktır, ancak o zaman arabayı veya toplu taşımayı kullanmanız gerekse bile, yıl boyunca yine de bir servet biriktirmiş olacaksınız. (ve çok daha fazla eğlendim).

Motosiklet Scooter Sürmeyi Sevecek miyim?

Tabii ki yapacaksın. İster işe gidiyor olun, ister hafta sonları sadece eğlence için ata binmeyi seçtiyseniz, arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabileceğiniz inanılmaz derecede ödüllendirici ve heyecan verici bir hobidir. Eşim ve ben birlikte sahile bazı harika geziler yaptık ve arkadaşlarımla İstannbul’un her yerinde, Bursa’da ve Ankara da inanılmaz unutulmaz yolculuklar yaptık.

Motosiklet Sürücü Kitine İhtiyacım Var Mı?

300 £ gibi düşük bir fiyata binicilik seti ile tam teçhizatlı olabilirsiniz, ancak isterseniz çok daha fazlasını harcayabilirsiniz.  Eğer işe gidiyorsanız, su geçirmez tekstiller seçin ve kaba bir kural olarak, ne kadar çok harcarsanız, sağanak yağmurda o kadar uzağa gidebilirsiniz.

Motosiklet ve Scooter ile ilgili diğer yazılarımız.

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp