Motosiklet Kask Kilidi Nasıl Saklanır?

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Motosikletinizle birlikte bırakmak isteyeceğiniz zamanlarda Motosiklet kaskınızı taşıma hissini biliyor musunuz? Ayrıca çalınmasından korkuyor musunuz? Endişelenmeyin, kaskınızı motosikletinize kilitlemenin yolları var.

Motosiklet Kask Kilitlemek veya SaklamakPin
Motosiklet Kask Kilitlemek veya Saklamak

Motosiklet Kaskı Kitleme

Dediğim gibi Motosiklet kask kilidi, kaskınızı motosikletinize kilitlemenin en iyi ve en kolay yoludur. Bu kilitler küçük, hafiftir ve kaskları kilitlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Diğer bir avantaj ise fiyattır. Genellikle kask kilitleri size o kadar pahalıya mal olmaz. En iyi bilinen kilitler size 200 ile 500 TL arasında mal olur.

Motosiklet Kask Kilidi Nedir

Kask kilitleri birçok farklı biçimde gelir. Kask kilidi, kaskı bir nesneye, çoğu durumda bir motosiklete kilitlemek için özel olarak tasarlanmıştır. En yaygın motosiklet kask kilitleri, kaskınızı sabitlemek için bir tel kullanır. Kabloyu kaskın çene bölmesinin etrafına sokun ve motosikletinizin çerçevesine bağlayın. Bu, herhangi birinin kaskınızı elinden almasını engeller.

Peki ya açık vizörlü bir kaskınız varsa? Bu durumda, kaskınızı sabitlemek için çene kayışınızı kilide geçiren bir kask kilidi kullanabilirsiniz. Şahsen, sabitlemek için çene kayışınızı kullandığınız kask kilitlerinin büyük bir hayranı değilim. Çene kayışı kolayca kesilebilir, bu da kaskı çalmayı kolaylaştırır. Hızlı bir alışveriş için online alışverişe atlamak sorun değil, ancak arka arkaya saatlerce güvenmezdim.

Motosiklet Kask Kilitleri Nedir ve Nasıl KuıllanılırPin
Motosiklet Kask Kilitleri Nedir ve Nasıl Kuıllanılır

Motosiklet Kask Kilit: Nasıl Kullanılır?

Çoğu insan evde motosiklet kaskı kilidi kullanmaz, sadece kaskı evin içinde saklar. Kaskınızı yolda kilitlemek için genellikle bir kask kilidi kullanılır. Kask kilidinin yardımcı olabileceği bazı yaygın durumlar:

 • Hızlı bir alışverişe gidiyorsunuz ve motosikletinizi park yerinde bırakmak zorunda kalıyorsunuz..
 • Arkadaşlarla hafta sonu yemeğe çıkıyorsunuz fakat kaskınızı motosikletinizde bırakmak zorundasınız.
 • Motosikletinizi ofisinizin dışına park ettiniz ama kaskınızı bırakamıyorsunuz.
 • Şehir dışında motosikletinizi park etmek ne kadar sıkıcı olurdu değil mi?
 • Elbette, kask kilidinin yardımcı olabileceği daha birçok durum vardır. Kask kilidinin kaskınızı saklamak için kalıcı bir çözüm olmaması gerektiğini söylemeye çalışıyorum.

Motosiklet Kaskınızı Kilitlemek

Motosiklet Kask kilidi kullanmak harikadır, ancak size ekstra paraya mal olur. Yedek silah kilidiniz olduğunda harcamak zorunda olmadığınız para. Türkiye de ki her silahın bir silah kilidiyle gelmesi gerekiyor, bu yüzden bir sürü insanın yedek silah kilidi var. Eğer yapmazsan, etrafa sorabilirsin. Belki arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan birinin bodrum katında toz yiyen bir silah kilidi vardır.

Motosiklet Kasklarınızı Kilitlemek Mantıklı MıPin
Motosiklet Kasklarınızı Kilitlemek Mantıklı Mı

Çoğu silah kilidi, kaskın çene bölmesinin çevresine mükemmel şekilde oturur. Daha sonra kilidi motosikletinizin çerçevesine takabilirsiniz ve gitmeye hazırsınız! Silah kilidi ,iplerinin kullanmanın dezavantajı, genellikle çok uzun olmamasıdır. Kaskı motosikletinize kilitlemek için yeterli alanınız var. Kaskınızı her zaman boyanızı çizmediği sabit bir konuma koyamazsınız.

Kesilmez Zincir: Kaskınızı Kilitleyin

Başka bir seçenek de normal bir kesilmez kablo kilidi kullanmaktır. Bunun gibi bir kilit kullanmanın avantajı, kablonun uzunluğudur. Genellikle oldukça uzundurlar, bu da kaskınızı temiz bir yere koymanızı kolaylaştırır. Kesilmez kablo kilidi kullanmanın dezavantajı boyuttur. Özel kask kilitlerinin koltuğunuzun altına sığması için küçük ve hafif yapıldığı yerlerde, zincir kablo kilitleri değildir. Oldukça büyükler ve koltuğunuzun altına sığmayabilirler.

Kesilmez Zincir ile Motosiklet Kaskı KilitlemekPin
Kesilmez Zincir ile Motosiklet Kaskı Kilitlemek

Motosiklet Kaskı: Zincir Kilitleme


Son olarak, motosiklet kaskınızı zincir kilidinizle kaskınızı kilitleyebilirsiniz. Kaskınıza zarar verme riski yüksek olduğundan, bunu yapmanın en iyi yolu değildir, ancak bu bir seçenektir. Temel olarak, motosikletinizi zincir kilidiyle kilitlersiniz. Ancak bu durumda zincir kilidini kaskınızdan geçiriyorsunuz. Bu ayrıca kaskı kilitler ve hiçbir yere gitmemesini sağlar.

Kesilmez Zincir ile Motosiklet Kask KilitlemekPin
Kesilmez Zincir ile Motosiklet Kask Kilitlemek

Ancak bu, motosiklet kaskınızı kilitlemenin en iyi yolu değildir. Her şeyden önce, muhtemelen kaskınızı yere koymanız gerekecek. Çok hijyenik değil ve kaskınız zamanla çok kirlenecek. İkincisi, kaskınıza zarar verme ihtimaliniz çok yüksek. Zincirdeki tüm bu darbeler kaskınız için iyi değildir ve bundan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Bu arada; zincir kilidi için iyi bir alternatif arıyorsanız, alarmlı bir disk kilidi düşünmelisiniz.

Motosiklet Kaskını Nereye Kilitlemelisiniz?


Artık kaskınızı kilitlemek için NE kullanacağınızı biliyorsunuz. Bir sonraki adımda kaskınızı NEREDE takacağınızdan bahsedelim. Birkaç seçenek var;

 • Gidon: Kaskınızı motosikletinizin gidonlarına kilitleyebilirsiniz. Kilidin gidondan kaydırılamayacağından emin olun. Genellikle, gidon ortası kask kilidinizi bağlamak için iyi bir noktadır.
 • Yolcu mandalları: Yolcu mandalları genellikle bir kaskı saklamak için kullanılır. Yolcu mandalını aşağı çevirebilir ve kaskınız için bir raf olarak kullanabilirsiniz. Motosikletiniz güvenli bir yere park edildiği sürece bu iyidir. İnsanlar çarpabileceğinden ve köpekler en kötü kabusunuz olabileceğinden, kaskınızı halka açık yollarda orada bırakmayın (bir sonraki paragrafa bakın).
 • Arkadaş koltuğu: Bir scooter kullanıyor musunuz? Oldukça açık, ancak kaskınızı arkadaş koltuğunun altına koyabilirsiniz.
 • Koltukta: Koltuğunuz ayrılabilir mi? Koltuğunuzu çıkarabilir, kaskınızı koltuğun altındaki bir noktaya kilitleyebilir ve ardından koltuğu tekrar yerine koyabilirsiniz. Kaskı koltuğa bırakabilirsiniz ve koltuğunuzun altında olduğu için kimse kilidinizle uğraşamaz.
 • Aynanın üzerinde: Kaskınızı saklamanın bir başka iyi yolu da aynanın üzerine koymaktır. Aynayı kaskınızın içinden geçirin ve kaskın gidon üzerinde durmasına izin verin. Ardından kilidi takın ve gitmeye hazırsınız.
 • Neden kaskınızı ASLA yere yakın koymamalısınız?
 • Yukarıdaki paragrafta size kaskınızı kilitlemeniz için güzel noktalar verdim. Ayrıca ne pahasına olursa olsun kaçınmak istediğiniz bir nokta var!

O nokta zemindir ve bunun birkaç nedeni vardır. Her şeyden önce, kaldırım veya yol kaskınızı zamanla kirletecektir. İkincisi, yağmur yağması durumunda kaskınız suyu emmeye başlayacaktır ki bu ideal değildir. Ama hepsinden önemlisi, köpeklerin (ve hatta bazı sarhoş insanların) işediği yer! Sadece kaskını asla yere koymak İSTEMEYECEKSİN! Kaskını köpek sidiği dolu bulan ilk kişi sen olmayacaksın.

Motosiklet Kaskını Nereye KilitlemelisinizPin
Motosiklet Kaskını Nereye Kilitlemelisiniz

Aynı şey, biraz daha az riskli olmalarına rağmen, yolcu mandalları için de geçerlidir. Şahsen ben kaskımı tam da bu nedenle yolcu askılarına kilitlemiyorum. Ancak sağduyu ile yapılabilir.

Motosiklet Kaskınızı Nasıl Kilitliyorsunuz?

Yani sadece motosikletinizi kilitlemek değil , aynı zamanda kaskınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Motosiklet kask kilitleme konusundaki deneyimlerinizi çok merak ediyorum. Yapıyor musun yoksa kaskını da yanında mı götürüyorsun? Bazı insanların, özellikle pahalı bir kaskları olduğunda, onu her zaman taşıdığını biliyorum.

Ve belki birinizin onu motosiklete kilitlemenin başka bir yolu vardır, bu makalede yok mu? Lütfen bize bildirin ve diğer binicilere yardım edin!

Kaskınızı Motosiklete Kilitlemek Güvenli Mi?

Motosiklet Kask Kilitleme Ürünleri, kaskları motosikletlere kilitlemek için tasarlanmış kompakt güvenlik cihazlarıdır. Sadece kilidi açmanız, kaskınızın geçirmeniz, motosikletinize takmanız ve kilitlemeniz yeterlidir. Kask hırsızlığına karşı en kolay ve en etkili çözümdür ve cebinize tam olarak sığar.

Motosiklet Kaskı: Nasıl Kırılır?

Çoğu motorlu taşıtları veya beton bariyerler ve lamba direkleri gibi sabit nesneleri içeren yüksek darbeli çarpışmalarda, kuvvetler o kadar büyük olabilir ki, bir kask saniyenin 1/1000’inde sıkışıp kırılacaktır.

Ayrıca bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp