Motosiklet Yağını Ne Sıklıkla Değiştirmeliyiz?

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Motosikletler “muhtemelen yılda 1000 milden daha az” kullanan bir okuyucu, gerçekten “her yıl motosiklet yağı değiştirmek için herhangi bir zorlayıcı neden olup olmadığını bilmek istedi? Neden kesinlikle olmayan 15 dolarlık yağı çöpe atayım” kirli veya yıpranmış değil mi?”

Motosiklet Yağ Değişimi Neden Önemli?

Cevap, motosiklet yağınızı yılda en az bir kez değiştirmeniz gerektiğidir. Motosikleti sürdüğünüzde, küçük miktarlardaki yanma yan ürünleri, diğer kirleticilerin yanı sıra kartere su getiren halkaları geçerek çalışır. Bu, yağla karışır ve görünmeyen ancak pahalı parçaları aşındırmaya başlayabileceği motora dağılır. Motosikletler sadece kısa yolculuklar için kullanılıyorsa ve nadiren yarım saat veya daha fazla ısınma ve sıcak kalma fırsatına sahipse, nem, yağı artıracak ve seyrelterek yağlama, temizleme ve soğutma yeteneğini azaltacaktır. Aslında, motosikletiniz neredeyse yalnızca kısa sürüşler için kullanılıyorsa ve nadiren uzun süre tamamen ısınıyorsa, yağı yılda belki üç kez değiştirmelisiniz. İdeal olarak, motorunuzu ayda en az iki kez çalışma sıcaklığına getirmeli ve yarım saat orada tutmalısınız.

Motosiklet Yağ DeğişimiPin
Motosiklet Yağ Değişimi

Ne Sıklıkla Motosiklet Yağı Değiştirilmeli?

Sorumlu bir motosiklet sahibi olmak , motosikletinizin bakımını yapmak anlamına gelir. Uygun bakım, motosikletinizi en iyi durumda tutmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte istenmeyen sorunlardan kaçınmanıza da yardımcı olur. Motosiklet Yağ değişimi, en temel ancak zorunlu sorumluluklardan biridir. Ancak motosikletinizdeki yağı ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Bu soru, yeni binicilerin ve yarı deneyimli binicilerin hala anlamakta zorlandıkları bir sorudur. Çoğu zaman, düzenli bakım yapmak, sadece motosikletlerine atlamak ve etrafta gezinmek istemekle gölgelenir. Sonunda yağı değiştirmeyi düşündüklerinde, genellikle vadesi 1.000’den fazla mil geçmiştir. Bununla birlikte, motosikletinizin yağını değiştirmek birkaç farklı faktöre bağlı olarak farklılık gösterecektir. Motosikletinizdeki yağı kaç kez değiştirdiğiniz veya ne sıklıkta değiştirdiğiniz tek beden değildir. Aslında, Yeni Başlayanlar İçin En İyi Motosikletlere göre, motosikletinizdeki yağın ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiği, büyük ölçüde aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır:

  • Motosikletinizin markası, modeli ve yılı
  • Motosikletinizi kullanımları
  • Yağ markası

Marka Model ve YIl

Her motosiklet şirketinin genellikle kendi motorları vardır ve bunlar ne tür bir yağın kullanıldığını belirleyebilir. Aynı marka iki motosiklete sahip olsanız ve aralarında 40 yıl arayla üretilmiş olsalar bile, bu da farklı türde yağlara ihtiyaç duymanıza neden olabilir.

Motosiklet Yağları Ne Sıklıkla DeğiştirilmeliPin
Motosiklet Yağları Ne Sıklıkla Değiştirilmeli

Motosikleti Ne Sıklıkla Kullanırsınız

Yağınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiği konusunda büyük bir faktör, ne sıklıkta sürdüğünüzdür. Yaz aylarında yalnızca 1.000 mil veya daha az süren sıradan bir motosikletçiyseniz, yağınızı düzenli olarak uzun mesafeli motosiklet gezileri yapan birine göre daha az değiştireceksiniz.

Motosiklet Yağ Türünüz

Yağ değişimi gerektiğinde farklı yağ türleri de belirlenir. Motosikletin markasına/modeline/yılına bağlı olarak, eklenecek yağ türleri için üç farklı seçenek olabilir. Motosikletinizin yağını değiştirmek için genel kurallar olsa da, belirli talimatlar için bisikletinizin servis kılavuzunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Mineral bazlı motor yağına ihtiyaç duyan motosikletler için bu motorlar, yağı değiştirmeden önce tipik olarak 2.000-3.200 mil çalışabilir . Yarı sentetik motor yağına ihtiyaç duyan motosikletler, yağı değiştirmeden önce genellikle 5.000-8.000 mil arasında sürebilir. Son olarak, tamamen sentetik motor yağıyla çalışan motosiklet motorları, yağı değiştirmeye gerek kalmadan 7.000-10.000 mil arasında dayanabilecek.

Motosiklet Yağ TürleriPin
Motosiklet Yağ Türleri

Motosiklet Yağ Değiştirme Klavuzu

Akıncı Kuryelerine göre, motosikletinizdeki yağı değiştirmek için uyulması gereken en genel kural, yılda en az bir kez yapılması gerektiğidir . Minimum düzeyde sürülen motosikletler için bile, sürüş sırasında çok küçük miktarlarda yan ürün yağınıza girer. Yağınıza ne kadar fazla yan ürün girerse, o kadar fazla korozyon ve hasar meydana gelebilir. Ancak genel bir kural olarak, bunu etkileyebilecek birçok faktör vardır. Bu nedenle uygun yağ değişim aralığı kişiye ve duruma göre büyük ölçüde değişebilir.

Motosiklet YağıYağ tepsisi/tahliye tavası
Yepyeni yağ filtresiHuni Tork anahtarı
Yağ filtresi temizleme aracıSoket ve anahtar
Motosiklet Yağ Değiştirmek İçin Gerekliler

Garip gelebilir, ancak motosikletinizi ne kadar az kullanırsanız, korozyon riskiniz o kadar artar. Motosikletinizi yalnızca daha kısa yolculuklar için kullanıyorsanız (30 dakikadan az), ısınmak, yağlamak, temizlemek ve soğutmak için uygun zamanı yoktur. Motosikletinizin motoru, ayda en az iki kez 30 dakika veya daha fazla süreyle “çalışma sıcaklığına” çıkmalı ve bu sıcaklıkta kalmalıdır. Yalnızca daha kısa mesafeler süren motosikletçiler için, yağ dört ayda bir veya yılda üç kez değiştirilmelidir.

Motosiklet Yağı Ne İşe Yarar?

İster arabanız, ister motosikletiniz veya her ikisi de olsun, düzenli olarak yağ değişimi yapmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, ama neden gerekli?  Motor yağı, motorun hareketli parçaları için bir yağlayıcı görevi gördüğünden, motorların sorunsuz ve uzun ömürlü çalışması için gerekli bir bileşendir. Motosikletiniz azalırsa veya yağı biterse, bu çok pahalı bir onarım işine neden olabilir veya önceki yağsız motora verilen hasar nedeniyle tamamen yeni bir motora ihtiyacınız olabilir. Motorunuzun sorunsuz, daha soğuk ve daha uzun ömürlü çalışmasını sağlamak için motosiklet yağı kesinlikle gereklidir.

Motosiklet Yağı Ne Zaman DeğişmeliPin
Motosiklet Yağı Ne Zaman Değişmeli

Motosiklet Yağı Türleri

Genellikle üç tür motosiklet yağı vardır: mineral, yarı sentetik ve tam sentetik. Kullandığınız tür, sahip olduğunuz motosikletin türüne bağlıdır. Uygun aralıklarla değiştirmek kadar doğru yağı kullanmak da önemlidir. El kitabınızı kontrol ederek her zaman motosikletiniz için doğru yağı kullandığınızdan emin olun. Mineral bazlı yağ kullanan motosikletler en az her 2.000 km’de bir veya yılda en az iki kez değiştirilmelidir. Yarı sentetik yağ her 5.000 ila 6.000 km’de bir değiştirilmelidir.

