Motosiklet Zinciri Nasıl Temizlenir?

Son Güncelleme Tarihi: Mart 20, 2024 tarafından Moto Kurye

Motosiklet zincirleri, bir motosiklette en çok strese maruz kalan bileşenlerden biridir. Er ya da geç hepsi yıpranır. Bununla birlikte, uygun bakım ile aşınmaları ve yıpranmaları geciktirilebilir. İyi bir motosiklet zincirinin ortalama ömrü 20.000 kilometre civarındayken, bakımı yapılmayanlar 10.000 kilometreye kadar dayanabilir. Aslında motosiklet zincirlerini titizlikle temizleyen ve yağlayan sürücüler, ömrünü neredeyse 50.000 kilometreye kadar uzatabilir.

Motosiklet Zincir Değişimi

Motosiklet zinciri, bir motosiklette sorunsuz bir sürüşten sorumlu olan en önemli teknik bileşenlerden biridir. Motor, bir zincir yardımıyla arka tekerleği sürmekten sorumlu ikincil mile bağlı olan ana mile mekanik güç sağlar. Kısacası motosiklet zinciri, arka tekerleği döndürmek ve ileri doğru hareket ettirmek için kullanılır. Aşırı sürtünme nedeniyle zincir düzgün dönmezse, motor üzerinde çok fazla stres oluşturur ve bu da sonunda daha fazla yakıt tüketimine yol açar. Bu nedenle motosiklet zincirinin düzenli olarak temizlenmesi ve yağlanması önemlidir. Ancak motosiklet zincirinin temizliğini ve yağlanmasını ayrıntılı olarak öğrenmeden önce, türlerini anlamak önemlidir.

Motosiklet ZincirleriPin
Motosiklet Zincirleri

Motosiklet Zinciri Çeşitleri

Öncelikle iki tip motosiklet zinciri vardır; standart zincirler ve mühürlü zincirler. Sızdırmaz zincirler ayrıca kauçuk sızdırmazlık maddesinin şekline bağlı olarak O-ring ve X-ring olarak alt bölümlere ayrılır.

Contasız standart makaralı zincirler

Standart makaralı zincir, sürücüler için muhtemelen en ucuz seçenektir ve yalnızca hacmi 125 cc’den az olan motosikletler için önerilir. Bu ucuz zincirler, pim ile manşon arasındaki dahili yağlamadan yoksun oldukları için sık sık yağlanmalıdır. Ayrıca, bileşenler arasında bir sızdırmazlık halkası olmaması nedeniyle, bağlantılar arasında nem ve kir oldukça kolay bir şekilde nüfuz edebilir, bu da aşınma ve yıpranma olasılığını daha da artırır.

Mühürlü Motosiklet zincirleri

Standart makaralı zincirlerden farklı olarak, modern motosiklet zincirleri, pim ile manşon arasında, dış ve iç plaka arasında sentetik kauçuktan yapılmış küçük halkalarla kapatılmış bir gres dolgusuna sahiptir. Bu conta halkalarının kesit şekline göre O-ring veya X-ring olarak adlandırılırlar. Bu halkalar, bağlantılar arasına kir girmesini engeller ve böylece yağlama sıklığını azaltır. Bu, zincirinizin ömrünü önemli ölçüde artırır.

X-ring ve O-ring arasındaki tek fark, sızdırmazlık halkalarının kesitinin “X” veya “O” şeklinde olmasıdır. Bununla birlikte, X-ring, daha iyi temas nedeniyle yüzeyi daha verimli bir şekilde kapatan ve böylece onları O-ring’den daha dayanıklı hale getiren dört kola sahiptir.

Motosiklet Zincirinizi Nasıl Temizlersiniz?

Zincir temizliği, sürücülerin genellikle üstlendiği daha az yaygın motosiklet bakım önlemlerinden biridir. Doğrusunu söylemek gerekirse, motosiklet zincirinizi dışarıdan bir parça olduğu ve sürekli kirlendiği için gerçekten temizlemeniz gerekmediğine dair birçok motosikletçi arasında yanlış bir kanı vardır. Bir de zinciri yağlayıp temizliği yağmura bırakmanın yeterli olduğuna inananlar var. Ne yazık ki kirli bir motosiklet zincirinin sürtünmeyi artırdığını ve motorun aşırı ısınmasına neden olduğunu anlamıyorlar .

Aşağıda motosiklet zincirinizi temiz tutmak için adım adım eksiksiz bir kılavuz bulunmaktadır.

 1. Öncelikle motosikletinizi su ile iyice temizlemeniz önemlidir. Bu, zincir ve dişlilerin etrafına yapışan aşırı kir ve kiri temizleyerek temizleme çabalarınızı azaltacaktır.
 2. Yapmanız gereken ikinci şey, zeminin yağlanmasını önlemek için motosikletinizin altına düz bir karton veya bir bez parçası koymaktır.
 3. Lateks eldiven giyin ve bir fırça yardımıyla görünür kirleri çıkarmak için motosiklet zincirinin yüzeyini çizin. Özel bir zincir temizleme fırçanız yoksa diş fırçası yeterli olacaktır.
 4. Zincirin yüzeyini çizdikten sonra bölgeyi kuru bir bezle temizleyin.
 5. Şimdi kapsamlı bir temizlik zamanı. Motosikletinizi orta sehpaya park edin ve bisikletin boşta olduğundan emin olun.
 6. Görünür kirlerin çoğu bir fırça ile temizlendikten sonra zinciri bir bezle silerek kurulayın.
 7. Motosiklet zincir temizleyici veya bu tür benzer ürünler kullanarak zincirinizin içini kapsamlı bir şekilde temizlemeye başlayın .
 8. Zincir tamamen yağdan arındırıldığında yumuşak temiz bir bezle tüm zinciri silerek temizleme işini bitirebilirsiniz.
 9. İşiniz bittiğinde, zincir pırıl pırıl yeni gibi görünmelidir. Gerekirse işlemi tekrarlayın.
 10. Test sürüşüne çıkmadan önce birkaç dakika beklemeniz önerilir. Zinciri tamamen kurumaya bırakın, aksi takdirde daha fazla kir çekebilir.

Uyarı : Motosiklet zincirinizi asla vites takılıyken temizlemeye çalışmayın! Bir motosikletçinin yanlışlıkla parmaklarını zincir ile zincir dişlisi arasına soktuğu çok sayıda vaka vardır. Temizlemeden önce motorun kapatıldığından ve motosikletin boşta olduğundan emin olun.

Motosiklet Zincirini Gaz Yağı Temizlemek

Motosiklet zincirini temizlemenin farklı yolları vardır, ancak bunlar arasında en ucuzu ve en yaygın olanı kerosen yağı kullanmaktır. Profesyonel zincir temizleyicilere alternatif olarak kullanılabilir ve benzer sonuçlar sunar. Gazyağı yağ çözücü görevi görür ve zincirin plakaları arasına sıkışan tüm kirleri çıkararak zinciri temizler . Gazyağının yanı sıra dizel de kullanabilirsiniz, ancak segmanların işlevselliğini tehlikeye atabileceğinden kurşunsuz benzin kullanmaktan kaçının. Ancak, gazyağı ile temizlemeden önce, dış yüzeye yapışan çamur ve kiri temizlemek için motosikletin yıkanması tavsiye edilir.

Motosiklet zincirinizi temizlemek için ihtiyacınız olacak şeyler

 1. Ortak diş fırçası veya üç taraflı fırça
 2. gazyağı yağı
 3. Tek kullanımlık eldivenler
 4. Yağı toplamak için plastik tava
 5. Bisikletin altına koymak için karton parçalar
 6. Bez veya paçavra
 7. emici kağıt rulosu
 8. Gres

Motosiklet zincirini kerosen kullanarak temizlemek için adım adım prosedür

 • Motosikletinizin zincirinin altına bir karton ve bir bez yerleştirin.
 • Bir bardağa biraz gazyağı dökün ve diş fırçasını ıslatın.
 • Fırçanız gazyağı ile ıslatıldığında, fırçayı zincirin her yerine sürmeye başlayın.
 • Alternatif olarak, doğrudan zincirin üzerine biraz gazyağı dökebilir ve kiri temizlemek için fırçayı kullanabilirsiniz.
 • Gazyağı püskürtmek için özel bir kutunuz yoksa tek kullanımlık bir su şişesine dökebilir ve tornavida yardımıyla küçük bir delik oluşturabilirsiniz. Bu şişe artık tenekeyi dökme amacınıza hizmet edecek.
 • Zincirinizi tamamen yağa batırdıktan sonra (en az 30 dakika) dinlenmeye bırakın.
 • 30 dakika sonra tüm alanı fırça ile fırçalayın ve gerekirse daha fazla yağ kullanın.
 • Tüm yüzeyi yumuşak kuru bir bezle temizleyin ve zinciri kir açısından inceleyin.
 • Temizlikten memnun kalmamanız durumunda tüm prosedürü tekrarlayabilirsiniz.
 • Bu işlem sabır ve çok fazla manuel çalışma gerektirir. Bununla birlikte, sonuçlar herhangi bir zincir temizleme ürününe benzer.
 • Motosiklet zinciri parıldadığında, bir mendil veya kuru bir bezle silin ve yağlamaya hazırlanın.

Uzmanlar, kısa bir sürüşten sonra zinciri temizlemeye başlamanızı tavsiye ediyor. Bu nedenle, motosikletinizi yıkadıktan sonra, zinciri temizlemeden önce bir saat ısıtmanız en iyisidir. Bu kısa sürüş, zincirin ısınmasını sağlar, bu da kirli gresin viskozitesini azaltır ve böylece etkili temizlemeye yardımcı olur.

Motosiklet Zincir Değişim ve BakımPin
Motosiklet Zincir Değişim ve Bakım

Motosiklet Zincirini Yüksek Basınçlı Bez

Hırdavatçıda bulunan yüksek basınçlı temizleyiciler, motosikletleriniz için hiç de ideal değildir. Bu tip makinelerin oluşturduğu basınç oldukça fazladır ve su istenmeyen yerlere girebilir. Ayrıca, güçlü bir su jetinin motosiklet zincirinizin içindeki yumuşak kauçuk contalara zarar verme olasılığı yüksektir . Zincir de dahil olmak üzere motosikletinizin herhangi bir parçasını temizlemek için yüksek basınçlı su jetleri kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Hangi Motosiklet Zincir Temizleyicisi İyidir

Bunun yerine motosikletinizin parçalarını temizlemek için orta düzeyde basınçta olan normal bir bahçe hortumu kullanabilirsiniz. Zincir temizliği düzenli bir aktivitedir ve sürüş tarzınıza bağlı olarak temizlik sıklığı artabilir veya azalabilir. Ancak zincir temizleyici görevi gören ideal ürün her zaman tartışılır. Örneğin, Muc-Off tamamen etkili bir üründür, ancak aynı zamanda pahalıdır. Revzilla’da 500 ml Muc-Off zincir temizleyicinin fiyatı yaklaşık 16 dolar.

Motosiklet zincirinizi temizlemek için WD40, alkol, etanol, aseton ve hatta nitro tiner kullanılmamalıdır, çünkü bu maddeler zincirin içindeki kauçuk halkalara zarar verir. Hasarlı bir halka, sürtünmeyi artıran ve motor gücünü azaltan yağlama yağlarını tutma özelliklerini kaybeder. Özel zincirli temizleyiciler kullanmanın avantajı, maksimum koruma garantisidir. Temizleyicilerdeki yağlayıcılar zinciri korur ve uzun süre ışıltılı bir parlaklık sağlar. S100, zincir temizliğini gerçekleştirmek için kullanılabilecek daha ucuz seçeneklerden biridir (1,32 galon maliyeti 45 dolar civarındadır). Bununla birlikte, motosiklet zincirinizi temizlemek için özel temizlik maddeleri satın almanız gerekmez. Örneğin gazyağı her evde kolayca bulunur ve etkili bir yağ giderici görevi görür.

En İyi Motosiklet Zincir Temizleyicileri


İki ana tip zincir temizleyici vardır; su bazlı ve solvent bazlı. Solvent bazlı temizleyiciler, tıpkı fren diski temizleyicileri gibi çalışır. Motosiklet zincirinizin küçük parçalarının içindeki kirle birlikte biriken sert yağları ve yağları temizler. Spreyin solventle birleştiği basınç, aynı anda yüzeyden buharlaştırırken inatçı gresin çıkarılmasına yardımcı olur. Su bazlı temizleyiciler ise püskürttüğünüz sırada zincirdeki gresi kimyasal reaksiyona girerek çıkarır. Zincirinizin içine sıkışmış tüm sert gresi yiyen metalin etrafında kalın köpük üretirler.

Aşağıda en iyi motosiklet zincir temizleyicilerinden bazıları listelenmiştir.

 • S100: Motosiklet zincirinizin her parçasına girmesini sağlayan mükemmel bir penetrasyon özelliğine sahiptir. Sonuç olarak, kir, yağ ve yağ içermeyen ultra parlak bir zincir elde edersiniz. Ayrıca, her tür motosiklet zinciriyle (standart, O-ring ve X-ring) tamamen uyumludur.
 • Liqui: Motosiklet zincirini temizlemenin farklı yolları vardır, ancak bunlar araher tür motosiklet zinciri için mükemmel bir yağ çözücü ve temizleyicidir. Sadece bölgeyi temizlemekle kalmayıp aynı zamanda pürüzsüz bir sürüş için yağlayan özel formüle edilmiş bir solventten yapılmıştır. Birçok sürücü, çamura bulanmış bir motosiklet zincirini temizlemek için yarım kutu Liqui Moly’nin yeterli olduğunu iddia ediyor
 • Motul: Her sürücünün ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilmiş birinci sınıf bir zincir temizleme çözümü sunar. Zincir temizleyici sprey şeklinde gelir ve içeriden gelen tüm zorlu yağı ve kiri çözerek motosiklet zincirinin etrafında mükemmel şekilde çalışır. Tek ihtiyacınız olan bir temizleme fırçası ve zinciriniz dakikalar içinde yeni gibi olacak!

Motosiklet Zincir Bakımının Faydaları

 1. Daha az gürültü (kuru ve yağsız motosiklet zincirleri çok daha gürültülüdür)
 2. Daha düşük yakıt tüketimi (temiz ve yağlanmış zincir daha az sürtünme yaratır)
 3. Daha fazla güvenlik (bakımı yapılmayan bir motosiklet zincirinin kırılma olasılığı daha yüksektir)
 4. Geliştirilmiş performans (temiz bir zincir arka tekerleğe daha fazla güç sağlar)
 5. Zincirin uzun ömrü (düzensiz bir motosiklet zinciri yalnızca 10.000 kilometre veya daha kısa sürede hayatta kalabilir)
 6. Kısacası, sorunsuz sürüş ve optimum performans sağlamak için motosiklet zincirinize biraz zaman ve para yatırmak en iyisidir.

Motosiklet Zinciri Yağlamayı Unutmayın

Tekerleğin su ve kirle birleşen merkezkaç kuvveti, genellikle zincirin düzgün işlevinden sorumlu olan tüm temel yağlayıcılarını ortadan kaldırır. Periyodik olarak yağlanan zincir 50.000 kilometreye kadar dayanabilirken, bakımı düzgün yapılmayan zincirler kırılma riski taşır. İlk 10.000 kilometrede zincir kırıldığından şikayet eden sürücüleri sık sık gördük.

Bu nedenle motosiklet zincirinizi her uygun şekilde temizlediğinizde yağlamanız önemlidir. Kuryelerin hata yapmayın, bir zincir temizleyici yağlama amacına hizmet etmeyecektir, çünkü ana işlevleri yağdan arındırmak ve zincirdeki tüm kiri temizlemektir. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise sadece zinciri temizledikten sonra yağlamaktır. Kirli bir zincirin üzerine yağlayıcı püskürtmek amaca hizmet etmeyecektir çünkü kir genellikle herhangi bir yağın girmesini önleyen bir tabaka oluşturur. Her uzun mesafe turundan sonra motosiklet zincirinin düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir . Dişlilerde herhangi bir fiziksel hasar dışında pas veya korozyon izleri olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Düzgün yağlamak için en derin nüfuz önemlidir. Bu nedenle, püskürtmeye başlamadan önce zincirin tamamen kuru olması önemlidir.

Motosiklet Zincir Yağlama İpuçları

 1. Motosiklet zincirinizi yıkayıp temizledikten sonra kuruması için biraz bekleyin.
 2. Motosikleti ana sehpaya yerleştirin ve zincirin altına bir karton veya kilim yerleştirin.
 3. Yağlayıcıyı zincirin iç kısmına püskürtün ve tam penetrasyon sağlamak için motosiklet lastiğini yavaşça döndürün.
 4. Test sürüşüne çıkmadan önce yağın gece boyunca zincire yerleşmesine izin verin.

Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklet Zinciri Ne Zaman Değişilmelidir

Yıpranmış bir motosiklet zinciri, sürüş sırasında genellikle tıkırdama sesi veya sarsıntı gibi belirtiler gösterir. Çoğu durumda gözetimsiz bırakılırsa, zincir dişlilerini de değiştirmeniz gerekebilir. Aşağıdaki adımları izleyerek motosiklet zincirinizin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol edebilirsiniz: Motosiklet zincirini, eksen seviyesinde dişlilerin yanından kaldırın. Zincir yarım santimetreden fazla kalkarsa, zincirin yenisiyle değiştirilmesi tavsiye edilir. Eski motosiklet zincirinizi değiştirmeden önce zincir dişlilerine de yakından bakın. Dişler sivri, kör veya simetrik olarak diğer dişli dişlere benzemiyorsa, zincir dişlisinin tamamının da değiştirilmesi önerilir. Zincir sadece hafifçe kalkıyorsa (birkaç milimetre), değiştirmenize gerek yoktur.

Motosiklet Zinciri Hakkında

Aprilia, BMW, Ducati, Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha, KTM veya Triumph’a sahip olmanız fark etmez. Temiz ve yağlanmış bir motosiklet zinciri, tüm şanzıman sisteminin iyi durumda kalmasını sağlar. Tavsiye sözü; mükemmel bir temizleme yöntemi motosiklete herhangi bir zarar vermez, yeni sürücülerin dikkat etmesi gereken bir şeydir. En yaygın hatalardan biri, bilmeden yağlayıcı yerine zincir temizleyici kullanmak veya tam tersidir. Her birini kullanırken dikkatli olun. Motosiklet zincirini temizlerken, motor her zaman kapalı, sıkıca arka ayak üzerinde ve herhangi bir vites takılı değilken olmalıdır. Ayrıca, O-ring’e zarar verebileceğinden zinciri temizlemek için asla benzin kullanmamalısınız.

Motosiklet Klavuzu

Yazar Moto Kurye

Akıncı moto kurye müşterilerimizin ürünlerini doğru pazara ve mümkün olan en kısa sürede sunabilen moto kurye sağlayıcısıyız. Moto kurye araçlarımız, kurye teslimat durumunu her zaman bilmemizi sağlayan coğrafi konumludur.

Yorum yapın

1
Hemen Ara Fiyat Al Whatsapp