Motosiklet Yağ Satın Almak için buradakileri inceleyebilirsiniz; Amazon Motosiklet Yağ , Hepsiburada Motosiklet Yağları , n11 motosiklet yağları

Diğer Gerekli Motosiklet Bakımları

  1. Pil Sağlığı: motosikletlerinde bakım yapılması
    Motosiklet pilinizin sağlığını kontrol etmek için, olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için bir multimetre ile test edin. Kontrol ederken, uygun bir bağlantı oluşturmak ve korozyonu önlemek için terminallerinizi temizlemek ve dielektrik gres uygulamak için de harika bir fırsat.
  2. Frenler: Yolculuk sırasında arızalı veya yumuşak frenler yaşamak, bir durumun kabusudur. Frenlerinizin kalitesinden emin olmak için, aşınmadıklarından emin olmak için balatalarla birlikte rotorlarınızda hasar veya bükülme olup olmadığını kontrol edin.
  3. Motosiklet Suyu: Sıcak yaz günlerinde motosikletinizi çalıştırırken, aşırı ısınmayı önlemek için uygun miktarda soğutma sıvısına sahip olmak önemlidir. Kontrol edilecek diğer sıvılar arasında fren hidroliği, şanzıman yağı ve çatal yağı bulunur.
  4. Güvenlik Kontrolleri: Son olarak, yollarda çevrenizdekilerle birlikte güvenliğinizi sağlamak için güvenlik kontrollerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Buna ön farlarınız, fren lambaları, dönüş sinyalleri, yan aynalar ve korna dahildir.

Motosikletinizin bu alanlarını kontrol etmek haftanız boyunca birkaç akşam sürebilir, ancak büyük onarım çalışmaları sırasında motosikletinizin birkaç hafta hizmet dışı kalması alternatifinden çok daha iyidir.

Motosiklet Yağı Nasıl DeğiştirilirPin
Motosiklet Yağı Nasıl Değiştirilir

Sıcak havalarda motosiklet sürme sezonu ilerledikçe ve birkaç uzun mesafeli yolculuğa çıktınız, motosikletinizin en iyi durumda kalmasını sağlamanın zamanı geldi. Motosikletinizin yağ değişimi ve dışını temizlemek, yüzey boyasının hasar görmediğinden ve böceklerin bisikletinize kalıcı bir ek haline gelmediğinden emin olmak için önemli bir iştir. Ancak, kontrol edilmesi gereken daha önemli bir şey var. Tıpkı yüzey temizliğinizin gelecekteki hasarların ortaya çıkmasını engellediği gibi, yağınızı düzenli olarak kontrol etmek ve değiştirmek, motosikletinizin sadece önümüzdeki aylarda değil, aynı zamanda gelecek yıllarda da sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

Motosikletimi Fazla Kullanmıyorum, Yağ Değiştirmeli miyim?

Motosikletinizi düzenli olarak veya uzun mesafelerde kullanıyorsanız kullandığı yağ türü ne olursa olsun yağınızı daha sık değiştirmeniz gerekebilir. Yağ kalitenizi ve seviyenizi düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Kirli görünüyorsa veya performans farkı görüyorsanız, yağ değiştirme zamanı gelmiştir.

Yağ Filtresini de Değiştirmek Gerekiyor Mu?

Yağ filtrenizi ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği konusunda bazı tartışmalar olsa da, yalnızca yağınızı değiştirdiğiniz sıklıkta değiştirmek mantıklıdır. Enkazları gidermek ve korozyonu önlemek için motosikletinizdeki yağı değiştiriyorsunuz, peki bu enkaz nereye gidiyor?

Yağ Filtresinin Önemi Nedir?

Filtreniz, motorunuzu yanma yan ürünlerinden korumak için son savunmadır, bu nedenle filtreniz ne kadar temizse, işini o kadar iyi yapabilir.  Yağınızı ne sıklıkta değiştirirseniz değiştirin, işini düzgün yaptığından emin olmak için yağ filtresinin kabaca her 2.000 ila 3.000’de bir değiştirilmesi önerilir.

Motosiklet ile ilgili diğer yazılarımız.

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp